Էդվարդ Ասրյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնային ներկայացրել է 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Ջերմուկում Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը Էդվարդ Ասրյանը նշել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվել է 5 ուղղություններով, որոնցից 2-ը ուղղությունը Սյունիքի մարզում, 2-ը՝ Գեղարքունիքի, 1-ը՝ Վայոց Ձորի։ Ասրյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին հայտնել է, որ հարձակման ընթացքում Ադրբեջանը ակտիվորեն կիրառել է հրթիռային, հրետանային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր՝ հարվածներ հասցնելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ տնտեսական ու քաղաքացիական օբյեկտներին։
«Ցավոք, այդ գործողությունների ընթացքում Զինված ուժերը կրեցին կորուստներ, նաև քաղաքացիական անձնակազմ զոհվեց, ունեցանք նաև տարածքային կորուստներ։ Ներկա պահին հակառակորդը մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր տարածքում գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում»,- ասաց Ասրյանը` հավելելով, որ մեծ վնասներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, մասնավորապես մինչ այս պահը չի գործում Ջերմուկի ճոպանուղին։
Ասրյանը հայտնել է նաև, որ Ջերմուկի ուղղությամբ թշնամին ՀՀ ինքնիշխան տարածք է ներխուժել 60-ից ավել քառակուսի կիլոմետր մակերեսով։ Ներխուժումը ճակատով կազմում է մոտ 11 կիլոմետր, խորությամբ՝ մոտ 8 կիլոմետր։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետն ընդգծեց, որ 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի ԶՈՒ առաջին քայլերը սկսվել էին 2021 թվականի մայիսի 12-ից։ «2021 թվականին նրանց գործողությունները նմանվում էին փափուկ ուժի կիրառմամբ խնդիրների կատարման։ Իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի գործողությունները ռազմական ագրեսիա էին Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ»,- ասաց Ասրյանը։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին տեղում ցույց տվեց նաև, թե Ջերմուկի ուղղությամբ որտեղով էր անցնում հայ-ադրբեջանական սահմանը մինչև Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիան և որտեղ են հիմա տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերը։

French Foreign Minister in Jermuk to see aftermath of 2022 Azerbaijani attack
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. French Foreign Minister Catherine Colonna has visited the town of Jermuk in Armenia to see on the ground the consequences of the Azerbaijani attack in September of 2022.
FM Colonna was briefed on the situation by Major-general Edward Asryan, the Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia.
Major-general Asryan told FM Colonna that on September 13-14, 2022, the Azerbaijani armed forces launched an attack against the sovereign territory of Armenia from five different directions: two directions in Syunik Province, two directions in Gegharkunik Province, and one direction in Vayots Dzor Province. Azerbaijan used rocket-artillery strikes and UAVs in targeting both military and civilian structures.
“Unfortunately our military suffered casualties, there were civilian deaths as well. We also had territorial losses. Now, the adversary is deployed on sovereign territory of Armenia in 139 square kilometers area,” the Major-general said, adding that civilian infrastructures in the resort town were severely damaged, and the ropeway is still closed.
In the direction of Jermuk, the Azeri forces invaded into territory of Armenia on an area of over 60 square kilometers. The invasion’s front was 11 kilometers, with a depth of 8 kilometers.
The Azeri military began its first steps after the 2020 war in May of 2021. “In 2021 their actions were similar to fulfilling objectives with the use of soft power. But on September 13-14 of 2022 it was a military aggression against the Republic of Armenia,” Asryan told the French Foreign Minister.
Asryan showed to the French FM the Armenian-Azerbaijani border prior to the Azeri attack and where the Azeri troops are deployed now.