ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեում հայկական կողմը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ վերջին տեղեկությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում հունիսի 27-ից 28-ը տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից։
Նշվում է, որ նիստին մասնակցել է ՀՀ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ: Քննարկումների արդյունքում ընդունվել է հետևյալ համատեղ մամուլի հաղորդագրությունը.
«2023թ. հունիսի 27-ից 28-ը Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստը։ Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կատարման ընթացքը և անդրադարձ կատարել երկկողմ համագործակցության օրակարգի մի շարք այլ հարցերի։
Հայաստանը և ԵՄ պայմանավորվել են ամրապնդել իրենց համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հարավային Կովկասում ԵՄ ակտիվ ներգրավվածությունը, ինչպես նաև շարունակել համատեղ ջանքեր ներդնել ՀԸԳՀ կիրարկման ուղղությամբ՝ արձանագրելով մինչ այժմ գրանցված առաջընթացը։ ԵՄ ողջունել է Հայաստանի ընդհանուր արժեքներին համապատասխան բարեփոխումներն իրականացնելու շարունակական հանձնառությունը՝ չնայած տարածաշրջանում առկա անվտանգային բարդ համատեքստի: ԵՄ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ՀԸԳՀ իրականացման ճանապարհին և սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում, այդ թվում՝ Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի (EIP) էական ֆինանսավորման և դրանից բխող ուղենշային նախաձեռնությունների միջոցով:
Գործընկերության կոմիտեն քննարկել է զարգացումները օրենքի գերակայության, արդարադատության, իրավապահ, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հարգանքի ոլորտներում։ ԵՄ ողջունել է առաջընթացը նշյալ ոլորտներում։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ ընդգծել է դատական համակարգի անկախության ու արդյունավետության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակական բարելավման կարևորությունը՝ հանրային հաստատությունների հանդեպ քաղաքացիների վստահությունը բարձրացնելու նպատակով: ԵՄ-ն ընդգծել է խտրականության բոլոր դրսևորումները վերացնելու համար հավելյալ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը և խրախուսել Հայաստանին ներգրավել քաղաքացիական հասարակությանը օրենսդրական առաջարկների վերաբերյալ հանրային քննարկումներում:
Գործընկերության կոմիտեն նաև անդրադարձել է տրանսպորտին, էներգետիկային, շրջակա միջավայրին, կլիմայական գործողություններին և աղետների ռիսկերի կառավարմանն առնչվող հարցերում արձանագրված առաջընթացին: Հայաստանը և Եվրոպական միությունը կշարունակեն Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունն ամրապնդելու ուղղությամբ համագործակցությունը: Կարևորելով վերականգնվող էներգիայի, էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ուղղությամբ Հայաստանի ներդրած ջանքերը՝ Եվրոպական միությունը խրախուսել է Հայաստանին իր Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններում նախատեսել արտանետումների նվազեցման ավելի հավակնոտ թիրախներ:
Հանդիպումը նաև հնարավորություն է ընձեռել վերանայելու մաքսային ոլորտում և տնտեսական զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը: Եվրոպական միությունն ընդգծել է մաքսային ոլորտում համագործակցելու կարևորությունը՝ ՌԴ դեմ սահմանված ԵՄ պատժամիջոցները Հայաստանի տարածքի միջոցով շրջանցելու փորձերը կանխելու նպատակով: Քննարկվել է նաև բարեփոխումները զբաղվածության և սոցիալական պաշտպանության քաղաքականության ոլորտում։ Ինչ վերաբերում է կրթությանը, ապա Եվրոպական միությունը ողջունել է Հայաստանի կողմից Կրթության համապարփակ ռազմավարության ընդունումը, որն ընդգրկում է կրթության ամբողջ սպեկտրը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի կողմից «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին միանալու վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացումը:
Գործընկերության կոմիտեն անդրադարձել է նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությանը։ Այդ կապակցությամբ ԵՄ նշել է, որ չնայած երկխոսության մեկնարկի համար անհրաժեշտ տեխնիկական պահանջները բավարար չափով կատարված են, հարցը պահանջում է նաև քաղաքական որոշում։ Այս համատեքստում ԵՄ շարունակում է խրախուսել Հայաստանին ակտիվորեն ներգրավվել երկկողմ մակարդակով ԵՄ անդամ պետությունների հետ։
Գործընկերները քննարկել են նաև տարածաշրջանային դինամիկան և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որն ընթանում է գնալով ավելի բարդացող անվտանգային իրավիճակի համատեքստում: Հայկական կողմը ներկայացրել է վերջին տեղեկությունները Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ: Երկուստեք մտահոգություններ են արտահայտվել հնարավոր հումանիտար ճգնաժամի ռիսկերի կապակցությամբ: Հայաստանը և Եվրոպական միությունը ողջունել են Հայաստանում ԵՄ առաքելության հիմնումը:
Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի կառուցողական մասնակցությունը Արևելյան գործընկերության ձևաչափին։
Հանդիպումը համանախագահել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դեվինը»:

В Комитете партнерства Армения-ЕС армянская сторона представила сведения о блокировании Лачинского коридора
С 27 по 28 июня в Брюсселе проходило 4-е заседание Комитета партнерства РА-ЕС, созданного в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (CEPA). «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение МИД Армении.
