Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը կվերսկսի շահագործումը․ կստորագրվի 250 միլիոն դոլարանոց համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը 250 միլիոն դոլարի համաձայնագիր կստորագրի «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ, որին պատկանում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման լիցենզիան։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ժամանակ այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Հենց այսօր կստորագրենք մյուս խոշորագույն հանքի հետ կապված փաստաթղթեր, որոնք կազդարարեն այդ հանքի աշխատանքի վերսկսելը։ Այսօր ժամը 17:00-ին 250 միլիոն դոլարանոց փաթեթ ենք ստորագրելու, որը թույլ է տալու վերսկսել ևս մի հանքի շահագործումը, որի վերաբերյալ վաղուց արդեն պարտավորությունները կան՝ Լիդիանը, Ամուլսարը»,- ասաց Քերոբյանը։
ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կստորագրվի Եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր։ ՀՀ կառավարության կողմից փաստաթուղթը կստորագրի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։

Amulsar gold mine to resume operations with signing of $250,000,000 agreement
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The government of Armenia will sign a 250,000,000 dollar agreement with Lydian Armenia, the company who owns the license to operate the Amulsar gold mine, Minister of Economy Vahan Kerobyan told lawmakers at the parliamentary committee on economic affairs.
“Today at 17:00, we will sign a 250,000,000 dollar package, which will allow to restart the operations of one more mine, regarding which there are obligations for a long time, Lydian, Amulsar,” Kerobyan said at a discussion.
The agreement mentioned by Kerobyan is a trilateral MoU between the Armenian government, the Eurasian Development Bank and Lydian Armenia.