Բեռներն ինչքան Կոռնիձորում կանգնեն, այնքան սա ցույց կտա, որ Ադրբեջանը չի ուզում խաղաղություն. Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված բեռները որքան կանգնեն Կոռնիձորի հատվածում, այնքան դա ցույց կտա, որ Ադրբեջանը չի ուզում խաղաղություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ընդգծեց Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետը, ով այցելել էր Կոռնիձորի հատված, որտեղ կանգնած են հումանիտար բեռով բեռնատարները:
Արին Կարապետին ուղեկցում էր Հայաստանի վարչապետի օգնական Հակոբ Աբրահամյանը: Արին Կարապետը նշեց՝ եկել է իր աչքերով տեղում տեսնելու իրավիճակը:
«Ցավոք սրտի, ոչ բեռը, ոչ մենք չենք կարող անցնել այս միջանցքով: Հիմա Արցախի 120 հազար բնակիչ շուրջ 8 ամիս շրջափակման մեջ է: Ամբողջ աշխարհն էլ տեսնում է, որ բեռները չեն կարողանում անցնել»,-ասաց Կարապետը:
Ըստ նրա՝ հիմա պետք է Հայաստանը, ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Շվեդիան անեն հնարավորինը բեռն անցկացնելու համար: «Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի, ուրիշ ճանապարհ չկա»,-ընդգծեց Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորը:
Չնայած միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը չի բացում միջանցքը: Ամեն օր վիճակը վատանում է: Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորը նշեց՝ աշխարհը սա 24 ժամ տեսնում է:
«Ինչքան այս բեռներն այստեղ կանգնեն, ցույց կտա, որ Ադրբեջանը չի ուզում խաղաղություն: Եթե իրոք ուզում է խաղաղություն, ուզում է հարցը լուծել, թող թողնի բեռներն անցնեն, մարդիկ սովից չմեռնեն: Դու չես կարող մի կողմից ասել, թե խաղաղություն ես ուզում, մյուս կողմից ասել, որ 120 հազար մարդ ուտելու մի բան չունենա»,-ասաց Կարապետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, թե միայն Աղդամով թույլ կտան բեռներ անցկացնել՝ Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավորը շեշտեց, որ դա Ադրբեջանի քաղաքական խաղն է, ամբողջ աշխարհն է ասում, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի:
Նա ընդգծեց՝ որքան Ադրբեջանը թույլ չտա, որ բեռներն անցնեն, այնքան Եվրոպայում նրան վատ աչքով կնայեն: Միևնույն ժամանակ Կարապետը կարծիք հայտնեց, որ ԵՄ-ն դանդաղ է աշխատում:
ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանն էլ հայտնեց, որ քննարկումները շարունակական բնույթ են կրում, ցավոք այս պահին նորություն չկա: «Հումանիտար ճգնաժամի սրացումը տեղի է ունենում ժամ առ ժամ ռեժիմով: Ուստի միջազգային արձագանքներն են ավելանում: Գիտակցումը կա, որ իրոք ԼՂ-ում առկա է խորը հումանիտար ճգնաժամ, որը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ են գործուն քայլեր»,-ասաց նա:
Սակայն հումանիտար բեռները ԼՂ տեղափոխելու առումով դեռևս նորություն չկա:
Հայաստանից հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Հայաստանը խնդրել է, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Բեռնատարներով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկվում մակարոնեղեն, շաքարավազ, բուսական յուղ, կաթի փոշի, աղ, մանկական կեր, դեղորայք:

Чем дольше грузы стоят в Корнидзоре, тем яснее, что Азербайджан не хочет мира: шведский парламентарий
Чем дольше грузы, отправленные из Армении в Нагорный Карабах, будут стоять в Корнидзоре, тем больше это доказывает, что Азербайджан не хочет мира.
Как передает Арменпресс, это подчеркнул армянский депутат шведского парламента Арин Карапет, который посетил ту часть Корнидзора, где стоят грузовики с гуманитарным грузом.
Арина Карапета сопровождал помощник премьер-министра Армении Акоп Абрамян.Арин Карапет отметил, что приехал посмотреть на ситуацию своими глазами.
«К сожалению, ни груз, ни мы не можем пройти по этому коридору.Сейчас около 8 месяцев в блокаде находятся 120 тысяч жителей Арцаха.Весь мир видит, что и грузы не могут пройти», — сказал Карапет.
По его словам, сейчас Армения, ЕС, США и Швеция должны сделать все возможное для перевозки груза. «Лачинский коридор должен быть открыт, другого пути нет», — подчеркнул депутат шведского парламента.
Несмотря на призывы международного сообщества, Азербайджан не открывает коридор. Ситуация ухудшается с каждым днем. Депутат шведского парламента отметил, что мир видит это 24 часа в сутки
«Чем дольше эти грузы остаются здесь, тем больше это доказывает, что Азербайджан не хочет мира. Если он действительно хочет мира, хочет решить вопрос, он должен пропускать товары, люди не должны умирать с голоду. Нельзя с одной стороны говорить, что вы хотите мира, а с другой стороны — 120 000 человек нечего есть", - сказал Карапет.
Ссылаясь на заявления Азербайджана о том, что они пропустят товары только через Агдам, депутат шведского парламента подчеркнул, что это политическая игра Азербайджана, весь мир говорит о том, что Лачинский коридор должен быть открыт.
Он подчеркнул, что чем больше Азербайджан не пропускает грузы, тем больше на него будут смотреть недобрым глазом в Европе. В то же время Карапет признался, что ЕС работает медленно.
Представитель рабочей группы по управлению гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе Вардан Саргсян сказал, что обсуждения продолжаются, к сожалению, на данный момент новостей нет. «Обострение гуманитарного кризиса происходит час за часом. Поэтому международная реакция усиливается. Есть осознание того, что в Нагорном Карабахе действительно существует глубокий гуманитарный кризис, который требует действенных шагов по его преодолению", - сказал он.
Однако новостей о переброске гуманитарных грузов в Нагорный Карабах до сих пор нет.
26 июля из Армении в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена 361 тонна гуманитарной помощи. Гуманитарная помощь прибыла на въезд в Лачинский коридор 26 июля. Армения обратилась к представителям российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, с просьбой принять груз и переправить его в Нагорный Карабах, где в результате незаконной блокады Лачинского коридора в течение 8 месяцев установился гуманитарный кризис. Автомобильным транспортом из Армении в Нагорный Карабах отправляются макаронные изделия, сахар, растительное масло, сухое молоко, соль, детское питание, лекарства.