Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը խոստանում է անել առավելագույնը՝ խորացնելու երկու երկրների հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա ՄասանորինՀայաստանի և Ճապոնիայի հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորագույն խնդիրներն է համարում տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման, մշակութային փոխանակումների, ինչպես նաև երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի զարգացումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը հայտարարեց Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան առիթով հրավիրված ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նախարարներ, պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Դեսպանը նախ շնորհավորեց Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան 63-րդ տարեդարձը՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծ պատիվ է հարգարժան հյուրերի մասնակցությամբ երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ կազմակերպել ընդունելություն նվիրված Նորին մեծության կայսրին։
Ֆուկուշիմա Մասանորինշատ նշանակալից է համարում 2022 թվականը Ճապոնիա-Հայաստան հարաբերությունների համար, քանի որ սեպտեմբերի 7-ին երկու երկրները նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
«Այս ընթացքում մեր երկու երկրները շարունակաբար զարգացրել են երկկողմ հարաբերությունները՝ բոլոր կողմերի ջանքերի և համագործակցության շնորհիվ։ 30-ամյակի կապակցությամբ երկու կառավարությունները տարբեր միջոցառումներ էին անցկացնում Ճապոնիայում և Հայաստանում։
Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանության բարձր հովանու ներքո անցկացվել են մի շարք մշակութային միջոցառումներ»,- ասաց դեսպանը։
Նա ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ 2023 թվականի փետրվարին և մարտին Ճապոնիայի դեսպանությունը Հայաստանի չորս քաղաքներում անցկացնելու է ճապոնական ֆիլմերի փառատոն, ինչպես նաև դեսպանությունը հայկական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ մարտին հրավիրելու է ճապոնացի երաժիշտի, որը երաժշտասերներին կներկայացնի ճապոնական ավանդական երաժշտական գործիքը՝ կոտոն։
«1991 թվականից սկսած՝ Ճապոնիան, ձգտելով նպաստել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական և ժողովրդավարական առաջընթացին տարբեր ոլորտներում, տրամադրել է մոտ 430 միլիոն դոլարի օժանդակություն՝ դրամաշնորհային աջակցության, տեխնիկական օժանդակության և վարկային օգնության ծրագրերի միջոցով։
Օրինակ՝անցյալ տարվա նոյեմբերին Ճապոնիայի կառավարությունը Առողջապահության նախարարությանը տրամադրեց 39 շտապօգնության մեքենա։
Ինչ վերաբերվում է մեր երկրների միջև մարդկային փոխանակումներին, ապա ես կցանկանայի նշել, որ ճապոնացի աշխարհահռչակ բժիշկ, վիրաբույժ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանում բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր ԱկիրաԻշիյամայի ներդրման մասին, որն ամեն տարի բազմաթիվ բարդ վիրահատություններ է կատարում հայ երեխաների համար։
Համոզված եմ, որ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորագույն խնդիրներն են՝ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման, մշակութային փոխանակումների, ինչպես նաև երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի զարգացումը։
Որպես Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան՝ անելու եմ առավելագույնը վերը նշված նպատակներին հասնելու համար»,- եզրափակեց դեսպանը։
Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան օրն ամեն տարի Ճապոնիայում նշվում է փետրվարի 23-ին, որը երկրի համար համարվում է ազգային տոն։ Ճապոնացիները այդ օրը իրենց երախտագիտությունն ու բարեմաղթանքներն են հայտնում Նորին մեծության կայսրին: Տոնակատարությունները ներառում են շքերթներ, մշակութային ներկայացումներ և ավանդական արարողություններ, իսկ Տոկիոյի կայսերական պալատը բաց է հանրության համար:

Посол Японии в Армении стремится расширить отношения между Арменией и Японией во всех сферах
Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Фукусима Масанори считает укрепление экономических отношений, культурные обмены, развитие программ молодежных обменов важнейшими вопросами дальнейшего развития отношений между Арменией и Японией. Как сообщает «Арменпресс», об этом посол Японии в Армении говорил на приеме в честь дня рождения императора Японии Нарухито, на котором присутствовали министры, депутаты, аккредитованные в Армении иностранные дипломаты и другие высокопоставленные лица.
Посол произнес поздравления в адрес императора Нарухито в связи с его 63-летием, подчеркнув, что для него большая честь впервые за три года организовать прием, посвященный Его Величеству Императору, с участием высоких гостей.
Фукусима Масанори 2022 год считает знаменательным в японо-армянских отношениях, так как 7 сентября обе страны отметили 30-летие установления дипломатических отношений.
«В течение всего этого периода наши страны, благодаря усилиям и сотрудничеству обеих сторон постоянно развивали двусторонние отношения. По случаю 30-летия правительства обеих стран провели различные мероприятия и в Японии и Армении. Под покровительством посольства Армении в Японии был проведен ряд культурных мероприятий», - отметил посол.
Он сообщил, что в феврале и марте 2023 года посольство Японии в четырех городах Армении проведет фестиваль японских фильмов, также в сотрудничестве с армянскими организациями в марте намечен приезд японского музыканта, который познакомит любителей музыки с традиционным японским музыкальным инструментом кото.
«С 1991 года Япония, стремясь внести свой вклад в социально-экономический и демократический прогресс Армении в различных сферах, посредством программ безвозмездной помощи, технической помощи и кредитной помощи предоставила содействие в размере около 430 миллионов долларов.
В ноябре прошлого года правительство Японии предоставило Министерству здравоохранения 39 машин скорой помощи.
Что касается человеческого обмена между нашими странами, то я хотел бы отметить вклад всемирно известного японского врача, хирурга, доктора медицинских наук Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, профессора Акиры Исиямы, который приезжает сюда ежегодно и проводит множество сложных операций для армянских детей.
Уверен, что важнейшими вопросами дальнейшего развития двусторонних отношений являются развитие экономических отношений, культурных обменов, программ молодежных обменов.
Как посол Японии в Армении я сделаю все возможное для достижения вышеуказанных целей», - заключил посол.
День рождения императора Японии Нарухито в Японии отмечается 23 февраля, он считается национальным праздником страны. В этот день японцы выражают благодарность и наилучшие пожелания Его Величеству Императору. Празднества включают марши, культурные представления и традиционные церемонии. В этот день для посетителей открываются двери Императорского дворца в Токио.