Отмечается, что в заседании участвовала делегация РА во главе с заместителем министра иностранных дел РА Паруйром Ованнисяном. По итогам обсуждений был принят следующий совместный пресс-релиз:
«с 27 по 28 июня 2023 г. в Брюсселе проходило 4-е заседание Комитета партнерства РА-ЕС, созданного в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (CEPA). В ходе заседания стороны обсудили ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, также коснулись ряда других вопросов повестки двустороннего сотрудничества.
Армения и ЕС договорились укреплять свое сотрудничество, подчеркивая активное участие ЕС на Южном Кавказе, также продолжать прилагать совместные усилия в направлении реализации CEPA, фиксируя достигнутый до сих пор прогресс. ЕС приветствовал неизменную приверженность Армении проведению реформ в соответствии с общими ценностями, несмотря на сложный контекст безопасности в регионе. ЕС готов поддержать Армению на ее пути к реализации CEPA и решению социально-экономических проблем, в том числе посредством значительного финансирования Экономической и инвестиционной программы (EIP) и вытекающих из нее знаковых инициатив.
Комитет партнерства обсудил события в сферах верховенства закона, правосудия, правопорядка, борьбы с коррупцией, а также соблюдения прав человека. ЕС приветствовал прогресс в этих областях. Однако ЕС подчеркнул важность постоянного повышения независимости и эффективности судебной системы, а также борьбы с коррупцией для повышения доверия граждан к государственным институтам. ЕС подчеркнул необходимость дополнительных усилий для ликвидации всех форм дискриминации и призвал Армению привлекать гражданское общество к публичным обсуждениям законодательных предложений. Комитет партнерства также рассмотрел прогресс в области транспорта, энергетики, окружающей среды, борьбы с изменением климата и управления рисками бедствий. Армения и Европейский Союз продолжат сотрудничество по укреплению безопасности Мецаморской АЭС. Подчеркивая усилия Армении в области возобновляемых источников энергии, внедрения энергоэффективности и защиты окружающей среды, Европейский Союз призвалАрмению в своих национальных действиях установить более амбициозные цели по сокращению выбросов.Встреча также предоставила возможность рассмотреть сотрудничество в области таможенного дела и экономического развития. Евросоюз подчеркнул важность сотрудничества в таможенной сфере для предотвращения попыток обойти санкции ЕС против России через территорию Армении. Также обсуждались реформы в сфере занятости и политики социальной защиты. Что касается образования, Европейский Союз приветствовал принятие Арменией Комплексной образовательной стратегии, которая охватывает весь спектр образования, а также ратификацию Арменией соглашения о присоединении к программе «Креативная Европа».
Комитет партнерства также коснулся возможности начала диалога по либерализации визового режима. В этой связи ЕС отметил, что, хотя необходимые технические требования для начала диалога выполнены в достаточной степени, вопрос требует и политического решения. В этом контексте ЕС продолжает поощрять Армению к активному взаимодействию со странами-членами ЕС в двустороннем формате.
Партнеры также обсудили региональную динамику и процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, происходящий в контексте все более сложной ситуации в области безопасности. Армянская сторона представила последнюю информацию о блокировании Лачинского коридора. С обеих сторон были выражены опасения по поводу рисков возможного гуманитарного кризиса. Армения и Европейский союз приветствовали направление миссии ЕС в Армении.В ходе обсуждений было подчеркнуто конструктивное участие Армении в формате Восточного партнерства.
Заседание проходило под сопредседательством заместителя министра иностранных дел Армении Паруйра Ованнисяна и заместителя управляющего директора Европейской службы внешних связей по Европе и Центральной Азии Люка Девайна".