ԵԽԽՎ-ն Բաքվին կոչ է անում ազատել հայ գերիներին և բացել Լաչինի միջանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 26-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է «Առաջընթացը Վեհաժողովի մոնիտորինգային գործընթացներում» (հունվար-դեկտեմբեր 2022թ․) բանաձևը: Քվեարկությամբ ընդունվել են բանաձևում Հայկական պատվիրակության կողմից առաջարկված փոփոխությունները՝ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին անհապաղ ազատ արձակելու և Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցները կատարելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության էջից:
Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասվում է հետևյալը.
«Վեհաժողովն արձանագրում է (խմբ.՝ մոնիտորինգային) հանձնաժողովի շարունակական ուշադրությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների զարգացումներին։ Վեհաժողովն ի գիտություն է ընդունում Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղարկված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վերջին հրատապ ծանուցումը, որով կոչ է արվում հետևել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատամանը, և կոչ է անում անհապաղ և լիարժեք կերպով իրականացնել դատարանի որոշած միջանկյալ միջոցների կատարումը։ Վեհաժողովը նաև հետևում է Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Վեհաժողովն Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել բոլոր պահվող անձանց»։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ում քննարկում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ դիտարկվում է քննարկման արդյունքներով ԵԽԽՎ-ի զեկույց ընդունելու հնարավորությունը:

ПАСЕ призывает Баку освободить армянских пленных и открыть Лачинский коридор
26 января Парламентская ассамблея Совета Европы приняла резолюцию «Прогресс в мониторинговых процессах Ассамблеи» (январь-декабрь 2022 г.). Поправки в резолюцию, касающиеся немедленного освобождения Азербайджаном армянских военнопленных и реализации промежуточных мер Европейского суда по правам человека в отношении Азербайджана из-за блокады Лачинского коридора, предложенные делегацией Армении, были приняты голосованием. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение страницы постоянного представительства Армении в Совете Европы.
В тексте резолюции, в частности, говорится:
«Ассамблея отмечает постоянное внимание (ред.: мониторинговой) комиссии к развитию отношений между Арменией и Азербайджаном. Ассамблея принимает к сведению недавнее срочное уведомление Европейского суда по правам человека, направленное Комитету министров Совета Европы, с призывом к выполнению Азербайджаном решения от 21 декабря 2022 года по Лачинскому коридору и призывает к немедленному и полному выполнение промежуточных мер, предписанных судом. Ассамблея также следит за положением армянских военнопленных и гражданских лиц, все еще удерживаемых в Азербайджане. Ассамблея призывает Азербайджан немедленно освободить всех задерживаемых лиц».
Напоминаем, что 26 января в ПАСЕ состоялось обсуждение гуманитарной ситуации, сложившейся в Арцахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Вице-спикер НС РА, глава делегации Армении в ПАСЕ Рубен Рубинян сообщил, что рассматривается возможность принятия доклада ПАСЕ по итогам обсуждения.