ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը մեր առանցքային նպատակներից է. Փաշինյանն արձագանքել է Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունների այն հայտարարությանը, որով Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են կասկածի տակ չդնել Արցախի ինքնորոշման իրավունքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը թեմային անդրադարձավ մարտի 14-ի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ստեփանակերտից հնչած հայտարարությունը և կա արդյոք որևէ փաստաթուղթ կամ քննարկումներ, որով Հայաստանը կասկածի տակ կդնի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը:
«Մենք ասել ենք և ասում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը մեզ համար չափազանց կարևոր է, դա մեր առանցքային նպատակներից մեկն է: Մեր ընկալումը հետևյալն է, որ ճիշտ կլինի, որ այդ հարցի հետապնդողը, առաջնային մանդատառուն, ինչպես և կա իրականում, լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Այս դիրքորոշման համար կան և օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ: Մենք կարծում ենք, որ այդ խոսակցությունը պետք է տեղի ունենա Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև»,- ասաց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ պրոցեսները բերում են եզրակացության, որ այստեղ էլ առանց միջազգային մեխանիզմների և երաշխիքների առաջ գնալ հնարավոր չի լինի: Վարչապետը հղում արեց հրապարակային օրինակների վրա: «Մյունխենում Ադրբեջանի նախագահը ինքն ասաց, որ կա պայմանավորվածություն, խոսքը միջազգային պայմանավորվածության մասին է, որ պետք է քննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և երաշխիքների հարցը: Սա ինքն է հայտարարել, որից հետո տեղի են ունեցել հանդիպումներ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղպաահ ուժերի կենտրոնակայանում: Այդ հանդիպումներից հետո հանկարծ պարզվեց, որ Ադրբեջանն առաջարկում է քննարկել ինտեգրացիայի հարց: Տեսանք, թե ինչպես ընդամենը մեկ ամսվա ընթացքում բառամթերքը փոխվեց: Խնդիրը բառամթերքը չէ, խնդիրը բովանդակությունն է, խնդիրը պայմանավորվածությունն է և դրանք շարունակաբար չպահպանելու՝ Ադրբեջանի գործելակերպն է:
Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության շրջանակը ԼՂ ժողովուրդը և կառավարությունը պետք է որոշեն:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի համար անընդունելի է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերը քննարկելու համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը՝ վարչապետը նշեց, որ դա ևս մեկ պայմանավորվածություն է, որը Ադրբեջանի կողմից հերքվում է:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև ստորագրվելիք որևէ փաստաթղթի առկայության վերաբերյալ հարցին. «Եթե չեմ սխալվում, նախկինում էլ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ շատ հաճախ մեր հանրային հարթակներում, սոցիալական հարթակներում որպես ահազանգ ներկայացվում է, թե հասեք, Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է ինչ-որ թուղթ ստորագրել: Ես ուզում եմ Ձեզ հավաստիացնել, որ, եթե մենք ունենանք իրավիճակ, որ մնացել է 1-2-3 օր, որ մենք ինչ-որ թուղթ ենք ստորագրելու, դա իրականում շատ լավ նորություն է, ոչ թե վատ նորություն: Որովհետև դա նշանակում է, որ բանակցային գործընթացով մենք ունեցել ենք առաջընթաց և հասել ենք արդյունքի, որը մեր երազանքների արդյունքը չէ, բայց որն արդյուն է, որը պետք է ապահովի երկարաժամկետ խաղաղություն, կայունություն և զարգացում»,- ասաց վարչապետը:

Вопрос прав и безопасности народа НК – одна из наших ключевых задач: Пашинян ответил на заявление фракций НС Арцаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся заявления парламентских фракций Арцаха, в котором они требуют от властей Армении не ставить под сомнение право Арцаха на самоопределение. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся 14 марта, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос «Арменпресс», как он прокомментирует заявление Степанакерта и есть ли какие-либо документы или обсуждения, согласно которым Армения ставит под сомнение право Арцаха на самоопределение
«Мы говорили и говорим, что вопрос прав и безопасности народа Нагорного Карабаха чрезвычайно важен для нас, это одна из наших ключевых целей. По нашему мнению, было бы правильно, если бы народ Нагорного Карабаха был инициатором этого вопроса, главным держателем мандата, как это и есть на самом деле. Для такой позиции есть как объективные, так и субъективные причины. Мы считаем, что этот разговор должен состояться между Баку и Степанакертом», - сказал премьер-министр.
Он добавил, что процессы приводят к выводу, что без международных механизмов и гарантий продвижения вперед не получится. Премьер-министр привел примеры: «В Мюнхене сам президент Азербайджана сказал, что есть договоренность, речь идет о международном договоре, что должен быть обсужден вопрос о правах и гарантиях армян Нагорного Карабаха. Об этом он заявил сам, после чего состоялись встречи в штабе миротворческих сил в Нагорном Карабахе. После этих встреч вдруг выяснилось, что Азербайджан предлагает обсудить вопрос интеграции. Мы видим, как изменилась формулировка всего за один месяц. Проблема не в формулировке, проблема в содержании, проблема в договоренностях, и в практике Азербайджана их постоянного несоблюдения».
По словам Пашиняна, рамки прав и безопасности народа Нагорного Карабаха должны быть определены народом Нагорного Карабаха и его правительством.
Касаясь замечания помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева о неприемлемости для Азербайджана создания международного механизма для обсуждения прав и вопросов безопасности народа Нагорного Карабаха, премьер-министр отметил, что это еще одно соглашение, которое отрицает Азербайджан.