Փաշինյանը Պուտինին փոխանցել է իր մտահոգությունը Լեռնային Ղարաբաղում նոր էսկալացիայի վտանգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել մարտի 13-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ:
Մարտի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՌԴ նախագահի հետ հեռախոսազրույցը նվիրված է եղել հիմնականում Լեռնային Ղարաբաղում էսկալացիայի վտանգին: «Ես փոխանցել եմ իմ տեղեկությունները, իմ տպավորությունը, նաև ընդգծել եմ, որ կարծում եմ, որ խնդիրներ կան Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում: Ինձ համար ամենակարևոր խնդիրն այս համատեքստում այն է, որ շատ անսպասելի բան է տեղի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, երբ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնակայանի դիմաց բողոքի ակցիա են արել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները: Եվ դա տեղի է ունեցել ոստիկանության ծառայողների սպանություններից հետո: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ դա նույնպես տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում: Սա մտահոգություն է, և ես հարկ եմ համարել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին այդ մտահոգությունները փոխանցել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ի պատասխան Վլադիմիր Պուտինն ինչ-որ բան ասե՞լ է՝ Փաշինյանը պատասխանեց. «Այո, իհարկե ինչ-որ բան ասել է»:
Վարչապետը նշեց, որ կոռեկտ չի լինի, որ ինքը ներկայացնի, թե ինչ է ասել ՌԴ նախագահը: «Եթե Ռուսաստանի մեր գործընկերները հարկ համարեն, իրենք կհրապարակեն, թե ինչ է ասել Ռուսաստանի նախագահը»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян сообщил Путину свое беспокойство по поводу новой эскалации в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил подробности состоявшегося 13 марта телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным.
На состоявшейся 14 марта пресс-конференции Никол Пашинян отметил, что телефонный разговор с президентом России в основном был посвящен опасности эскалации в Нагорном Карабахе. «Я передал свою информацию, свое впечатление, я также подчеркнул, что считаю, что в Нагорном Карабахе есть проблемы в зоне ответственности российских миротворческих сил. Для меня самым важным вопросом в этом контексте является то, что в Нагорном Карабахе произошло нечто совершенно неожидаемое – жители Нагорного Карабаха вышли на акцию протеста у штаба российских миротворческих сил. И произошло это после убийства полицейских. Хочу подчеркнуть, что это произошло в зоне ответственности миротворческих сил Российской Федерации в Нагорном Карабахе. Это вызывает беспокойство, и я счел необходимым довести эти опасения до президента Российской Федерации», - как передает «Арменпресс», сообщил Пашинян.
Отвечая на вопрос, что же сказал Владимир Путин, Пашинян ответил: «Да, конечно же, он что-то сказал».
Он добавил, что с его стороны было бы некорректно представлять то, что сказал президент России. «Если наши российские партнеры сочтут нужным, они опубликуют то, что сказал президент России», - заключил Никол Пашинян.