Լույս է տեսել «Առնո Բաբաջանյան. երգեր ձայնի և դաշնամուրի համար» ժողովածուն
ԵՐԵՎԱՆ,1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստանի Երաժշտական ընկերության և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի աջակցությամբ, Կոմիտաս հրատարակչության և Էդիթ Պրինթ ՍՊԸ տպարանի ջանքերով լույս է տեսել «Առնո Բաբաջանյան. երգեր ձայնի և դաշնամուրի համար» ժողովածուն՝ 750 տպաքանակ օրինակով։
Ա.Բաբաջանյան.jpg (220 KB)
«Այսօր դժվար է պատկերացնել հայ էստրադային երգի անցած պատմական ուղին առանց Առնո Բաբաջանյանի հիասքանչ երգերի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախաբանում ընդգծել է ժողովածուն կազմող, Հայաստանի Երաժշտական ընկերության նախագահ, ԵՊԿ պրոֆեսոր Դավիթ Ղազարյանը։
Հրատարակության խմբագիրն է ԵՊԿ Կոնցերտմայստերական ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Զառա Ղազարյանը, ձևավորողը՝ Մկրտիչ Մաթևոսյանը։
Ժողովածուն ընդգրկում է «Արիա-Վոկալիզ»-ը և տարբեր տարիներին հայերեն, ռուսերեն լեզուներով գրված ամենահայտնի 27 երգերը։
Կատարված աշխատանքը միայն երգերի հերթական հրատարակություն չէ։ Երաժշտական «պաուզաների» ձևով՝ տպագրության հեղինակները ներառել են Առնո Բաբաջանյանի կյանքն ու ստեղծագործությունն արտացոլող լուսանկարներ, դրվագներ որդու՝ Արա Բաբաջանյանի և ժամանակակիցների հուշերից, ինքնատիպ խորհրդանիշ է կոմպոզիտորի խառնվածքը ցայտուն «որսած» մեծն ռեժիսոր Վարդան Աճեմյանի գծանկարը։ Բարձրաճաշակ տպագրությամբ ժողովածուն ընդգրկում է նաև QR կոդով տեքստերի անգլերեն տարբերակը կարդալու հնարավորություն։

Вышел в свет сборник «Арно Бабаджанян. Песни для голоса и фортепиано»
При содействии Министерства ОНКС РА, Музыкального общества Армении и Государственной филармонии Армении издательство «Комитас» и типография «Эдит принт» тиражом в 750 экземпляров выпустили в свет сборник «Арно Бабаджанян. Песни для голоса и фортепиано».
«Сегодня трудно представить путь армянской эстрады без замечательных песен Арно Бабаджаняна», - как передает «Арменпресс», отметил автор сборника, президент Музыкального общества Армении, профессор Давид Казарян.
Редактор сборника: доцент Зара Казарян, заведующая кафедрой концертмейстеров ЕГК; оформитель: Мкртич Матевосян.
Сборник вобрал «Арию-вокализ» и 27 самых популярных песен, написанных Бабаджаняном на армянском и русском языках в разные годы.
В сборнике нашли место не только песни Бабаджаняна. В нем и фотографии, отражающие эпизоды из жизни Арно Бабаджаняна и его творчество, воспоминания его сына композитора и современников, рисунок режиссера Вардана Ачемяна, который уловил темперамент композитора. Сборник предоставляет и возможность прочтения английской версии текстов с помощью QR-кода.