Վաշինգտոնը մտահոգություն է հայտնել Երասխում Ադրբեջանի կրակոցներից ԱՄՆ-ի հետ կապ ունեցող ընկերության աշխատակիցների վիրավորվելու առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը մտահոգված է Ադրբեջանից արձակված կրակոցից ԱՄՆ-ի հետ կապված ընկերության աշխատակիցների վիրավորում ստանալու առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը Twitter-ի իր էջում:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ-ի հետ կապված ընկերության երկու քաղաքացիական աշխատակիցներ վիրավորվել են Ադրբեջանի ուղղությունից արձակված կրակոցներից։ Մենք կրկնում ենք սահմանների երկայնքով զսպվածություն պահպանելու կոչը, մինչ կողմերն աշխատում են տևական և հավասարակշռված խաղաղության հաստատման ուղղությամբ», - գրել է Միլլերը:
Հունիսի 14-ին Ադրբեջանը կրակ էր բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի:Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության՝ 2 օտարերկրացի աշխատակիցների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:

Washington “deeply concerned” that 2 workers of U.S.-affiliated company in Armenia were wounded from Azeri gunfire
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. The United States has reacted to the June 14 Azerbaijani cross-border shooting targeting a steel plant construction site in the Armenian village of Yeraskh.
In a twitter post, United States Department of State spokesperson Matthew Miller said Washington was “deeply concerned” that two civilian workers of the U.S.-affiliated company sustained injuries from “gunfire from the direction of Azerbaijan.”
“We are deeply concerned that two civilian employees of a U.S.-affiliated company in Armenia sustained injuries from gunfire from the direction of Azerbaijan.We reiterate our call for restraint along the borders as the parties worktowarda durable and balanced peace,” Miller said.
The steelworks construction site targeted by the Azeri forces is a $70 million Armenian-American project in Yeraskh. The steelworks, often referred to as a “metallurgical plant”, is expected to produce 180,000 tons output annually after being launched.
On June 14, two workers at the construction site of the plant were shot and wounded by Azerbaijani forces. The victims are nationals of India. Both were successfully operated on and are in moderate condition.