ՀՀ-ից Վրաստան էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալի թռիչքային աճ է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն մեկ տարի է Հայաստանում էներգետիկ շուկան ազատականցվել է: Արդյունքում փուլ առ փուլ տարբեր հարթություններում վերանում է մենաշնորհը, շուկայում հայտնվում են նոր վաճառողներ, ավելանում է մրցակցությունը, որը բերում է մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը:
Շուկան ունակ է դառնում նոր ներդրումներ կլանելու, նոր մոտեցումը նպաստելու է նաև վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը: Մյուս կողմից, ընդլայնվում են սպառողի իրավունքները: Սպառողները կարող են ազատ ընտրությամբ գնել էլեկտրաէներգիա շուկայում գործող մատակարարներից: Մատակարար ընկերությունները կարող են էլեկտրաներգիա վաճառել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Հաշվարկային կենտրոն»-ի գլխավոր տնօրեն Մեսրոպ Մեսրոպյանը նշեց, որ էներգետիկ շուկայի ազատականացման մեկնարկից ի վեր սպասվածից ավելի ակտիվություն է գրանցվել:
«Պատկերը ներկայում այսպիսին է: Մենք ունենք շուկայում գործող 4 մատակարար ընկերություն, 6 մեծածախ առևտուր կատարող ընկերություն, ունենք 19 որակավորված սպառողներ, որոնք ինքնուրույն են շուկայում հանդես գալիս և էլեկտրաէներգիա գնում: Ունենք նաև 48 փոքր հիդրոկայաններ, որոնք դուրս են եկել ազատ շուկա և իրենց արտադրանքը վաճառում են ազատ շուկայի հատվածներում»,-ասաց Մեսրոպ Մեսրոպյանը:
Հարցին, թե այս փուլում ո՞ր սպառողները կարող են օգտվել ազատականցված շուկայի հնարավորություններից, Մեսրոպ Մեսրոպյանը նշեց, որ այս փուլում՝ մինչև 2025 թվականը, առաջնային նպատակը մեծածախ շուկան կայացնելն է: Այսինքն՝ շուկա դուրս գան արդյունաբերական հիմնարկ-ձեռնարկությունները, կայանա մատակարարների ինստիտուտը: Նոր դրանից հետո արդեն սպառողների շրջանակը կընդլայնվի:
Մասնագետի խոսքով՝ նախորդ տարի, երբ շուկայի ազատականացումը գործնականում մեկնարկում էր, կանխատեսումներն այնպիսին էին, որ առաքված էլեկտրաէներգիայի 3-5 տոկոսը վաճառվի շուկայի մրցակցային հատվածներում, մինչդեռ արդեն 2022 թվականի տարեվերջին այդ ցուցանիշը հասավ 13-14 տոկոսի: Մեսրոպ Մեսրոպյանն ընդգծեց, որ թե սպառողները, թե մատակարարներն այս կամ այն չափով շուկայում մասնակցություն են ունենում կամավորության սկզբունքով: Նույնիսկ այդ պարագայում ակտիվության տեսանկյունից գոհացուցիչ ցուցանիշներ են գրանցվել:
Նախորդ տարի դեպի Վրաստան արտահանված էլեկտրաէներգիայի քանակը գերազանցել է վերջին 10 տարիների գումարային ցուցանիշին: 2022 թվականին Հայաստանից դեպի Վրաստան 328 մլն կվտ ժամ էլեկտրաէներգիա է արտահանվել: Սա, ըստ Մեսրոպ Մեսրոպյանի, պայմանավորված է շուկայում առկա նոր մոտեցումներով, մասնավոր հատվածի ակտիվությամբ:

Рост объемов экспорта электроэнергии из Армении в Грузию вырос в разы
Уже год, как либерализован энергетический рынок Армении. В результате, поэтапно исчезает монополия на разных плоскостях. На рынке появляются новые продавцы, усиливается конкуренция, что приводит к повышению качества предоставляемых услуг.
Рынок становится способным поглощать новые инвестиции, новые подходы способствуют и развитию сектора возобновляемых источников энергии. С другой стороны, расширяются права потребителей. Потребители могут свободно покупать электроэнергию от поставщиков, работающих на рынке. Компании сбыта могут продавать электроэнергию как в Армении, так и за ее пределами. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холе «Арменпресс», генеральный директор Вычислительного центра Министерства территориального управления и инфраструктуры РА Месроп Месропян отметил, что с начала либерализации зарегистрирована большая активность энергетического рынка, чем ожидалось.
«Сейчас картина такова. У нас работают 4 компании сбыта, 6 оптовых торговых компаний, есть 19 квалифицированных потребителей, которые самостоятельно действуют на рынке и покупают электроэнергию. У нас есть 48 малых гидроэлектростанций, которые вышли на свободный рынок и реализуют свою продукцию в секторах свободного рынка», - сообщил Месроп Месропян.
На вопрос, какие потребители могут воспользоваться возможностями либерализованного рынка на данном этапе, Месроп Месропян сказал, что на данном этапе, до 2025 года, первоочередной задачей является создание оптового рынка. Другими словами, на рынок выйдут промышленные предприятия, будет создан институт поставщиков. После этого круг потребителей расширится.
По словам специалиста, в прошлом году, когда либерализация рынка только начиналась, прогнозы были таковы, что в конкурентных сегментах рынка будет продаваться 3-5 % поставляемой электроэнергии. Однако, в конце 2022 года, этот показатель достиг 13-14%. Месроп Месропян подчеркнул, что и потребители, и поставщики участвуют в рынке в той или иной степени на добровольной основе. Даже в этом случае с точки зрения активности зафиксированы удовлетворительные показатели.
В прошлом году объем электроэнергии, экспортированной в Грузию, превысил суммарный показатель за последние 10 лет. В 2022 году из Армении в Грузию было экспортировано 328 млн кВтч электроэнергии. По словам Месропа Месропяна, это связано с новыми подходами, действующими на рынке и активностью частного сектора.