Հայաստանի ու Իրանի հիմնական շահերի համընկնումը նոր իրավիճակ են ստեղծել մեր հարաբերություններում. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ու Հայաստանը համակարծիք են այնպիսի սկզբունքների շուրջ, ինչպիսիք են միջազգային սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, վեճերի խաղաղ կարգավորումը, տարածաշրջանի ժողովուրդների իրավունքները ու անվտանգությունը հարգելու անհրաժեշտությունը և հավաքական ջանքերը կայուն տարածաշրջան ունենալու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորմամաբ՝ այս մասին նշեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին «Հայաստան-Իրան հարաբերություններն ընդհանուր շահերի համատեքստում» խորագրով աշխատաժողովին, որը նվիրված էր Հայաստանի և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը:
«Երկու երկրների տեսակետների ընդհանրությունը և հիմնական շահերի համընկնումը նոր իրավիճակ են ստեղծել մեր հարաբերություններում: Երկու երկրների ղեկավարների միակարծությունն ու քաղաքական խորհրդակցությունները հասել են աննախադեպ մակարդակի: Երկու երկրների գրեթե բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաները վերջին մեկ տարվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ հանդիպել են իրենց գործընկերներին և կողմերի միջև հետագա մտքերի փոխանակումը շարունակվել է տարբեր ուղղություններով: Այս գործընթացի շարունակականությունը միանշանակ անհրաժեշտություն է»,- նշեց դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ 2015 թվականի Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև արտոնյալ առևտրի համաձայնագրի իրականացումը պատճառ դարձավ, որպեսզի երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունները զգալիորեն աճեն: Դեսպանի համոզմամբ՝ նոր համաձայնագիրը ճանապարհ կհարթի առևտրային հարաբերությունները ամրապնդելու համար:
Դեսպանը կարևորեց նաև երկու երկրների լայն գործակցությունը ենթակառուցվածքային հարցերում:
«Գորիս-Կապան երթուղում առաջացած խնդիրների պատճառով ստեղծված վիճակը, ինչին, իհարկե, հետևեցին ՀՀ-ի կառավարության զգալի ջանքերը այլընտրանքային ճանապարհներ կառուցելու ուղղությամբ, ապացուցեց, որ մեզ անհրաժեշտ են հարմար և անվտանգ ճանապարհներ: Հուսով ենք, որ առաջիկա տարիների ընթացքում Իրանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային երթուղու պատկերը էապես կփոխվի: Վստահ ենք, որ Իրանի և Հայաստանի միջև բարձրորակ տրանսպորտային ուղիները արդյունավետ կլինեն միջազգային ասպարեզում երկու երկրների դիրքերը բարձրացնելու առումով: Իրանով և Հայաստանով անցնող միջազգային տրանսպորտային երթուղու դեմ սպառնալիքը ոչ միայն սպառնալիք կլինի Իրանի և Հայաստանի դեմ, այլև այլ տրանսպորտային երթուղու բոլոր շահառուների համար»,- ասաց դեսպանը:
Եզրափակելով՝ դեսպանը նշեց, որ 1991 թվականին Հայաստանի անկախացումը նոր դուռ է բացել հայ-իրանական հարաբերությունների համար, և 31 տարի առաջ պաշտոնապես երկու երկրների միջև հաստատվել են քաղաքական հարաբերություններ: Նրա խոսքով՝ չնայած վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում առաջ եկած վայրիվերումներին՝՝ երկու երկրների ղեկավարությունը բարձր են գնահատում երկկողմ հարաբերությունները:
Դեսպանն ընդգծեց, որ պատրաստ է ցուցաբերել ցանկացած տեսակի աջակցություն երկու երկրների մշակութային, մտավոր հարաբերությունները խորացնելու և ամրապնդելու համար:

Совпадение основных интересов Армении и Ирана создало в наших отношениях новую ситуацию: посол Ирана в Армении
Иран и Армения едины во мнениях о необходимости соблюдения международных границ, мирном урегулировании споров, необходимости уважения прав и безопасности народов региона и о коллективных усилиях по обеспечению стабильности в регионе.
Об этом на семинаре «Отношения Армения-Иран в контексте общих интересов», посвященном 31-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном, заявил чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Аббас Бадахшан Зохури.
«Общность точек зрения двух стран и совпадение основных интересов создали новую ситуацию в наших отношениях. Единодушие и политические консультации лидеров двух стран достигли беспрецедентного уровня. Практически все высокопоставленные лица двух стран хотя бы раз за последний год встречались со своими коллегами, и дальнейший обмен мнениями между двумя сторонами продолжался по различным направлениям. Непрерывность этого процесса, безусловно, необходима», - подчернул посол.
По его словам, реализация соглашения о преференциальной торговле между Ираном и Евразийским экономическим союзом, заключенного в 2015 году, привела к значительному росту торговых отношений между двумя странами. Посол считает, что новое соглашение проложит путь к укреплению торговых отношений.
Посол отметил и широкое сотрудничество двух стран в вопросах инфраструктур.
«Ситуация, возникшая из-за проблем на трассе Горис-Капан, за которыми, естественно, последовали значительные усилия правительства РА по строительству альтернативных дорог, доказала, что нам нужны удобные и безопасные дороги. Мы надеемся, что картина транспортного маршрута между Ираном и Арменией существенно изменится в ближайшие годы. Мы уверены, что качественные транспортные маршруты между Ираном и Арменией будут эффективными с точки зрения повышения позиций обеих стран на международной арене. Угроза международному транспортному маршруту, проходящему через Иран и Армению, будет угрозой не только Ирану и Армении, но и всем другим пользователям транспортного маршрута», - заметил посол.
В завершение посол отметил, что независимость Армении, достигнутая в 1991 году, открыла новую дверь для армяно-иранских отношений, и 31 год назад между двумя странами официально были установлены политические отношения. По его словам, несмотря на потрясения, произошедшие в регионе и на международной арене за последние три десятилетия, лидеры двух стран высоко ценят двусторонние отношения.
Посол подчеркнул, что готов оказывать любое содействие для углубления и укрепления культурных и интеллектуальных отношений между двумя странами.