ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեում հայկական կողմը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ վերջին տեղեկությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում հունիսի 27-ից 28-ը տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից։
Նշվում է, որ նիստին մասնակցել է ՀՀ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ: Քննարկումների արդյունքում ընդունվել է հետևյալ համատեղ մամուլի հաղորդագրությունը.
«2023թ. հունիսի 27-ից 28-ը Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստը։ Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կատարման ընթացքը և անդրադարձ կատարել երկկողմ համագործակցության օրակարգի մի շարք այլ հարցերի։
Հայաստանը և ԵՄ պայմանավորվել են ամրապնդել իրենց համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հարավային Կովկասում ԵՄ ակտիվ ներգրավվածությունը, ինչպես նաև շարունակել համատեղ ջանքեր ներդնել ՀԸԳՀ կիրարկման ուղղությամբ՝ արձանագրելով մինչ այժմ գրանցված առաջընթացը։ ԵՄ ողջունել է Հայաստանի ընդհանուր արժեքներին համապատասխան բարեփոխումներն իրականացնելու շարունակական հանձնառությունը՝ չնայած տարածաշրջանում առկա անվտանգային բարդ համատեքստի: ԵՄ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ՀԸԳՀ իրականացման ճանապարհին և սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում, այդ թվում՝ Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի (EIP) էական ֆինանսավորման և դրանից բխող ուղենշային նախաձեռնությունների միջոցով:
Գործընկերության կոմիտեն քննարկել է զարգացումները օրենքի գերակայության, արդարադատության, իրավապահ, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հարգանքի ոլորտներում։ ԵՄ ողջունել է առաջընթացը նշյալ ոլորտներում։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ ընդգծել է դատական համակարգի անկախության ու արդյունավետության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակական բարելավման կարևորությունը՝ հանրային հաստատությունների հանդեպ քաղաքացիների վստահությունը բարձրացնելու նպատակով: ԵՄ-ն ընդգծել է խտրականության բոլոր դրսևորումները վերացնելու համար հավելյալ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը և խրախուսել Հայաստանին ներգրավել քաղաքացիական հասարակությանը օրենսդրական առաջարկների վերաբերյալ հանրային քննարկումներում:
Գործընկերության կոմիտեն նաև անդրադարձել է տրանսպորտին, էներգետիկային, շրջակա միջավայրին, կլիմայական գործողություններին և աղետների ռիսկերի կառավարմանն առնչվող հարցերում արձանագրված առաջընթացին: Հայաստանը և Եվրոպական միությունը կշարունակեն Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունն ամրապնդելու ուղղությամբ համագործակցությունը: Կարևորելով վերականգնվող էներգիայի, էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ուղղությամբ Հայաստանի ներդրած ջանքերը՝ Եվրոպական միությունը խրախուսել է Հայաստանին իր Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններում նախատեսել արտանետումների նվազեցման ավելի հավակնոտ թիրախներ:
Հանդիպումը նաև հնարավորություն է ընձեռել վերանայելու մաքսային ոլորտում և տնտեսական զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը: Եվրոպական միությունն ընդգծել է մաքսային ոլորտում համագործակցելու կարևորությունը՝ ՌԴ դեմ սահմանված ԵՄ պատժամիջոցները Հայաստանի տարածքի միջոցով շրջանցելու փորձերը կանխելու նպատակով: Քննարկվել է նաև բարեփոխումները զբաղվածության և սոցիալական պաշտպանության քաղաքականության ոլորտում։ Ինչ վերաբերում է կրթությանը, ապա Եվրոպական միությունը ողջունել է Հայաստանի կողմից Կրթության համապարփակ ռազմավարության ընդունումը, որն ընդգրկում է կրթության ամբողջ սպեկտրը, ինչպես նաև՝ Հայաստանի կողմից «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին միանալու վերաբերյալ համաձայնագրի վավերացումը:
Գործընկերության կոմիտեն անդրադարձել է նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությանը։ Այդ կապակցությամբ ԵՄ նշել է, որ չնայած երկխոսության մեկնարկի համար անհրաժեշտ տեխնիկական պահանջները բավարար չափով կատարված են, հարցը պահանջում է նաև քաղաքական որոշում։ Այս համատեքստում ԵՄ շարունակում է խրախուսել Հայաստանին ակտիվորեն ներգրավվել երկկողմ մակարդակով ԵՄ անդամ պետությունների հետ։
Գործընկերները քննարկել են նաև տարածաշրջանային դինամիկան և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որն ընթանում է գնալով ավելի բարդացող անվտանգային իրավիճակի համատեքստում: Հայկական կողմը ներկայացրել է վերջին տեղեկությունները Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ: Երկուստեք մտահոգություններ են արտահայտվել հնարավոր հումանիտար ճգնաժամի ռիսկերի կապակցությամբ: Հայաստանը և Եվրոպական միությունը ողջունել են Հայաստանում ԵՄ առաքելության հիմնումը:
Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է Հայաստանի կառուցողական մասնակցությունը Արևելյան գործընկերության ձևաչափին։
Հանդիպումը համանախագահել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դեվինը»:

4th Meeting of Armenia-EU Partnership Committee takes place in Brussels
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. On 27-28 June 2023, the 4th Meeting of the Armenia-EU Partnership Committee established under the Armenia-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA) took place in Brussels. The delegation of the Republic of Armenia headed by Mr. Paruyr Hovhannisyan, Deputy Foreign Minister of Armenia, participated in the meeting. As a result of the discussions, the following Joint Press Statement was adopted:
“On 27-28 June 2023, the Armenia-EU Partnership Committee, established under the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), met for the fourth time in Brussels. This meeting gave the opportunity to the EU and Armenia to discuss the implementation of the CEPA and touch upon other areas of bilateral cooperation.
Armenia and the EU agreed to strengthen their cooperation, emphasising the EU’s active engagement in the South Caucasus, and to pursue their efforts for the implementation of the CEPA, recognising the progress made so far. The EU welcomed Armenia’s continued commitment to reforms in line with common values, in spite of the difficult security context of the region. The EU stands ready to continue assisting Armenia on the path of the CEPA implementation and in addressing socio-economic challenges, including through the substantial Economic and Investment Plan (EIP) as well as its flagship initiatives.
The Partnership Committee reviewed developments related to the rule of law, in the fields of justice sector, law enforcement, fight against corruption, and the respect for human rights. The EU appreciated the progress in these fields. Yet, the EU recalled the importance of continuous improvement of the independence and efficiency of the judiciary and the fight against corruption, in order to increase citizens’ trust in public institutions. The EU emphasised the need to make additional efforts in eliminating discrimination on all grounds and encouraged Armenia to involve civil society in public consultations on legislative proposals.
The Partnership Committee also reviewed the progress on issues related to transport, energy, environment, climate action and disaster risk management. Armenia and the EU will continue their cooperation to enhance safety at the Metsamor Nuclear Power Plant. While acknowledging Armenia’s efforts on renewable energies, energy efficiency and environmental protection, the EU encouraged Armenia to set more ambitious emission reduction targets as part of its Nationally Determined Contribution.
The meeting was also an opportunity to review the cooperation in the field of customs and economic development. The EU underlined the importance of customs cooperation to prevent the circumvention of the EU sanctions on Russia through the territory of Armenia. The discussion also took stock of developments in employment and social policies. As regards education, the EU welcomed the adoption of Armenia’s comprehensive Strategy covering the whole education spectrum, as well as its ratification of the Creative Europe Agreement.
The Partnership Committee also touched upon the possibility of launching a visa liberalization dialogue (VLD). In this regard, the EU noted that while the technical requirements for the VLD launch have been sufficiently met, this also requires a political decision. The EU continues encouraging Armenia to bilaterally engage actively with Member States on this topic.
The partners also discussed the regional dynamics and the state of play of the Armenia-Azerbaijan normalisation process that takes place in the context of increasingly challenging security situation. The Armenian side provided an update on the blockage of the Lachin Corridor. Armenia and the EU shared concerns on the risks of a humanitarian crisis. The EU and Armenia welcomed the establishment of the EU Mission in Armenia.
Finally, the discussions highlighted the constructive engagement of Armenia in the Eastern Partnership.
The meeting was co-chaired by Mr Luc Devigne, Deputy Managing Director for Europe and Central Asia at the European External Action Service and Mr Paruyr Hovhannisyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia.”