Չեխիայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիրը ներկայացվել է Հայաստանի խորհրդարանի վավերացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել Հայաստանի և Չեխիայի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը ներկայացվել է խորհրդարանի վավերացմանը։
«Ըստ այդ համաձայնագրի՝ սահմանվելու են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման և արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների և տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացը, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցությունը, տեղեկությունների փոխանակման և պահպանման հետ կապված այլ հարաբերությունները։
Համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակող կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու Պաշտպանության նախարարությունները, ինչպես նաև հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ստեղծվելու է ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխատանքային խումբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնաժողովի նիստում ասաց Պաշտպանության նախարարի տեղակալը։
Արման Սարգսյանը նշեց, որ համաձայնագրի նախագիծը, բացի շահագրգիռ պետական մարմինների հետ համաձայնեցվելուց, նաև Սահմանադրական դատարանի կողմից ճանաչվել է Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանող։
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց համաձայնագրին։
Հայաստանն ու Չեխիան ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիրը ստորագրել են 2019 թվականի ապրիլին։ Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում երկու երկրներում ներպետական ընթացակարգերն անցնելուց հետո։ Չեխիան դեռևս 2019 թվականի մայիսին Հայաստանին ծանուցել է համաձայնագրի ներպետական ընթացակարգերի կատարման մասին։

Armenia-Czech Republic military-technical cooperation agreement discussed in defense and security committee
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The Parliamentary Committee on Defense and Security Affairs is debating the agreement between Armenia and the Czech Republic on military-technical cooperation submitted by the government for approval and ratification.
Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan presented the agreement to lawmakers on June 7.
He said that the agreement will define the direction of cooperation in the military-technical area, including the production of military-grade products, imports and exports procedures, licensing and quality control, as well as training of specialists and maintenance staff. The agreement also covers support for defense industry companies and relations concerning information exchange and storage.
The authorized bodies for implementing the agreement are the defense ministries of the two countries, as well as a working group that will be set up for military-technical cooperation as part of the Armenian-Czech Intergovernmental Commission for Economic Cooperation.
Sargsyan said that the Constitutional Court has approved the agreement.
It was signed in April 2019 and will take effect after passing national procedures in both countries. The Czech Republic notified Armenia on completing its national procedures of approval back in May 2019.
The agreement will be introduced for ratification in parliament after being debated in the committee.