Որո՞նք են երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտի խաղաղության հնարավոր պայմանագիրը․ Մարուքյանի արձագանքը՝ միջազգային հանրության կոչերին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին միջազգային հանրության կոչերին՝ կասկած հայտնելով, որ Ադրբեջանը կպահպանի խաղաղության հնարավոր պայմանագրի դրույթները։
Մարուքյանը իր կասկածները հիմնավորում է այն փաստով, որ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իսկ բոլորովին վերջերս էլ, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով եռակողմ հայտարարությունը, անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում։ Մարուքյանը հարց է բարձրացնում՝ արդյոք կողմերին խաղաղության կոչեր հնչեցնող երկրները պատրաստ ե՞ն երաշխավորել Ադրբեջանի կողմից հնարավոր պայմանագրի կատարումը։
«Խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում անցակետ է տեղադրել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, ինչպես նաև ԵՄ-ն, իրենց մտահոգությունն են հայտնել այս առնչությամբ։ Հետաքրքիր է, որ բոլոր այս երեկ երկրները և Եվրոպական Միությունը կողմերին կոչ են անում համաձայնության գալ և խաղաղության պայմանագիր ստորագրել։ Այստեղ կարևոր հարց է առաջ գալիս։ Եթե Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այդ դեպքում որո՞նք են Հայաստանի երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտելու նաև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագիրը։ Միջազգային հանրության նույն անդամները՝ ԱՄՆ-ն Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Եվրոպական Միությունը պատրա՞ստ են երաշխավորել Ադրբեջանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի իրականացումը»,- «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Մարուքյանը։

‘What are Armenia’s guarantees that Azerbaijan won’t violate possible peace treaty?’ Marukyan to int’l community
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Ambassador-at-large Edmon Marukyan has expressed doubt that Azerbaijan would adhere to the terms of a possible peace treaty with Armenia given Baku’s continuous violations of the 9 November 2020 trilateral statement, and called for international guarantees.
In a statement posted on Twitter, Marukyan addressed the United States, France, Russia and the EU – all of whom are calling on Armenia and Azerbaijan to sign a peace treaty – asking them whether or not they are ready to guarantee the implementation of a possible peace treaty by Azerbaijan.
“Violating the trilateral agreement signed on November 9, 2020, Azerbaijan has set up a checkpoint in the Lachin Corridor. The co-chair countries of OSCE Minsk Group, USA, France, Russia, as well as the EU's [High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission]Josep Borrell have expressed their concerns in this regard. It is interesting that all these 3 countries and the EU are urging the parties to come to agreements and sign a Peace Treaty. An important question arises here, if Azerbaijan continuously violates the statement signed on November 9, 2020, then, what are Armenia's guarantees that it will not violate the signed Peace Treaty also? Are the same members of the international community: USA, France, Russia, EU ready to guarantee the implementation of the Peace Treaty to be concluded with Azerbaijan?” he tweeted.