Վաշինգտոնը մտահոգություն է հայտնել Երասխում Ադրբեջանի կրակոցներից ԱՄՆ-ի հետ կապ ունեցող ընկերության աշխատակիցների վիրավորվելու առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը մտահոգված է Ադրբեջանից արձակված կրակոցից ԱՄՆ-ի հետ կապված ընկերության աշխատակիցների վիրավորում ստանալու առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը Twitter-ի իր էջում:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ-ի հետ կապված ընկերության երկու քաղաքացիական աշխատակիցներ վիրավորվել են Ադրբեջանի ուղղությունից արձակված կրակոցներից։ Մենք կրկնում ենք սահմանների երկայնքով զսպվածություն պահպանելու կոչը, մինչ կողմերն աշխատում են տևական և հավասարակշռված խաղաղության հաստատման ուղղությամբ», - գրել է Միլլերը:
Հունիսի 14-ին Ադրբեջանը կրակ էր բացել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել օտարերկրյա 2 քաղաքացի:Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության՝ 2 օտարերկրացի աշխատակիցների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:

В Вашингтоне обеспокоены травмами сотрудников компании, связанной с США, из-за азербайджанских обстрелов в Ерасхе
ЕРЕВАН, 15 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Вашингтон обеспокоен ранениями сотрудников аффилированной с США компании в результате выстрелов, произведенных с территории Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Twitter сообщил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы глубоко обеспокоены тем, что два гражданских сотрудника компании, связанной с США в Армении, получили ранения в результате выстрелов, произведенных со стороны Азербайджана. Мы повторяем наш призыв к сдержанности на границах, пока стороны работают над прочным и сбалансированным миром», — написал Миллер.
14 июня Азербайджан открыл огонь по строящемуся с иностранными инвестициями металлургическому заводу в Ерасхе, в результате чего 2 иностранных гражданина получили ранения. По сообщению Министерства здравоохранения РА, состояние здоровья 2-х иностранных сотрудников оценивается как средней тяжести.