Պրահայում կայացավ ՀՀ վարչապետի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը
ՊՐԱՀԱ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Չեխիա մեկնարկեց Կրամարովա ընդունելությունների տանը դիմավորման պաշտոնական արարողությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Պրահայից, Նիկոլ Փաշինյանին դիմավորեց Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Պետեր Ֆիալան։
Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Պետեր Ֆիալայի անունից՝ ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կտրվի պաշտոնական ճաշ։
Այնուհետև նախատեսված է երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցը, որից հետո Նիկոլ Փաշինյանն ու Պետեր Ֆիալան հանդես կգան մամուլի ասուլիսով։

PM Pashinyan welcomed by PM Petr Fiala in Prague’s Kramář's Villa
PRAGUE, MAY 4, ARMENPRESS. The official welcoming ceremony for Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan took place in Prague at the Czech Prime Minister’s official residence, the Kramář's Villa on May 4.
Czech PM Petr Fiala welcomed the Armenian PM on his two-day official visit.
After the official welcoming ceremony, PM Fiala will host an official dinner in honor of PM Pashinyan. After holding talks, the prime ministers will deliver a joint press conference.
Prime Minister Pashinyan will also have meetings with the President of the Czech Republic, Petr Pavel, the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament, Markéta Pekarová Adamová, and the President of the Senate, Miloš Vystrčil.