ՌԴ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ քննարկել ատոմային էլեկտրակայանների կառուցման ֆինանսական հարցերը․ Միշուստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը պատրաստ է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) իր գործընկերների, այդ թվում նաև Հայաստանի հետ քննարկել նրանց տարածքներում ատոմային էլեկտրակայանների կառուցման ֆինանսական հարցերը, ինչպես նաև բլոկների հզորության հետ կապված պարամետրերը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, «Եվրասիան իմ տունն է» ցուցահանդեսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։ Ցուցահանդեսին մասնակցել է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ռոսատոմ» ընկերության տաղավարում պատվիրակությունների ղեկավարներին պատմել են աշխարհի ամենաերիտասարդ և արդյունավետ կայանի ՝ ատոմային էլեկտրակայանի ռուս-բելառուսական համատեղ նախագծի մասին։ Այդ ատոմային էլեկտրակայանը ունի երկու էներգաբլոկ՝ 1200 մեգավատ հզորությամբ։ Այս պահին բելառուսական ԱԷԿ-ի առաջին բլոկն արդեն շահագործման է հանձնվել, իսկ երկրորդը՝ փորձարկումներ է անցնում։
Միշուստինն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրությունը հրավիրել է նախագծի ֆինանսավորման համակարգի վրա ՝ նշելով, որ բելառուսական ընկերությունները ֆինանսավորել են ընդամենը 40 տոկոսից մի փոքր ավել։
«Ռոսատոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովն այդ կապակցությամբ նշել է, որ նախագծերը իրականացվում են այնպես, ինչպես իրենք իրենց համար այն կանեին։
«Մենք պատասխանատու ենք ՌԴ-ի և ՄԱԳԱՏԷ-ի բոլոր ամենախիստ նորմերի համար ՝ որակի, արդյունավետության և անվտանգության համար»,- ասել է Լիխաչովը։
Փաշինյանն իր հերթին նկատել է, որ, ինչպես իրեն զեկուցում են, «Ռոսատոմ»-ն առաջարկում է միայն 1200 մեգավատ հզորությամբ բլոկների կառուցում, բայց ոչ ավելի ցածր:
«Մենք կառուցում ենք և՛ 1000, և՛ 600, և՛ 400 մեգավատ հզորությամբ բլոկներ, բայց դրանք կլինեն առաջնային նախագծեր և մի փոքր ավելի թանկ», - պատասխանել է Լիխաչովը։
Միշուստինն առաջարկել է հրավիրել հայ գործընկերներին և քննարկել գնային քաղաքականությունը։
«Այսօրվա դրությամբ պետք է քննարկել գնային քաղաքականությունը։ Մենք պատրաստ ենք քննարկել ։ Եվ նույնը Ղազախստանի գործընկերների հետ, մենք պատրաստ ենք», - ասել է ՌԴ վարչապետը ։
Միշուստինը «Ռոսատոմ»-ի ղեկավարին առաջարկել է ԵԱՏՄ երկրներից գործընկերներին և դիտորդներին հրավիրել Ռուսաստան՝ ծանոթանալու բլոկների ամբողջ շղթային ՝ ըստ հզորությունների, որոնք կարող է կառուցել ընկերությունը։

РФ готова обсудить с Арменией финансовые вопросы строительства атомных электростанций: Михаил Мишустин
Россия готова обсуждать со своими партнерами по Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), в том числе и с Арменией, финансовые вопросы строительства АЭС на их территории, а также параметры, связанные с мощностью блоков.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом на выставке «Евразия - мой дом» заявил премьер-министр России Михаил Мишустин. Премьер-министр Армении Никол Пашинян также участвовал в выставке.
В павильоне компании «РосАтом» руководителям делегаций рассказали о совместном российско-белорусском проекте самой молодой и эффективной атомной электростанции в мире. Эта АЭС имеет два энергоблока мощностью в 1200 мегаватт. На данный момент первый блок Белорусской АЭС уже введен в эксплуатацию, второй проходит испытания.
Мишустин обратил внимание премьер-министра Армении Никола Пашиняна на систему финансирования проекта, отметив, что белорусские компании профинансировали чуть более 40 %.
Глава компании «РосАтом» Алексей Лихачев отметил, что проекты реализуются так, как они это сделали бы для себя.
«Мы отвечаем за соблюдение всех самых строгих стандартов Российской Федерации и МАГАТЭ по качеству, эффективности и безопасности», - сказал Лихачев.
Николай Пашинян заметил, что ему сообщили, что «Росатом» предлагает строительство блоков мощностью в 1200 мегаватт, но не ниже.
«Мы строим блоки на 1000, 600 и 400 мегаватт, но это будут первичные проекты и чуть дороже», - ответил Лихачев.
Мишустин предложил пригласить армянских коллег и обсудить ценовую политику.
«На сегодняшний день следует обсудить ценовую политику. Мы готовы ее обсудить. И то же самое с казахстанскими партнерами, мы готовы», - сказал премьер-министр России.
Мишустин предложил главе «РосАтома» пригласить в Россию партнеров и наблюдателей из стран ЕАЭС для ознакомления со всей цепочкой блоков по мощностям, которые может строить компания.