Հազար խոշոր հարկատուները 2018-ի առաջին եռամսյակի համեմատ կրկնապատիկից ավելի հարկ են վճարել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2023 թվականի հունվար-մարտին 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրվել է 113.4 տոկոսով ավելի հարկ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումներում:
«Էականորեն փոխվել է խոշոր հարկատուների նկատմամբ վարվող հարկային քաղաքականությունը: 2023 թվականի հունվար-մարտին 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ առաջին 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրվել է 113.4 տոկոսով ավելի հարկ: Այսինքն՝ 2018-ի առաջին 3 ամիսների համեմատ խոշոր հարկ վճարողները կրկնապատիկից ավելի հարկ են վճարել: Սա կարևոր է, որ տեսնենք, որ ոչ թե փոքր տնտեսավարողներին ենք միայն հարկային դաշտ բերում, այլ նաև խոշորներին»,-ասաց վարչապետը:
Նույն ժամանակահատվածում 100 խոշոր հարկատուներից հավաքագրված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է առաջին 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքագրված ընդհանուր գումարի 55.7 տոկոսը, այսինքն՝ 100-ը 1000-ի կեսից շատն է վճարել:

Top corporate taxpayers paid 113,4% more taxes in Q1 2023 compared to Q1 2018
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The top 1000 taxpayers in Armenia paid 113,4% more taxes in January-March of 2023 compared to the same period of 2018, Prime Minister Nikol Pashinyan told lawmakers at a joint committee session for preliminary debates of the 2022 government budget report.
“The policy towards major taxpayers has changed significantly. 113,4% more taxes were collected from top 1000 taxpayers in January-March 2023 compared to the same period of 2018. The major taxpayers paid more than twice in taxes compared to the first three months of 2018. This is important for us to see that we are bringing not only the small businesses to the taxation framework but also the major ones,” the PM said.
Furthermore, the total amount of the taxes collected from the 100 top taxpayers equals to 55,7% of the entire amount of taxes paid by the top 1000 taxpayers.