Փաստահավաք առաքելության վերջնական զեկույցը պետք է հասանելի դառնա միջազգային հանրության համար. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս այցը տեղի է ունենում Հայաստանի համար դժվար ժամանակաշրջանում, երբ մենք բախվում ենք սպառնալիքների և մարտահրավերների, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքներին ու մանդատին, տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը Հայաստան լավ հնարավորություն է քննարկելու տարածաշրջանում առկա խնդիրները, ընդգծելու ԵԱՀԿ դերը, ներգրավվածության հնարավորությունը, կառույցի հետ մեր հետագա համագործակցության հեռանկարները»,- նկատեց Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը ԵԱՀԿ գործընկերներին մշտապես տրամադրում է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվություն:
«Այսօրվա հանդիպման ընթացքում մենք անդրադարձ ենք կատարել իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումներին, ես գործընկերոջս ներկայացրել եմ 2021 թ. մայիսից Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի և հարձակումների, օկուպացիայի, ինչպես նաև ապրիլի 11-ին՝ այցի նախօրեին, ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական սադրանքի, ագրեսիվ գործողությունների հետևանքները»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները հանդիսանում են ԵԱՀԿ արժեքների և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի մի շարք հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումներ:
Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը կարևորեց 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայից անմիջապես հետո ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության գործուղումը Հայաստան, որը հնարավորություն ընձեռեց ԵԱՀԿ դիտորդներին տեղում ծանոթանալ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային և դրանց մարդասիրական հետևանքներին։ Նա շեշտեց, որ առաքելության դիտարկումները և վերջնական զեկույցը պետք է հասանելի դառնան բոլոր մասնակից-պետությունների, ինչպես նաև` միջազգային հանրության մյուս ներկայացուցիչների համար՝ որպես ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվության աղբյուր։
Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված ձևաչափով, որին հաջորդել է երկու երկրների ԱԳ նախարարների մամուլի ասուլիսը:

Final report of fact-finding mission must be accessible for the whole international community – FM to visiting OSCE CiO
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan told the OSCE Chairperson-in-Office, Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani that he is visiting Armenia in a difficult period of time for the country when it is facing threats and challenges that are directly related to the OSCE ‘s fundamental principles and mandate, regional security and stability.
“The visit by the OSCE Chairperson-in-Office to Armenia is a good opportunity to discuss the existing issues in the region, to emphasize the OSCE’s role and possibility of involvement, prospects of our future cooperation with the organization,” Mirzoyan said at a joint press conference with Osmani in Yerevan, Armenia.
FM Mirzoyan said that Armenia is constantly providing the OSCE partners with reliable information on the security situation in the region and developments on the Armenian-Azerbaijani border and around Nagorno Karabakh.
“During our meeting today we discussed the latest developments of the situation, I presented my colleague the consequences of Azerbaijan’s aggression and attacks, occupation of sovereign territory of Armenia since May of 2021, as well as the Azerbaijani provocation and aggressive actions in the area of Tegh village in Syunik province on April 11, a day before the visit,” the Armenian FM said, adding that Azerbaijan’s aggressive actions constitute gross violations of the OSCE values and a number of fundamental principles of the Helsinki Final Act.
In this context the Armenian FM attached importance to the deployment of the OSCE fact-finding mission to Armenia that took place immediately after the 2022 September aggression, which enabled OSCE monitors to see the Azerbaijani military aggression and its humanitarian consequences on the ground. The Armenian Foreign Minister said that the mission’s observations and the final report must be accessible for all member-states, as well as for other representatives of the international community, as a source of objective information on the situation resulting from the Azerbaijani aggression.