ԼՂ-ում հիմնարար վեճը կայանում է իրենց հայրենի հողում ազատություն և ինքնակառավարում փնտրող մարդկանց և ավտորիտար ագրեսորի միջև. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև բանակցություններին` ադրբեջանական ուժերը շարունակում են շրջափակման մեջ պահել Լեռնային Ղարաբաղը՝ ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամ և ավելացնելով աշխարհի ժողովրդավարական պետությունների կողմից հրատապ օգնության կարիքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամին և խաղաղ բնակչության դեմ վայրագությունների կանխման անհրաժեշտությանն է անդրադառնում Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հոդվածը: Հայաստանում կազմակերպության ներկայացուցիչ Անդրանիկ Շիրինյանի հոդվածը կրում է հետևյալ խորագիրը՝ «Մինչ աշխարհը կենտրոնացած է Ուկրաինայի վրա, Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները բախվել են ավտորիտար շրջափակման»:
Հոդվածում հանգամանորեն ներկայացվում են 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմից հետո Բաքվի կողմից շարունակվող ոտնձգություններն ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ: Հեղինակը հիշեցնում է Լաչինի միջանցքի՝ ամիսներ տևող շրջափակումը, ինչպես նաև ապրիլի 23-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախօրյակին, Բաքվի կողմից միջանցքում անցակետի տեղադրումը:
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվում նաև ռուսաստանցի խաղաղապահներին, որոնք տեղակայվել են շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքում: Ըստ հոդվածի հեղինակի՝ 2022 թ.-ի փետրվարից Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած պատերազմը նվազեցրել է Մոսկվայի հնարավորությունները՝ ազդելու Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա, ինչն էլ Հայաստանի իշխանությունների և հասարակության քննադատությանն է արժանացել:
Freedom House-ի կայքում հրապարակված հոդվածում նշվում է նաև Բաքվի կողմից միջազգային կառույցների ընդունած որոշումների անտեսման մասին: Ադրբեջանն անտեսում է միջազգային ատյանների պարտավորեցնող որոշումները. նույնը, հետևաբար, տեղի է ունենում չպարտավորեցնող բանաձևերի պարագայում:
«Լեռնային Ղարաբաղում անմիջական ճգնաժամը մարդասիրական է, սակայն հիմնարար վեճը կայանում է իրենց հայրենի հողում ազատություն և ինքնակառավարում փնտրող մարդկանց և ավտորիտար ագրեսորի միջև, որը նախընտրում է սպանել կամ վտարել նրանց, քան ճանաչել նրանց հիմնարար իրավունքները: Մինչ աշխարհի ժողովրդավարական երկրներից շատերը համախմբվում են՝ ընդդիմանալու Մոսկվայի Ուկրաինա ներխուժմանը, նրանք չպետք է մոռանան, որ այլ, նմանատիպ անարդարություններ են ծավալվում այլուր՝ սպառնալով նվաճողական պատերազմների դեմ միջազգային արգելքին, որի պահպանման համար ուկրաինացիներն այնքան դժվար պայքար են ծավալել», - նշում է հոդվածի հեղինակը:
Ըստ հեղինակի՝ ժողովրդավարական պետությունները պետք է ազդեն միջազգային կառույցների վրա, ինչպիսիք են Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը կամ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որպեսզի օգնեն կիրառել, օրինակ՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ ապահովելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը գործնականում ավարտվի:

Спор в НК между людьми, стремящимися к свободе и самоуправлению на своей родине и авторитарным агрессором: Freedom House
Несмотря на переговоры между лидерами Армении и Азербайджана, азербайджанские силы продолжают блокировать Нагорный Карабах, создавая гуманитарный кризис и увеличивая потребность в срочной помощи со стороны мировых демократий. Как сообщает «Арменпресс», статья, опубликованная на официальном сайте правозащитной организации Freedom House, посвящена гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе и необходимости предотвращения зверств в отношении мирного населения. Статья Андраника Шириняна, представителя организации в Армении, озаглавлена следующим образом: «Пока мир сосредоточен на Украине, жители Нагорного Карабаха столкнулись с авторитарной блокадой».
В статье подробно представлены продолжающиеся посягательства Баку как на Нагорный Карабах, так и на территорию Республики Армения после 44-дневной войны 2020 года. Автор напоминает о многомесячной блокаде Лачинского коридора, также об установлении 23 апреля со стороны Баку КПП, накануне Дня памяти жертв Геноцида армян.
Подробно затронута и тема российских миротворцев, дислоцированных вдоль линии соприкосновения и в Лачинском коридоре. По мнению автора статьи, война, которую Россия ведет на Украине с февраля 2022 года, уменьшила возможности Москвы влиять на события, происходящие на Южном Кавказе, что подвергается критике со стороны властей и общества Армении.
В статье отмечается и игнорирование Баку решений, принимаемых международными институтами. Азербайджан игнорирует обязательные для исполнения решения международных судов, то же относится и к необязательным резолюциям.
«Непосредственный кризис в Нагорном Карабахе носит гуманитарный характер, но фундаментальный спор между людьми, стремящимися к свободе и самоуправлению на своей родине, и авторитарным агрессором, который скорее убьет или изгонит их, чем признает их основные права. В то время как многие демократические страны мира объединяются, чтобы противостоять вторжению Москвы в Украину, они не должны забывать, что и в других местах происходят подобные несправедливости, угрожая международному запрету на захватнические войны, за сохранение которого украинцы так упорно боролись», - пишет автор статьи.
По мнению автора, демократические государства должны повлиять на международные структуры, такие как Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе или Совет Безопасности ООН, чтобы помочь применить, например, решения Международного суда, обеспечив, чтобы блокада Нагорного Карабаха была бы завершена.