Բրյուսելի եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չտվեց. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բրյուսելում հուլիսի 15-ին իր, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չի տվել, Բաքուն շարունակում է էթնիկ զտման իր ծրագիրը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասել է Կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում։
«Այս հանդիպումը, ցավոք, Լաչինի միջանցքի բացման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունքը չտվեց: Քաղաքական առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանը հաջորդած իր հայտարարության մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության օրակարգը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը»,-ասաց վարչապետը:
Հայկական կողմի համոզմունքը եղել և շարունակում է մնալ այն, որ առանց միջազգային ներգրավվածության և մեխանիզմների այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել՝ առնվազն այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ և սպառնալից հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է:
«Հիմա դա արդեն ոչ թե տեսական պնդում է, այլ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրագործվող կոնկրետ ծրագիր, որի ուղիղ դրսևորումը էլեկտրաներգիայի, բնական գազի, պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների՝ դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարման իսպառ բացակայությունն Լեռնային Ղարաբաղում հայերի բնակվելն անհնարին դարձնելու նպատակով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ցավով ընդգծեց նաև, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորվեցվում է բացել Լաչինի միջանցքը, մինչև օրս չի կատարվել:
Այսուհանդերձ, վարչապետը շեշտեց այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակելու անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է նաև աշխատանքներ տանել ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը միջազգային մամուլում հնարավորինս լայն լուսաբանելու ուղղությամբ:

Brussels summit didn’t provide concrete result in terms of opening Lachin Corridor - Pashinyan
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Azerbaijan continues its ethnic cleansing plan in Nagorno Karabakh and that his latest trilateral meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev and President of the European Council Charles Michel in Brussels did not provide any concrete result in terms of opening the Lachin Corridor and overcoming the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh.
“Unfortunately this meeting did not provide any concrete result in terms of opening the Lachin Corridor and overcoming the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh,” Pashinyan said at the July 20 Cabinet meeting. “Politically, in his post-meeting statement the President of the European Council emphasized the need to open the Lachin Corridor and the need to address the agenda of the rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh through dialogue between Stepanakert and Baku,” Pashinyan added. This dialogue cannot be productive without international involvement and mechanisms, at least due to the fact that Baku continues its aggressive and threatening rhetoric against Armenians of Nagorno Karabakh, with a goal to commit ethnic cleansing in Nagorno Karabakh, he noted.
“This is no longer a theoretical claim, but a concrete plan being carried out through the illegal blockade of Lachin Corridor, directly demonstrated by the complete absence of electricity, natural gas, food and other essential supplies into Nagorno Karabakh aimed at making life in Nagorno Karabakh impossible for Armenians,” Pashinyan warned.
The Armenian PM noted with regret that the International Court of Justice rulings of February 22 and July 6 ordering Azerbaijan to reopen the Lachin Corridor haven’t been implemented.
Nonetheless, Pashinyan emphasized the need to continue to work in this direction and attract broader international media coverage of the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh.