Այս օրերին տեղի ունեցած համագործակցությունը նպաստելու է Հարավային Կովկասում հարաբերությունների նորմալացմանը.Չավուշօղլու
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն այս դժվարին օրերին մեզ իր մարդասիրական ձեռքն է ուղղել և ցույց է տվել համերաշխություն և համագործակցություն: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Անկարայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար կատարած հայտարարության ժամանակ ասաց Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Այսօր Հանդիպել ենք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Երկրաշարժից հետո նա այցելել է մեզ՝ ի նշան Թուրքիայի հետ համերաշխության:
Երկրաշարժից անմիջապես հետո վարչապետ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ հղեց մեր նախագահին և հայտնեց, որ պատրաստ է աջակցություն տրամադրել: Վարչապետ Փաշինյանը նաև հեռախոսազրույց ունեցավ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Դրանից հետո Հայաստանը մեր երկիր որոնողափրկարարական խումբ ուղարկեց, ովքեր փետրվարի 8-ից մինչ օրս Ադայամանում աշխատում են մեզ հետ: Նրանք փոքր աղջկա և երիտասարդ կնոջ են կարողացել ողջ դուրս բերել փլատակներից»,- նշեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին այս դժվարին օրերին իրենց միայնակ չթողնելու համար:
Չավուշօղլուն մանրամասնեց, որ Հայաստանը 100 տոննա մարդասիրական աջակցություն է ուղարկել աղետից տուժած Թուրքիա, ևս մեկ խմբաքանակ ճանապարհին է:
«Դժբախտաբար, Հայաստանը ևս գտնվում է սեյսմիկ գոտում: Բոլորիս հիշողության մեջ մնում է 1988 թվականին Սպիտակի աղետալի երկրաշարժը, որի ժամանակ Թուրքիան ևս օգնություն էր ուղարկել Հայաստանին: Հայաստանը 1999 թվականին մեր երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժի ժամանակ ևս մարդասիրական օգնություն էր ուղարկել: Այս դժվարին օրերին ևս մեզ իր մարդասիրական ձեռքն է ուղղել և ցույց է տվել համերաշխություն և համագործակցություն»,- նկատեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Մևլութ Չավուշօղլուն մամուլի ներկայացուցիչների համար հայտարարության ժամանակ անդրադարձավ նաև Արարատ Միրզոյանի հետ երկկողմ հանդիպմանը: Նա նշեց, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող աշխատանքներին:
«Հարավային կովկասում շարունակվում է հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը: Համոզված ենք, որ այս օրերին տեղի ունեցած համագործակցությունը նպաստելու է այս գործընթացին: Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև նորմալացման գործընթացները, կարծում եմ, նպաստելու են մեր տարածաշրջանում կայունության և բարօրության հաստատմանը:
Մեր երեք երկրներն իրենց անկեղծ քայլերով կարող են հարատև կայունություն բերել կովկասյան տարածաշրջանում»,-եզրափակեց Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:

Уверены, что состоявшееся в эти дни сотрудничество будет способствовать процессу нормализации отношений на Южном Кавказе
В эти трудные дни Армения протянула нам свою гуманитарную руку, проявила солидарность и сотрудничество. Как сообщает корреспондент «Арменпресс», министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сказал это, выступая с заявлением для прессы после встречи в Анкаре с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Сегодня мы встретились с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном. После землетрясения он посетил нас в знак солидарности с Турцией.
Сразу после землетрясения премьер-министр Пашинян направил нашему президенту телеграмму с соболезнованиями и выразил готовность оказать содействие. Премьер-министр Пашинян также провел телефонный разговор с Реджепом Тайипом Эрдоганом. После этого Армения направила в нашу страну поисково-спасательную группу, которая с 8 февраля работает вместе с нами в Адыямане. Им удалось живыми извлечь из-под завалов маленькую девочку и молодую женщину», - сказал глава МИД Турции, поблагодарив армянскую сторону за то, что они не оставили их одних в эти трудные дни.
Чавушоглу добавил, что Армения отправила в пострадавшую от стихийного бедствия Турцию 100 тонн гуманитарной помощи, и еще одна партия уже находится в пути.
«К сожалению, Армения также находится в сейсмоопасной зоне. Все мы помним катастрофическое землетрясение в Спитаке в 1988 году, во время которого Турция также направила помощь Армении. Армения отправила нам гуманитарную помощь и во время землетрясения 1999 года. Даже в эти трудные дни она протянула нам свою гуманитарную руку и проявила солидарность и сотрудничество», - заметил министр иностранных дел Турции.
Мевлют Чавушоглу коснулся и двусторонней встречи с Араратом Мирзояном. Он отметил, что в ходе встречи была обсуждена и ведущаяся работа над мирным договором между Арменией и Азербайджаном.
«Процесс нормализации отношений на Южном Кавказе продолжается. Мы уверены, что сотрудничество, состоявшееся в эти дни, будет способствовать этому процессу. Верю, что процессы нормализации отношений между Арменией, Турцией и Азербайджаном будут способствовать установлению стабильности и благополучия в нашем регионе.
Своими искренними шагами наши три страны могут принести прочную стабильность в кавказский регион», - заключил глава МИД Турции.