Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում խոսվում է միայն մեկ միջանցքի մասին, և դա Լաչինի միջանցքն է. Փաշինյանը հակադարձեց Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում խոսվում է միայն մեկ միջանցքի մասին, և դա Լաչինի միջանցքն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմերով նիստի ընթացքում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությանը:
«Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթում օգտագործեց արտահայտություն, որը վերջին տարիներին ծառայում է որպես Հայաստանի դեմ տարածքային պահանջ ներկայացնելու վերնագիր: Դա օգտագործվում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման շրջանակում: Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ հայտարարությունում խոսվում է միայն մեկ միջանցքի մասին, և դա Լաչինի միջանցքն է, որը պետք է լիներ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, սակայն, ցավոք, անօրինական արգելափակված է Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը վստահեցրեց՝ հայկական կողմը պատրաստ է ապաշրջափակելու բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանում: Նա նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է տարածաշրջանային հաղորդակցության բացմանը՝ այն երկրների սուվերենության և իրավասության շրջանակում, որի տարածքով դրանք անցնում են:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ նկատեց՝ ստեղծվում են պայմաններ՝ դեռ 1991 թ. ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն սահմանների ճանաչման համար, այդ պայմանները հույս են տալիս հավատալու, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր կլինի հասնել համապատասխան պայմանագրի՝ այդ թվում նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների հետ կապված:
«Մենք այսօր եռակողմ հանդիպմանը, կարծում եմ, կարող ենք այդ ամենը քննարկել»,-ասաց Պուտինը:
Ռուսաստանի նախագահը հույս հայտնեց, որ հնարավոր կլինի պայմանավորվել այն մասին, ինչն ակնհայտորեն բխում է թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի, և ողջ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման շահերից: Նա հույս հայտնեց, որ եռակողմ հանդիպմանը դա մանրամասն կքննարկեն:
Ադրբեջանի նախագահն էլ իր հերթին վստահեցրեց, որ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջ չունեն: Անդրադառնալով իր իսկ օգտագործած «միջանցք» եզրույթին՝ Ալիևն ասաց. «Միջանցք անվանումը որևէ կերպ չի նշանակում ոտնձգություն որևէ մեկի տարածքի նկատմամբ: Դա միջազգային տերմին է»:
Ալիևը հավելեց, թե, «մարդիկ, որոնք ծանոթ են միջազգային տերմինաբանությանը, դրան չէին տա այնպիսի նշանակություն, որ տալիս է Հայաստանի վարչապետը»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց. «Բոլոր այն մարդիկ, որոնք ծանոթ են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, գիտեն, որ այդ հայտարարությունում կա միայն մեկ դեպք՝ միջանցք բառի օգտագործման: Այդ համատեքստում բառը ունի հատուկ նշանակություն, և դա Լաչինի միջանցքի մասին է, որը ես կրկնում եմ՝ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ պետք է լինի ՌԴ-ի վերահսկողության տակ և ապահովի ԼՂ-ի և Հայաստանի միջև կապը»:

The November 9 document only mentions one corridor, and that is the Lachin corridor. Pashinyan to Aliyev
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The trilateral declaration of November 9 mentions only one corridor, and that is the Lachin corridor, ARMENPRESS reports, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the extended-format session of the EAEU Supreme Council, referring to the so-called "Zangezur Corridor" expression of the President of Azerbaijan.
"In his speech, the president of Azerbaijan used an expression that in recent years serves as a title for presenting a territorial claim against Armenia. It is used within the framework of the implementation of point 9 of the trilateral declaration of November 9. I want to emphasize that the statement mentions only one corridor, and it is the Lachin corridor, which was supposed to be under the control of Russian peacekeepers, but, unfortunately, is illegally blocked by Azerbaijan," said Pashinyan.
The Prime Minister of Armenia assured that the Armenian side is ready to unblock all economic and transport links in the region. He noted that Armenia is ready for the opening of regional communication within the framework of the sovereignty and jurisdiction of the countries through the territory of which they pass.
The President of the Russian Federation Vladimir Putin also noted that conditions are being created for the recognition of the borders according to the agreements reached back in 1991, these conditions give hope to believe that it will be possible to reach an appropriate agreement between Armenia and Azerbaijan, including regarding transport communications.
"I think we can discuss all that at the tripartite meeting today," said Putin.
The Russian President expressed hope that it will be possible to agree on what is clearly in the interests of both Armenia and Azerbaijan and the economic development of the entire region. He expressed hope that it will be discussed in detail at the tripartite meeting.
The president of Azerbaijan, in his turn, assured that they have no territorial claims against Armenia. Referring to the term "corridor" used by him, Aliyev said: "The name corridor does not in any way mean encroachment on anyone's territory. It's an international term."
Aliyev added that "people who are familiar with international terminology would not give it such importance as the Prime Minister of Armenia does."
Prime Minister Nikol Pashinyan also responded. "All those who are familiar with the trilateral declaration of November 9, know that there is only one instance of the use of the word corridor in that statement. In that context, the word has a special meaning, and it is about the Lachin Corridor, which I repeat, according to the trilateral declaration, should be under the control of the Russian Federation and ensure the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia”.