ԵԽԽՎ-ում տապալվել են Ադրբեջանի պատվիրակության ջանքերը. Լաչինի միջանցքի հարցը ներառվել է օրակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պատվիրակության ջանքերը՝ խոչընդոտել Լաչինի միջանցքի հարցի ներառումը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում, տապալվել են:
353461357_10160223749843122_9033660783417397141_n.jpg (453 KB)
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը:
«Ճնշող մեծամասնությամբ ԵԽԽՎ-ն այս հարցն ընդգրկեց ընթացող նստաշրջանի օրակարգում»,-հայտնել է պատգամավորը:
Հրատապ թեմայով քննարկումը կկայանա հունիսի 22-ին:
Ադրբեջանն ապօրինի կերպով անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի վրա։ Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունները հայտարարել են, որ Ադրբեջանի այդ քայլը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է։
Ավելին՝ Հակարիի կամրջի մոտ հունիսի 15-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքից հետո Լաչինի միջանցքով բոլոր հումանիտար ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումներն արգելվել են Ադրբեջանի կողմից:

Вопрос о Лачинском коридоре включен в повестку ПАСЕ: азербайджанские усилия провалились
Усилия азербайджанской делегации по недопущению включения вопроса Лачинского коридора в повестку дня летней сессии ПАСЕ не увенчались успехом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил член армянской делегации в ПАСЕ Владимир Варданян.
"Подавляющим большинством голосов ПАСЕ включила этот вопрос в повестку текущей сессии", - сказал депутат.
Обсуждение актуальной темы состоится 22 июня.
Азербайджан незаконно установил КПП в Лачинском коридоре, на мосту Хакари. Министерства иностранных дел Армении и Арцаха заявили, что данный шаг Азербайджана является нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Более того, после азербайджанской провокации у моста Хакари 15 июня Азербайджан запретил все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Лачинскому коридору.