Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն․ ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ հարկավոր է պատժամիջոցներ կիրառել, մինչ Վաշինգտոնը ճնշում է գործադրում Բաքվի վրա Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում:
150 days into Baku's blockade of Nagorno Karabakh, it is clear that Aliyev is manufacturing a humanitarian crisis & cutting off power for critical infrastructure. Sanctions for senior Azerbaijani officials must be on the table as we apply pressure to open the Lachin Corridor. https://t.co/PgVBjosUBf
— Senate Foreign Relations Committee (@SFRCdems) May 10, 2023
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը:
«Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումից 150 օր անց ակնհայտ է, որ Ալիևը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում և անջատում կարևոր ենթակառուցվածքների էլեկտրաէներգիան: Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցները պետք է դրված լինեն սեղանին, մինչ մենք ճնշում ենք գործադրում Լաչինի միջանցքը բացելու համար», - նշված է հանձնաժողովի Twitter-ի էջում հրապարակված գրառման մեջ:
Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը գրառմանը կցել է հաղորդագրություն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղն արդեն 5 ամիս գտնվում է շրջափակման մեջ, գազի և էլեկտրաէներգիայի անջատումները շարունակվում են, իսկ տարածաշրջանի ամենամեծ ջրամբարի պաշարները սպառվում են, ինչը սպառնում է տարածաշրջանը թողնել առանց հիդրոէլեկտրակայանի:

Вашингтон должен ввести санкции в отношении высокопоставленных чиновников Азербайджана: заявление комитета Сената США
Вашингтон, вместе с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, должен ввести санкции в отношении высокопоставленных азербайджанских чиновников.
Как сообщает «Арменпресс», такое заявление сделал комитет по международным отношениям Сената США.
«Через 150 дней блокады Баку Нагорного Карабаха становится ясно, что Алиев создает гуманитарный кризис и отключает подачу электроэнергии в критически важные объекты инфраструктуры. Вместе с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, на столе должны быть санкции против высокопоставленных азербайджанских чиновников», - говорится в сообщении комитета на его странице в Twitter.
Комитет Сената по международным отношениям приложил к ноте сообщение о том, что Нагорный Карабах уже 5 месяцев находится в осаде, продолжаются отключения газа и электричества, а крупнейшее в регионе водохранилище уже истощено, что грозит оставить регион без гидроэлектростанции.