Գերմանիայի ԱԳ նախարարն Ադրբեջանին ու ՌԴ-ին կոչ է արել դադարեցնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարները Բեռլինում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են Հարավային
Կովկասում տիրող իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը:
#Info: Coming up from +/- 11:15 a.m. CET live on Twitter @GermanyDiplo: joint press availability by Foreign Minister @ABaerbock and Armenian Foreign Minister @AraratMirzoyan [in Armenian language]. @MFAofArmenia https://t.co/NQTWXltULG
— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) February 7, 2023
Բուրբոկն ընդգծել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում բարդ է: Բուրբոկը կարևորել է Պրահայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքները, որով կողմերը վերահաստատել են 1991 թվականին ընդունված Ալմաթիի հռչակագիրը՝ փոխադարձաբար ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ դա կարևոր որոշում է տարածաշրջանի համար: «30 տարուց ավել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կա, որը մեծ աղետների է հանգեցրել: Բազմաթիվ մարդկային կյանքեր են կորսվել, բազմաթիվ տներ և շինություններ են ավերվել: Մենք գիտենք, որ առկա վերքերը շուտ չեն բուժվելու»,- ասել է Բուրբոկը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական բարդ կացությունը հակամարտության տխուր հետևանքներից մեկն է: Նա արձանագրել է, որ դեկտեմբերի կեսերից արգելափակված է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի, դեղորայքի, կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքների պակաս կա: Նա նաև ընդգծել է, որ էներգամատակարարման և գազամատակարարման խափանումների պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում դադարեցվել է կրթական հաստատությունների աշխատանքը: «Կարևոր է, որպեսզի Լաչինի միջանցքի շրջափակումն ավարտվի, և կարծում ենք, որ այստեղ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները»,- շեշտել է Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:

German Foreign Minister calls on Azerbaijan and Russia to end blockade of Lachin corridor
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and German Minister of Foreign Affairs Annalena Baerbock discussed the situation in South Caucasus.
Speaking at a joint press conference after their meeting in Berlin, German FM Annalena Baerbock said that the situation in South Caucasus is difficult. She attached importance to the results of the quadrilateral meeting between the leaders of Armenia, Azerbaijan, France and the President of the European Council Charles Michel in Prague, where the sides reaffirmed the 1991 Alma-Ata Declaration, reciprocally recognizing each other’s territorial integrity. The German FM emphasized that this is an important decision for the region. “The Nagorno Karabakh conflict exists for over thirty years, and it has led to major disasters. Many lives were lost, many homes and buildings were destroyed. We know that wounds don’t heal quickly,” the German foreign minister said.
Speaking about the situation around Lachin corridor, the German FM said that the current difficult humanitarian situation in Nagorno Karabakh is one of the sad consequences of the conflict. She said that the Lachin corridor is blocked since mid-December 2022, which has led to shortages of food, medicine and other essentials in Nagorno Karabakh. She mentioned that educational institutions are shut down due to disruptions of energy and gas supply. “It’s important that the Lachin corridor blockade ends, and we believe that Azerbaijan and Russia must fulfill their obligations here,” FM Baerbock said.