ԵԽԽՎ նախագահը ԵԽ նախարարների կոմիտեին ԼՂ փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, իսկ Հայաստանին ու Ադրբեջանին երկխոսության կոչ է հղել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թինի Քոքսը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեին կոչ է արել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել՝ գնահատելու իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, որում հայտնվել են այնտեղ բնակվող հայերն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով։
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հետագա սրում՝ հիշեցնում եմ Վեհաժողովի՝ Նախարարների կոմիտեին ուղղված հունիսի 20-ի կոչը՝ որքան հնարավոր է շուտ փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Ադրբեջան՝ գնահատելու համար իրավիճակը, որում հայտնվել են հայերը 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժի հասանելիություն չունենալու հետևանքով։
Ես միանում եմ երկխոսության կոչին, որը հղել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը 2023 թվականի հուլիսի 28-ին, և կոչ եմ անում Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներ, վերջապես կատարել իրենց փոխադարձ պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են 1991 թվականին, որպեսզի նվազեցնեն լարվածությունը և վերականգնեն խաղաղությունը»,- հայտարարել է Քոքսը։

PACE President calls for fact-finding mission given deteriorating situation in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. Tiny Kox, the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), issued the following statement today:
"Given the further deterioration of the humanitarian and human rights situation in Nagorno-Karabakh, I recall the Assembly’srequestof 20 June, to the Committee of Ministers of the Council of Europe, to organise a fact-finding mission to Azerbaijan as early as possible, with the aim of assessing the situation where Armenians live and have been affected by the absence of free and safe access through the Lachin corridor since 12 December 2022.
I join the call for dialoguevoicedby the Secretary General of the Council of Europe on 28 July 2023, and urge both Azerbaijan and Armenia, as Council of Europe member States, to finally live up to their mutual commitment, made on their accession in 1991, to de-escalate tension and restore peace between their countries.”