Բրյուսելի եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չտվեց. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բրյուսելում հուլիսի 15-ին իր, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չի տվել, Բաքուն շարունակում է էթնիկ զտման իր ծրագիրը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասել է Կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում։
«Այս հանդիպումը, ցավոք, Լաչինի միջանցքի բացման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունքը չտվեց: Քաղաքական առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանը հաջորդած իր հայտարարության մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության օրակարգը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը»,-ասաց վարչապետը:
Հայկական կողմի համոզմունքը եղել և շարունակում է մնալ այն, որ առանց միջազգային ներգրավվածության և մեխանիզմների այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել՝ առնվազն այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ և սպառնալից հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է:
«Հիմա դա արդեն ոչ թե տեսական պնդում է, այլ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրագործվող կոնկրետ ծրագիր, որի ուղիղ դրսևորումը էլեկտրաներգիայի, բնական գազի, պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների՝ դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարման իսպառ բացակայությունն Լեռնային Ղարաբաղում հայերի բնակվելն անհնարին դարձնելու նպատակով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ցավով ընդգծեց նաև, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորվեցվում է բացել Լաչինի միջանցքը, մինչև օրս չի կատարվել:
Այսուհանդերձ, վարչապետը շեշտեց այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակելու անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է նաև աշխատանքներ տանել ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը միջազգային մամուլում հնարավորինս լայն լուսաբանելու ուղղությամբ:

Трехсторонняя встреча в Брюсселе не дала конкретных результатов в плане разблокировки Лачинского коридора: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что состоявшаяся 15 июля в Брюсселе трехсторонняя встреча Пашинян-Мишель-Алиев не дала конкретных результатов в плане разблокировки Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе – Баку продолжает программу этнических чисток в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал в своем выступлении на заседании правительства.
«К сожалению, эта встреча не дала конкретных результатов в плане открытия Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. В политическом плане в своем заявлении по итогам встречи председатель Совета ЕС подчеркнул необходимость открытия Лачинского коридора, а также необходимость решения вопросов прав и безопасности армян Нагорного Карабаха посредством диалога между Степанакертом и Баку», - сказал премьер-министр.
Убежденность армянской стороны была и остается в том, что этот диалог не может быть эффективным без международного участия и механизмов, хотя бы потому, что Баку продолжает свою агрессивную и угрожающую риторику в отношении армян Нагорного Карабаха, глубинной целью которых является проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
«Теперь это не теоретическая претензия, а конкретный план, реализуемый путем незаконного блокирования Лачинского коридора, прямым проявлением которого является полное отсутствие поставок электроэнергии, природного газа, продуктов питания и других товаров первой необходимости в Нагорный Карабах с целью сделать невозможным проживание армян в Нагорном Карабахе», - сказал Пашинян.
Он также с сожалением подчеркнул, что до настоящего времени не выполнены юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, которые обязали Азербайджан разблокировать Лачинский коридор.
Тем не менее, премьер-министр подчеркнул необходимость продолжения работы в этом направлении. По его словам, также необходимо приложить усилия для максимально широкого освещения в международной прессе сложившегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса.