Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած փաստաթուղթն արտահայտում է օբյեկտիվ իրականությունը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ,19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեկ տեղի է ունեցել շատ կարևոր իրադարձություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի շրջանակում այսպիսի գնահատական է տվել Եվրոպական խորհրդարանի հունվարի 18-ի ընդունած զեկույցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եվրոպական խորհրդարանի՝ հունվարի 16-19-ը տեղի ունեցած լիագումար նստաշրջանի ընթացքում, այսինքն՝ հունվարի 18-ին կայացած քվեարկությամբ ընդունվել է «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022 թվականի տարեկան զեկույցը», որը զեկուցել է արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթրնը:
Այդ փաստաթղթում չափազանց կարևոր արձանագրումներ կան մեր տարածաշրջանի և Հայաստանի Հանրապետության մասին: Մասնավորապես, զեկույցը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի 2022 թվականի սեպտեմբերի ագրեսիան, որը գնահատել է որպես զինադադարի խախտում և խաղաղության գործընթացի համար լուրջ, բացասական հետևանքներ ունեցող ակցիա:
Վերահաստատել է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է լիարժեքորեն հարգվի և կոչ է արել ադրբեջանական իշխանություններին՝ անմիջապես դուրս բերել զորքերը Հայաստանի բոլոր տարածքներից: Համոզմունք է արտահայտում առ այն, որ ռազմական միջոցներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնել հնարավոր չէ: Դա պահանջում է համապարփակ քաղաքական կարգավորում՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան, ներառյալ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, ԵԱՀԿ 1975 թվականի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 2009 թվականի հիմնարար՝ տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման և ուժի չկիրառման սկզբունքները: Մտահոգություն է արտահայտում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ պատերազմական հանցագործությունների ու անմարդկային վերաբերմունքի կապակցությամբ և կոչ է անում ադրբեջանական իշխանություններին՝ ազատել իրենց հսկողության տակ գտնվող ռազմագերիներին: Ընդգծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագիրը պետք է հասցեագրի հակամարտության արմատական պատճառները, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, տեղահանված անձանց ու փախստականների վերադարձը, մշակութային, կրոնական ու պատմական ժառանգության պաշտպանությունն ու պահպանումը, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականությունը: Ողջունում է Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայությունը և կոչ է անում Եվրամիության խորհրդին՝ ընդլայնել տեղակայված փորձագետների քանակը, ավելացնել առաքելության կարողությունները, ամրապնդել ներկայությունը տարածաշրջանում: Խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է, քանի որ այն կարող է ստեղծել կանխամտածված մարդասիրական ճգնաժամ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար: Պահանջում է Ադրբեջանի իշխանություններից՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը: Հիշեցնում է, որ միայն դիվանագիտական միջոցներով է հնարավոր հասնել արդար և տևական կարգավորման՝ հօգուտ Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակչության:
Այս փաստաթուղթն ընդունվել է 407 կողմ, 92 դեմ, 142 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ: Պիտի ընդգծեմ, որ այս փաստաթուղթը միայն Հայաստանի մասին չէ, այն շատ ծավալուն փաստաթուղթ է, 92-ից 99-ը կետերը վերաբերում են Հայաստանի Հանրապետությանը, Լեռնային Ղարաբաղին, մեր տարածաշրջանին:
Ընդունված փաստաթուղթը շատ կարևոր է այն առումով, որ ըստ էության արտահայտում է օբյեկտիվ իրականությունը, և պետք է նաև այս առումով շնորհակալություն հայտնեմ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին, Հայաստանի Հանրապետության մեր այն գործընկերներին, ովքեր շարունակական, հետևողական աշխատել են օբյեկտիվ տեղեկատվությունը Եվրախորհրդի պատգամավորներին և մեր գործընկերներին հասցնելու ուղղությամբ: Մենք պետք է շարունակենք մեր ջանքերն այս ուղղությամբ և, ի վերջո, հասնենք հռչակված քաղաքական օրակարգի իրականացմանը»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը:

Документ, принятый Европейским парламентом, выражает объективную реальность: премьер-министр Армении
Вчера произошло очень важное событие. Как сообщает «Арменпресс», такую оценку дал Никол Пашинян на заседания правительства отчету, принятому Европарламентом 18 января.
«На пленарном заседании Европарламента, состоявшегося 16-19 января, то есть, во время состоявшегося 18 января голосования, был принят отчет: «Реализация общей внешней политики и политики безопасности. Годовой отчет за 2022 год», зачитанный председателем комиссии по внешним отношениям Дэвидом Макаллистером.
В этом документе содержатся чрезвычайно важные записи о нашем регионе и Республике Армения. В частности, в отчете решительно осуждается агрессия Азербайджана в сентябре 2022 года против суверенной территории Армении, которая оценивается как нарушение режима прекращения огня и действие с серьезными негативными последствиями для мирного процесса.
Отчет подтвердил, что территориальная целостность Армении полностью должна быть соблюдена, и призвал власти Азербайджана немедленно вывести войска со всех территорий Армении. Выражается убеждение в невозможности достижения прочного мира между Арменией и Азербайджаном военным путем. Это требует всеобъемлющего политического урегулирования в соответствии с международным правом, включая Устав ООН, Хельсинкский Заключительный акт ОБСЕ 1975 года, а также основополагающие принципы Минской группы ОБСЕ 2009 года о территориальной целостности, самоопределении и неприменении силы. Выражается обеспокоенность в связи с военными преступлениями и бесчеловечным обращением с армянскими военнопленными и гражданскими лицами со стороны вооруженных сил Азербайджана и призывает власти Азербайджана освободить находящихся у них военнопленных. Подчеркивает, что всеобъемлющее мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном должно быть направлено на устранение коренных причин конфликта, включая права и безопасность армянского населения, проживающего в Нагорном Карабахе, возвращение перемещенных лиц и беженцев, защиту и сохранение культурных, религиозных ценностей и историческое наследие, а также территориальной целостности. Приветствуется развертывание гражданской миссии Европейского Союза на границе Армении с Азербайджаном и призывает Совет Европейского Союза увеличить число наблюдателей, увеличить возможности миссии и усилить присутствие в регионе. Решительно осуждается незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора, которая является нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, поскольку может создать преднамеренный гуманитарный кризис для народа Нагорного Карабаха. Требуется от властей Азербайджана немедленно восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору. Напоминается, что только дипломатическим путем можно добиться справедливого и прочного урегулирования в интересах народов Армении и Азербайджана.
Этот документ был принят 407 голосами против 92 при 142 воздержавшихся. Должен подчеркнуть, что этот документ касается не только Армении, это очень обширный документ, пункты 92-99 относятся к Республике Армения, Нагорному Карабаху, нашему региону.
Принятый документ очень важен в том смысле, что он по существу выражает объективную реальность, и в этой связи я должен поблагодарить депутатов Европарламента, наших коллег из Республики Армения, которые непрерывно и последовательно работали над доведением объективной информации до депутатов Совета Европы и наших партнеров. Мы должны продолжить наши усилия в этом направлении и в конечном итоге добиться реализации заявленной политической повестки», - сказал премьер-министр Армении.