Լաչինի միջանցքում պետք է վերահսկողություն իրականացնի բացառապես ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը. Հովհաննիսյան
Լաչինի միջանցքում պետք է վերահսկողություն իրականացնի բացառապես ՌԴ  խաղաղապահ զորախումբը. Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը խոսել է և ուղիղ կապի մեջ է Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների հետ՝ նաև Հակարիի կամրջին տեղի ունեցած ադրբեջանական վերջին սադրանքի առիթով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խորհրդարանական ճեպազրույցում:
Նա տեղեկացրեց, որ Հակարիի կամրջին ադրբեջանական կողմի առաջխաղացման փորձի կանխումից հետո նոր իրավիճակ, ըստ էության, չկա:
«Մեր արտաքին գերատեսչության գործընկերները մշտական կապի մեջ են Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ, մենք ոչ մեկ անգամ ենք արձանագրել, որ Լաչինի միջանցքում կա խնդիր, այնտեղ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է: Այն, ինչ տեղի է ունեցել, խնդիր է, որի շուրջ մենք խոսել ենք և ուղիղ կապի մեջ ենք մեր գործընկերների հետ»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա հավելեց, որ Լաչինի միջանցքում՝ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ գնահատականները ոչ մեկ անգամ են հնչեցրել: «Եվս մեկ անգամ արձանագրում ենք, որ Լաչինի միջանցքում պետք է վերահսկողություն իրականացնի բացառապես ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։ Տեղի ունեցածը շատ մեծ ծավալի խնդիր է: Եվ, բնականաբար, մեր ռուս գործընկերների հետ խոսակցություն տեղի ունենում է: Թե ինչ կոնտեքստում և ինչ արդյունքներով, կխոսի ԱԳՆ-ն»,-նշեց պատգամավորը:
Հակարիի կամրջին տեղի ունեցածը Հայաստանը գնահատում է որպես հերթական սադրանք Ադրբեջանի կողմից՝ խաթարելու գործընթացները, բայց հայկական կողմը շարժվելու է իր քաղաքականությամբ և ամեն բան անելու է՝ զսպելու էսկալացիոն բոլոր ռիսկերը նաև միջազգային բոլոր գործընկերների ճնշման միջոցով:
Հունիսի 15-ին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով: Հայկական կողմի ձեռնարկածմիջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել էր:

Контроль в Лачинском коридоре должен осуществлять исключительно российский миротворческий контингент: Артур Ованнисян
ЕРЕВАН, 16 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Армянская сторона выступала и находится в прямом контакте с партнерами Российской Федерации, в том числе по поводу последней азербайджанской провокации на мосту Хакари.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на парламентском брифинге заявил секретарь фракции "Гражданский договор" НС Артур Ованнисян.
Он сообщил, что после предотвращения попытки азербайджанской стороны продвинуться по мосту Хакари новой ситуации по сути нет.
«Партнеры нашего МИД находятся в постоянном контакте с нашими партнерами в России, мы не один раз фиксировали, что есть проблема в Лачинском коридоре, это зона ответственности российских миротворцев. То, что произошло, — это проблема, о которой мы говорили и находимся в прямом контакте с нашими партнерами», — сказал Ованнисян.
Он добавил, что они не раз озвучивали свои оценки относительно проблем, возникших в Лачинском коридоре, в зоне ответственности российских миротворцев. «Еще раз фиксируем, что российские миротворческие силы должны осуществлять контроль в Лачинском коридоре», — сказал депутат.
Произошедшее на мосту Хакари Армения расценивает как очередную провокацию со стороны Азербайджана с целью срыва процессов, но армянская сторона будет двигаться своей политикой и сделает все, чтобы сдержать все риски эскалации, в том числе путем давления всех международных партнеров.
15 июня группа солдат пограничной службы Азербайджана предприняла попытку продвинуться в направлении моста Хакари с целью установить флаг на территории Армении. В результате предпринятых армянской стороной мер было предотвращено продвижение азербайджанских военнослужащих и попытка водружения флага на территории Республики Армения.