Ղարիբաշվիլին հանդիպել է Հայաստանում Վրաստանի նորանշանակ դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեորգի Շարվաշիձեի հետ։ Վրաստանի կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է դիվանագետին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Грузия Online» պարբերականին:
«Նշվել է, որ Վրաստանը և Հայաստանի Հանրապետությունը սերտ բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերություններ ունեն, և ապագայում տարբեր ոլորտներում ակտիվ համագործակցության հույս է հայտնվել», - մեջբերում է պարբերականը կառավարության վարչակազմի տարածած հաղորդագրությունը:
Գեորգի Շարվաշիձեն Վրաստանի Կրթության և գիտության նախարարությունում զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ, այդ թվում՝ առաջին փոխնախարարի պաշտոնը։ Զբաղվել է նաև գիտամանկավարժական գործունեությամբ։ 2016-2022 թթ.-ին եղել է Թբիլիսիի պետական ​​համալսարանի ռեկտորը։ Բացի այդ, 2004-2013 թթ.-ին նա աշխատել է որպես Բուդապեշտի «Բաց հասարակություն» ինստիտուտի ակադեմիական աջակցության ծրագրի տնօրեն:
Գեորգի Շարվաշիձեն Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու է, Եվրոպական ակադեմիայի գործող անդամ, պարգևատրվել է Փառքի շքանշանով։ Հեղինակ է մենագրությունների և գիտական ​​հոդվածների։

Giorgi Sharvashidze, former rector of TSU, appointed Ambassador of Georgia to Armenia
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili met with Giorgi Sharvashidze, newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenia.
PM Garibashvili congratulated the diplomat on his appointment to a new position and wished him success in his future endeavors, Georgia Today reports.
The friendly and good-neighborly relations between Georgia and the Republic of Armenia were emphasized and hope for active cooperation in a variety of areas was expressed.
In different years, Sharvashidze has worked in various positions at the Georgian Ministry of Education and Science, including as First Deputy Minister. He also has been engaged in scientific and pedagogical work. In 2016-2022, he served as Rector of the Tbilisi State University. In addition, in 2004-2013, he served as Director of the Academic Support Program at the Open Society Institute in Budapest.
Sharvashidze is a Candidate of Pedagogical Sciences, Fellow of the Academia Europaea, and Recipient of the Order of Excellence. He has authored a monograph and scientific articles.