ԱՄՆ-ում ՀՀ-ի գործարարների ներկայացվածությունն ընդլայնելու համար պետական աջակցություն է ակնկալվում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում «Հայ-Ամերիկյան բիզնես կամուրջ» ցուցահանդես-փառատոնն անցկացվել է հագեցած գրաֆիկով ու գոհացուցիչ արդյունքներով: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի նախագահ Մարիամ Մանուկյանը, ամփոփելով արդյունքները, նշեց, որ ամենատարբեր ոլորտներ ներկայացնող 50 ընկերությունների ներկայացուցիչներ հնարավորություն են ունեցել հաստատել գործարար կապեր, ծանոթանալ ԱՄՆ-ի շուկայի հնարավորություններին:
«Հայաստանից ԱՄՆ մեկնած հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչները տեղում կարողացան ծանոթանալ շուկային, գնային առաջարկների հնարավորություններին, գործարար կապեր հաստատեցին, առաջարկներ ստացան, հատկապես, մեր գործընկեր ամերիկյան «Լիվա Էլիտ բիզնես գրուպ»-ի կողմից: Այն է, ապրանքներն արտահանել ԱՄՆ»,-ասաց Մարիամ Մանուկյանը:
Հայկական ապրանքների ցուցահանդեսը բավականին հագեցած էր այցելուներով: Մարիամ Մանուկյանը նկատեց, որ հայկական ապրանքները շատ արագ սպառվել էին հենց առաջին իսկ օրերին: Հատկապես սննդային արտադրանքը, գինիները մեծ պահանջարկ են ունեցել: Հայաստանից ներկայացված էին տեքստիլ, պահածոյի արտադրության, սննդի վերամշակման, թանկարժեք մետաղների, ծառայությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները:
Հայկական ընկերություններն այժմ առաջարկները քննարկելու, ուսումնասիրելու փուլում են: Ոմանք մտադիր են կրկնակի այց կատարել ԱՄՆ՝ շեշտը դնելով առավել անհատական հանդիպումների վրա:
Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի նախագահության անդամ Գևորգ Աղաբալյանի խոսքով՝ նման միջոցառումները լավ հարթակ են հայկական ընկերությունների համար նոր շուկա մուտք գործելու տեսանկյունից: Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդը ԱՄՆ-ում հայկական ապրանքների նման ցուցահանդես արդեն 2-րդ անգամ է անցկացնում: Ամեն անգամ մասնակցել ցանկացողների թիվն ավելանում է: Գևորգ Աղաբալյանը նկատեց, որ ԱՄՆ-ի շուկայում երկարաժամկետ ներկայացված լինելը որոշակի դժվարություններ է պահանջում: Հիմնական խնդիրը սերտիֆիկացման թղթաբանության հետ է կապված: Տեխնիկական պահանջները բավական բարդ են:
«Մենք հիմա մտածում ենք այս ծրագրին զուգահեռ ստեղծել հարթակ, որպեսզի աջակցենք արտադրողներին, որ կարողանան այդ լիցենզավորման գործընթացը անցնեն: Ցանկալի է, որ պետական աջակցություն ևս լինի: Այսինքն՝ ստեղծվի նախաձեռնող խումբ, որը կօգնի ԱՄՆ-ում ստեղծել հարթակ, որ հայկական կազմակերպությունները կարողանան իրենց արտադրանքը ներկայացնել, տեղում երկարաժամկետ նպատակով բանակցությունների հնարավորություններ ունենան մատակարար կազմակերպությունների հետ: Այսինքն՝ ձևավորվի տարածք, որտե ներկայացված կլինեն հայկական ապրանքները և այդ տարածքը, հարթակը կառավարողը զբաղվի նաև լիցենզավորման, ներմուծման, իրավաբանական հարցերով»,-ասաց Գևորգ Աղաբալյանը:

Для расширения представленности предпринимателей Армении в США необходимо содействие государства
Выставка-фестиваль «Армяно-американский бизнес-мост» прошла в Глендейле, штат Калифорния, США, с заполненным графиком и с хорошими результатами. Подводя результаты фестиваля на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», председатель Совета по содействию международным деловым отношениям Мариам Манукян, отметила, что представители 50 компаний, представляющих различные отрасли, имели возможность установить деловые отношения и узнать возможности рынка США.
«Представители армянских компаний, приехавшие из Армении в США, смогли ознакомиться с рынком, возможностями ценовых предложений, установили деловые контакты, получили предложения, в частности, от нашего американского партнера «Liva Elite Business Group», который занимается экспортом товаров в США», - сказала Мариам Манукян.
На выставке армянских товаров побывало много посетителей. Мариам Манукян заметила, что армянские продукты очень быстро были закуплены в первые же дни. Особым спросом пользовались продовольственные товары и вина. Были представлены текстильная, пищевая отрасли, консервирование, отрасли драгоценных металлов, услуг и информационных технологий.
Армянские компании сейчас проводят обсуждения и изучения предложений. Некоторые намерены повторить визит в США.
По словам Геворга Агабаляна, члена Совета по содействию международным деловым отношениям, подобные мероприятия являются хорошей площадкой для выхода армянских компаний на новые рынки. Совет по содействию международным деловым отношениям уже во второй раз проводит подобную выставку армянской продукции в США. С каждым разом количество желающих участвовать увеличивается. Геворг Агабалян заметил, что долгосрочная представленность на рынке США требует определенных усилий. Основная проблема связана с сертификационными документами. Технические требования довольно сложны.
«Сейчас мы думаем о том, чтобы параллельно с этой программой создать платформу для содействия производителям в прохождении процесса лицензирования. Желательна и поддержка государства. Другими словами, должна быть создана инициативная группа, которая поможет создать площадку в США, чтобы армянские организации могли представить свою продукцию и иметь возможности для переговоров с организациями-поставщиками. То есть, создать площадку, где будут представлены армянские товары, а руководитель площадки будет заниматься вопросами сертификатов, импорта и юридическими вопросами», - заключил Геворг Агабалян.