Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը խոստանում է անել առավելագույնը՝ խորացնելու երկու երկրների հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա ՄասանորինՀայաստանի և Ճապոնիայի հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորագույն խնդիրներն է համարում տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման, մշակութային փոխանակումների, ինչպես նաև երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի զարգացումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը հայտարարեց Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան առիթով հրավիրված ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նախարարներ, պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Դեսպանը նախ շնորհավորեց Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան 63-րդ տարեդարձը՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծ պատիվ է հարգարժան հյուրերի մասնակցությամբ երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ կազմակերպել ընդունելություն նվիրված Նորին մեծության կայսրին։
Ֆուկուշիմա Մասանորինշատ նշանակալից է համարում 2022 թվականը Ճապոնիա-Հայաստան հարաբերությունների համար, քանի որ սեպտեմբերի 7-ին երկու երկրները նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
«Այս ընթացքում մեր երկու երկրները շարունակաբար զարգացրել են երկկողմ հարաբերությունները՝ բոլոր կողմերի ջանքերի և համագործակցության շնորհիվ։ 30-ամյակի կապակցությամբ երկու կառավարությունները տարբեր միջոցառումներ էին անցկացնում Ճապոնիայում և Հայաստանում։
Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանության բարձր հովանու ներքո անցկացվել են մի շարք մշակութային միջոցառումներ»,- ասաց դեսպանը։
Նա ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ 2023 թվականի փետրվարին և մարտին Ճապոնիայի դեսպանությունը Հայաստանի չորս քաղաքներում անցկացնելու է ճապոնական ֆիլմերի փառատոն, ինչպես նաև դեսպանությունը հայկական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ մարտին հրավիրելու է ճապոնացի երաժիշտի, որը երաժշտասերներին կներկայացնի ճապոնական ավանդական երաժշտական գործիքը՝ կոտոն։
«1991 թվականից սկսած՝ Ճապոնիան, ձգտելով նպաստել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական և ժողովրդավարական առաջընթացին տարբեր ոլորտներում, տրամադրել է մոտ 430 միլիոն դոլարի օժանդակություն՝ դրամաշնորհային աջակցության, տեխնիկական օժանդակության և վարկային օգնության ծրագրերի միջոցով։
Օրինակ՝անցյալ տարվա նոյեմբերին Ճապոնիայի կառավարությունը Առողջապահության նախարարությանը տրամադրեց 39 շտապօգնության մեքենա։
Ինչ վերաբերվում է մեր երկրների միջև մարդկային փոխանակումներին, ապա ես կցանկանայի նշել, որ ճապոնացի աշխարհահռչակ բժիշկ, վիրաբույժ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանում բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր ԱկիրաԻշիյամայի ներդրման մասին, որն ամեն տարի բազմաթիվ բարդ վիրահատություններ է կատարում հայ երեխաների համար։
Համոզված եմ, որ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման կարևորագույն խնդիրներն են՝ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման, մշակութային փոխանակումների, ինչպես նաև երիտասարդների փոխանակման ծրագրերի զարգացումը։
Որպես Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան՝ անելու եմ առավելագույնը վերը նշված նպատակներին հասնելու համար»,- եզրափակեց դեսպանը։
Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան օրն ամեն տարի Ճապոնիայում նշվում է փետրվարի 23-ին, որը երկրի համար համարվում է ազգային տոն։ Ճապոնացիները այդ օրը իրենց երախտագիտությունն ու բարեմաղթանքներն են հայտնում Նորին մեծության կայսրին: Տոնակատարությունները ներառում են շքերթներ, մշակութային ներկայացումներ և ավանդական արարողություններ, իսկ Տոկիոյի կայսերական պալատը բաց է հանրության համար:

Japanese Ambassador to Armenia vows to do his best to strengthen bilateral ties
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. Japanese Ambassador to Armenia Masanori Fukushima considers the strengthening of economic relations, development of cultural exchanges and youth exchange programs to be the most important tasks for further development of the Armenia-Japan relations.
The Ambassador made the remarks during an official reception of the Japanese Embassy dedicated to The Emperor’s Birthday. The event honoring Emperor Naruhito’s 63rd birthday was attended by Cabinet ministers, lawmakers, foreign ambassadors and other officials.
Ambassador Fukushima congratulated the Emperor’s birthday and said that he is greatly honored to host the first reception in three years dedicated to The Emperor’s Birthday in Armenia.
The Ambassador said the year of 2022 was very significant for the Armenia-Japan relations because September 7th marked the 30th anniversary of establishment of diplomatic ties.
“During this period our countries continually developed bilateral relations thanks to the efforts and cooperation of all sides. The two governments held various events in Japan and Armenia on the occasion of the 30th anniversary. A number of cultural events were held in Japan under the patronage of the embassy of Armenia,” the Ambassador said.
He said that the Japanese embassy will organize a festival of Japanese films in four cities in Armenia in February and March of 2023. A Japanese musician will be invited to perform in Armenia and present koto, the traditional Japanese instrument.
“Since 1991, Japan provided around 430 million dollars in support through grant support, technical assistance and loan programs seeking to contribute to the socio-economic and democratic progress in various sectors of Armenia. For example, in November last year, the Japanese government donated 39 ambulances to the Ministry of Healthcare. Regarding people-to-people exchanges, I’d like to mention renowned Japanese doctor, surgeon, UCLA Professor Dr. Akira Ishiyama’s contribution, who performs many difficult surgeries for Armenian children every year. I am sure that the most important tasks for the further development of bilateral relations are the development of programs for strengthening economic relations, cultural exchanges, as well as youth exchanges. As Japan’s Ambassador to Armenia, I will do everything I can to achieve this,” the Ambassador said.
The Emperor's Birthday is an annual Public holiday in Japan celebrating the birthday of the reigning Emperor, which is currently23 February.