Փաշինյանը Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի վրա միջազգային հանրության խիստ ուշադրության կարիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Հարավային Կովկասի անվտանգության վերաբերյալ պանելային քննարկմանն անդրադարձավ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը։ «Արդեն 70 օր է, ինչ Լաչինի միջանցքը փակ է, և, դժբախտաբար, մենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ունենք։ Ինչպես նաև այնտեղ էներգետիկ ճգնաժամ կա, որովհետև խաթարված են էլեկտրականության, ինչպես նաև գազի մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ։ Վերջին 70 օրերի ընթացքում 10 անգամ խաթարվել է Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը։ Սա խնդիր է, որը պետք է հասցեագրվի»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա հավելեց, որ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ հստակ կարգավորումներ են տրված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Նրա խոսքով՝ եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի և ՌԴ խաղաղապահների պարտականությունն է ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, բայց հիմա բացարձակապես հակառակ իրավիճակն է։
Վարչապետն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է խիստ ուշադրության կենտրոնում պահի այս իրավիճակը, որովհետև դրա շարունակվելու դեպքում անշրջելի մարդասիրական հետևանքներ կարող են առաջանալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար։

Azerbaijan, Russian peacekeepers have obligation to keep Lachin corridor operable – PM Pashinyan at MSC2023
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Chairman of the Munich Security Conference Christoph Heusgen asked Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to comment on the blockade of Lachin corridor during a panel discussion at the Munich Security Conference.
“You are right, it is already 70 days that Lachin corridor is blocked and now unfortunately we have humanitarian crisis in Nagorno Karabakh, and an anergy crisis as well because electricity supplies to Nagorno Karabakh have been shut down, and the gas supplies as well have been shut down, and we counted and during last 70 days the gas supplies were cut at least 10 times and it is a problem that should be addressed. And our position is that in the trilateral statement from 9 November 2020 we have very precise provisions connected with Lachin corridor, and according to that statement it is the obligation of Azerbaijan and Russian peacekeepers to keep Lachin corridor operable, but now, unfortunately we have totally different situation and I meant Lachin corridor as well saying that international attention should be kept on this situation, because we are afraid that continuation of this situation can cause unturnable humanitarian consequences for Armenians in Nagorno Karabakh,” PM Nikol Pashinyan said at a panel discussion alongside Azerbaijani President Ilham Aliyev, Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili and the Secretary General of the OSCE Helga Schmid at the Munich Security Conference, moderated by Chairman of the Munich Security Conference Christoph Heusgen.