ԱՄՆ-ն Կովկասյան բանակցությունների հարցերով նոր ավագ խորհրդական է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնում է նշանակել Լուիս Լ. Բոնոյին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությունը։
«Պարոն Բոնոն կաշխատի տարածաշրջանի ղեկավարների հետ՝ առաջ մղելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը և անդրադառնալու Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի ինքնիշխան տարածքի շարունակվող բռնազավթմանը», - գրել է Բլինքենը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ Լուիս Լ. Բոնոն աշխատել է Վիեննայում որպես Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունում և ՄԱԿ-ի գրասենյակներում ԱՄՆ-ի գործող ներկայացուցիչ և Սուրբ Աթոռում որպես գործերի ժամանակավոր հավատարմատար: Նա նաև աշխատել է որպես Բասրայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն, աշխատել է Ազգային անվտանգության խորհրդում, ինչպես նաև պետքարտուղարի տեղակալի և պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով տեղակալի խորհրդականի պաշտոնում: Նա թոշակի է անցել բանակի ռեզերվից, որտեղ նա հրահանգիչ էր Ուեսթ Փոյնթում և Բանակի պատերազմի քոլեջում:
Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորումը:
«Պարոն Բոնոն կներգրավվի երկկողմանիորեն, համախոհ գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության հետ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությանը նպաստելու համար։ Նրա նշանակումը նաև վերահաստատում է այն կարևորությունը, որը Միացյալ Նահանգները տալիս է Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Վրաստանի վերաբերյալ Ժնևի միջազգային քննարկումների դերին, որը միակ միջազգային ձևաչափն է, որը վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի տարածքի 20 տոկոսի շարունակական բռնազավթմանը», - եզրափակել է Բլինքենը:
Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնում Լուիս Լ. Բոնոն փոխարինել է Ֆիլիպ Ռիքերին, որը նաև զբաղեցնում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնը։

Antony Blinken appoints new Senior Advisor on the Caucasus Negotiations
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS․ US Secretary of State Antony Blinken has appointed Louis L. Bono Senior Advisor on the Caucasus Negotiations, ARMENPRESS reports, citing the statement of US Secretary of State Antony Blinken.
“In this capacity, Mr. Bono will work with regional leaders to advance the peace process between Armenia and Azerbaijan and to address Russia’s ongoing occupation of sovereign Georgian territory. Mr. Bono brings a wealth of multilateral and bilateral experience to the position, having served as Acting Representative to the International Atomic Energy Agency and the United Nations Offices in Vienna and Chargė d’Affaires, ad interim to the Holy See. He has also served as Director of the Basrah Regional Office, on the National Security Council, and as an advisor to the Deputy Secretary of State and to the Under Secretary of State for Economic and Business Affairs. He is retired from the Army Reserves, where he was an instructor at West Point and the Army War College.
The United States is committed to helping Armenia and Azerbaijan negotiate a comprehensive peace agreement, including a long-term political settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. Mr. Bono will engage bilaterally, with likeminded partners, including the European Union, and with international organizations, such as the OSCE, to facilitate direct dialogue between Armenia and Azerbaijan. His appointment also reaffirms the importance the United States places on Georgia’s sovereignty and territorial integrity, and the role of the Geneva International Discussions on Georgia, the only international format addressing Russia’s ongoing occupation of 20 percent of Georgia’s territory”, reads the statement.