Հայաստանը և Թուրքիան պլանավորում են սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար բացել ամռան սկզբին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը և Թուրքիան պայմանավորվածություն ունեն բացել հայ-թուրքական սահմանը ամռան սկզբին երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Կա պայմանավորվածություն, որ ցամաքային սահմանն այս ամռան սկզբին պետք է բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ Հայկական կողմը իր կողմից աշխատանքներ է տանում Մարգարա անցակետը կահավորելու համար։ Կատարվում են աշխատանքներ, որպեսզի պատրաստ լինենք նշված պայմանավորվածությունները մեր կողմից իրականացնելու համար։ Թուրքական կողմը հայտնում է, որ իրենք նույնպես պատրաստվում են դրան։ Համենայնդեպս, չի հնչել որևէ պնդում, որ պայմանավորվածությունը ուժի մեջ չէ»,- նշեց Ռուբինյանը։

Армения и Турция планируют открыть границу для граждан третьих стран и лиц с диппаспортами в начале лета
Армения и Турция достигли договоренности об открытии армяно-турецкой границы в начале лета для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в НС сказал вице-спикер НС Армении Рубен Рубинян.
“Есть договоренность, что сухопутная граница должна быть открыта для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами в начале лета. Армянская сторона работает над оснащением КПП Маргара. Ведется работа по подготовке к реализации указанных мероприятий. Турецкая сторона сообщает, что также готовится к этому. Во всяком случае, заявлений о том, что договоренности не в силе, не было”, - сказал Рубинян.