Գերմանիայի ԱԳ նախարարն Ադրբեջանին ու ՌԴ-ին կոչ է արել դադարեցնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարները Բեռլինում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են Հարավային
Կովկասում տիրող իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը:
#Info: Coming up from +/- 11:15 a.m. CET live on Twitter @GermanyDiplo: joint press availability by Foreign Minister @ABaerbock and Armenian Foreign Minister @AraratMirzoyan [in Armenian language]. @MFAofArmenia https://t.co/NQTWXltULG
— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) February 7, 2023
Բուրբոկն ընդգծել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում բարդ է: Բուրբոկը կարևորել է Պրահայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի ղեկավարների և ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքները, որով կողմերը վերահաստատել են 1991 թվականին ընդունված Ալմաթիի հռչակագիրը՝ փոխադարձաբար ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ դա կարևոր որոշում է տարածաշրջանի համար: «30 տարուց ավել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կա, որը մեծ աղետների է հանգեցրել: Բազմաթիվ մարդկային կյանքեր են կորսվել, բազմաթիվ տներ և շինություններ են ավերվել: Մենք գիտենք, որ առկա վերքերը շուտ չեն բուժվելու»,- ասել է Բուրբոկը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակին՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական բարդ կացությունը հակամարտության տխուր հետևանքներից մեկն է: Նա արձանագրել է, որ դեկտեմբերի կեսերից արգելափակված է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի, դեղորայքի, կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքների պակաս կա: Նա նաև ընդգծել է, որ էներգամատակարարման և գազամատակարարման խափանումների պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում դադարեցվել է կրթական հաստատությունների աշխատանքը: «Կարևոր է, որպեսզի Լաչինի միջանցքի շրջափակումն ավարտվի, և կարծում ենք, որ այստեղ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները»,- շեշտել է Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:

Министр ИД Армении в Берлине встретился с министром ИД Германии
На встречи, состоявшейся в Берлине, министры иностранных дел Армении и Германии обсудили ситуация на Южном Кавказе. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, состоявшейся после встречи, рассказала министр иностранных дел Германии Анналена Бербок.
Она подчеркнула, что ситуация на Южном Кавказе довольно сложная. Анналена Бербок обратилась к состоявшейся в Праге четырехсторонней встрече лидеров Армении, Азербайджана, Франции и председателя Совета ЕС Шарля Мишеля. Она отметила, что на ней стороны подтвердили принятую в 1991 году Алматинскую декларацию, взаимно признав территориальную целостность двух стран. Министр иностранных дел Германии подчеркнула, что это важное решение для региона. «Более 30 лет существует вопрос Нагорного Карабаха, который привел к большим бедствиям. Много жизней было потеряно, много домов и строений разрушено. Мы знаем, что эти раны заживут не скоро», - сказала Бербок.
Коснувшись ситуации вокруг Лачинского коридора, министр иностранных дел Германии подчеркнула, что сложная гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе является одним из печальных последствий конфликта. Она напомнила, что с середины декабря перекрыта единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, Лачинский коридор, в результате чего в Нагорном Карабахе ощущается нехватка продовольствия, медикаментов и других жизненно важных товаров. Она также подчеркнула, что работа учебных заведений в Нагорном Карабахе остановлена из-за перебоев в энергоснабжении и газоснабжении. «Необходимо прекратить блокаду Лачинского коридора, и мы считаем, что Азербайджан и Россия должны выполнить здесь свои обязательства», - подчеркнула глава МИД ФРГ.