Հայաստանի վարչապետը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մեծ հնարավորություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու մեծ հնարավորություն է տեսնում․ ըստ նրա՝ հնարավորությունը մեծացել է այն բանից հետո, երբ Հայաստանը մարդկային կերպով արձագանքեց Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցին ներկայացմանը:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների անդրադառնալով՝ Փաշինյանն արձանագրեց. «Մեր երկրների միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու մեծ հնարավորություն կա: Եվ այդ հնարավորությունը մեծացել է, երբ մենք որոշեցինք մարդկային, հարևանային արժեքների վրա հիմնված տրամաբանությամբ արձագանքել Թուրքիայում այս տարվա սկզբին տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժին: Եվ Թուրքիայի կառավարությունն ու հանրությունը մեր գործողությունները հենց ճիշտ այդպես էլ ընկալեցին ու ընդունեցին»:
Վարչապետն ասաց, որ Թուրքիա փրկարարական ջոկատ և հումանիտար օգնություն ուղարկելու որոշում չէին կայացնի, եթե չփոխեին պատմությունն ու դրանից բխող խնդիրներն ընկալելու դիտանկյունն այս ժամանակահատվածում: Թուրքիան էլ Մարգարայի կամուրջը բեռների ու փրկարարական ջոկատի համար չէր բացի, եթե չհավատար Հայաստանի անկեղծությանը:
«Եվ արտգործնախարար Միրզոյանի՝ Անկարա կատարած այցի շրջանակներում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության դիմաց ծածանվող ՀՀ տասնյակ դրոշները միայն արարողակարգային ատրիբուտ չէին, այլ մի զարմանալի արձանագրում, որ հույսը կարող է ծագել այնտեղ, որտեղ տիրում է հուսահատությունը: Հայաստանի և Թուրքիայի դրոշները վեր խոյացան մեր հարաբերությունների ու աղետալի երկրաշարժի բերած ավերակների վրա: Եվ ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Հայաստան-Թուրքիա սահմանն իրոք կբացվի և հիմք կստեղծի հարևանային բնականոն հարաբերությունների զարգացման համար»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա այս առումով չափազանց կարևորեց, որ առաջիկա ամիսներին երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար սահմանը բացելու պայմանավորվածությունը կյանքի կոչվի: Ըստ Փաշինյանի՝ դա կարող է նաև տեղի չունենալ, եթե հումանիտար և հարևանային արժեքների բերած նոր ընկալումները, տպավորությունները ժամանակի ընթացքում սառեն, խամրեն և քաղաքական, դիվանագիտական որոշումների վրա դրանց ազդեցությունն ի չիք դառնա:

Armenian Prime Minister speaks about “big opportunity” to normalize relations with Turkey
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has said that he sees a big chance to establish normal relations with Turkey.
Pashinyan said the opportunity for doing so increased after Armenia humanely responded to the earthquake in Turkey.
“There is a big opportunity to establish normal relations between our countries,” Pashinyan said when speaking about the relations with Turkey in parliament during debates of the 2022 report of the government action plan.
“And this opportunity increased when we decided to respond, with the logic based on humane, good-neighborly values to the devastating earthquake that hit Turkey in the beginning of this year. And the government and public of Turkey perceived and accepted our actions as such.”
Pashinyan said they wouldn’t have made the decision to send a SAR team and humanitarian aid if not for the changed perspective of perceiving history and related issues. And Turkey wouldn’t have opened the Margara Bridge for the rescue squad and aid if it were not to believe in Armenia’s sincerity.
“And the dozens of Armenian flags flying in front of the Turkish foreign ministry during Foreign Minister Mirzoyan’s Ankara visit weren’t simply a protocol attribute, but rather a surprising [realization] that hope can [be found in despair]. The flags of Armenia and Turkey were hoisted on the ruins of our relations and the devastating earthquake. And I hope that the Armenian-Turkish border will soon really be opened and will create the foundation for the development of good-neighborly, normal relations,” PM Pashinyan said.
Pashinyan attached importance that soon the agreement on opening the border for third country citizens and diplomatic passport holders will take effect. He warned that the opening could not take place if the new perceptions and impressions gained through humanitarian and neighborly values were to get frozen, fade or lose impact on political and diplomatic decisions.