Ռելոկանտները ՀՀ բանկերում զգալի ծավալի ավանդներ են պահում. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարցումների համաձայն՝ ավելացել է 6 ամսից ավելի Հայաստանում մնալ ցանկացող ռուսաստանցիների թիվը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ նշելով, որ այսպիսի դինամիկա են ֆիքսում այս տարվա առաջին եռամսյակում անցկացված հարցումները:
«Իհարկե, խոսքը իմ տեսած հարցումների մասին է, քանի որ շատ դժվար է իրականում կանխատեսել մարդկանց պահվածքը: Այսպես թե այնպես, դրանք ցույց են տալիս, որ ժամանած քաղաքացիների մի զգալի մասը չի ակնկալում, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը շուտով կավարտվի, ուստի ակնկալում են ավելի երկար ժամկետներով մնալ»,- ասաց Գալստյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալը տարվա ընթացքում մոտավորապես կրկնապատկվել է՝ կազմելով 1 տրլն 132 մլրդ դրամ. տարեսկզբից այն աճել է մոտ 0,5 տոկոսով:
Գալստյանը նաև նշեց, որ ռելոկանտները հիմնականում բացում են ցպահանջ ավանդներ, այլ ոչ ժամկետային, ինչը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում մնալու նրանց ծրագրերը դեռևս չի կարելի շատ կայուն համարել:

Релоканты хранят значительный объем вкладов в банках Армении: председатель ЦБ
Согласно опросам, увеличилось количество россиян, желающих остаться в Армении более чем на 6 месяцев. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, отметив, что именно такую динамику фиксируют опросы, проведенные в первом квартале текущего года.
“Конечно, я говорю об опросах, которые я видел, потому что предсказать реальное поведение людей очень сложно. Так или иначе, опросы показывают, что значительная часть прибывших граждан не рассчитывают на скорое окончание российско-украинского конфликта, поэтому думают остаться на более длительные сроки”, - сказал Галстян.
Он отметил, что объем вкладов физических лиц-нерезидентов в Армении за год удвоился, составив 1 трлн 132 млрд драмов: рост с начала года составил примерно 0,5%.
Галстян также отметил, что релоканты в основном открывают вклады до востребования, а не срочные, что свидетельствует о том, что их планы остаться в Армении пока нельзя считать очень стабильными.