Պետքարտուղար Բլինքենը Մյունխենում ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժ ապահովելու անհրաժեշտությունը. Նեդ Փրայս
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել տրանսպորտային ուղիներ բացել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքների ազատ հոսքի համար: Նման կոչ է հնչել անցյալ շաբաթվա վերջին, երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Մյունխենում ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ զրույցների ընթացքում բարձրացրել է Լաչինի միջանցքի հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
«Նա (խմբ.՝ ԱՄՆ պետքարտուղարը) ընդգծել է Լաչինի միջանցքով ազատ և բաց կոմերցիոն և մասնավոր տարանցման անհրաժեշտությունը։ Նա նաև կոչ է արել կողմերին բացել այլ տրանսպորտային ուղիներ։ Մենք կարծում ենք, որ առաջին հերթին կողմերի վրա է դրված ապրանքների ազատ հոսքի այս խոչընդոտները հարթելու պարտավորությունը, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնության տրամադրումն այն մարդկանց, ովքեր ամենից շատ դրա կարիքն ունեն», - ասել է Փրայսը՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնն իր դիվանագիտական ջանքերը կկենտրոնացնի՝ փորձելով հասնել դրան:
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ «ԱՄՆ-ն իր խոսքով և գործով հստակ է դարձրել, որ պատրաստ է և կարող է հնարավոր բոլոր միջոցներով օգնել կողմերին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին, առաջընթաց գրանցել այս շատ բարդ հարցերում»։
«Մենք դա արել ենք երկկողմանի, մենք դա արել ենք եռակողմ ձևաչափով՝ կողմերի հետ, այդ թվում, երբ պետքարտուղար Բլինքենը Մյունխենում զրուցեց իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ: Մենք աշխատում ենք և աշխատել ենք մեր գործընկերների հետ և նրանց միջոցով», - ասել է դիվանագետը:

Госсекретарь Блинкен в Мюнхене подчеркнул необходимость обеспечения передвижения по Лачинскому коридору: Нед Прайс
США призвали Азербайджан и Армению открыть транспортные пути для беспрепятственного потока товаров в Нагорный Карабах. Такой призыв прозвучал в конце прошлой недели, в ходе переговоров с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана в Мюнхене, когда госсекретарь США Энтони Блинкен поднял вопрос Лачинского коридора.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс в ходе брифинга с журналистами.
«Он (ред.: госсекретарь США) подчеркнул необходимость свободного и открытого коммерческого и частного передвижения по Лачинскому коридору. Он призвал стороны открыть и другие транспортные маршруты. Мы считаем, что основная ответственность по устранению препятствий для свободного потока товаров, включая предоставление гуманитарной помощи людям, которые в ней больше всего нуждаются, лежит на сторонах», - сказал Прайс, добавив, что Вашингтон сосредоточит свои дипломатические усилия на попытках добиться этого.
Официальный представитель Госдепартамента США еще раз подчеркнул, что «США своими словами и действиями дали понять, что они готовы и способны помочь сторонам - Армении и Азербайджану всеми возможными способами, чтобы добиться прогресса в этих очень сложных вопросах».
«Мы делали это в двустороннем формате и в трехстороннем формате. В том числе и когда госсекретарь Блинкен общался со своими армянскими и азербайджанскими коллегами в Мюнхене. Мы работали и работаем и с нашими партнерами и посредством них», - сказал Нед Прайс.