Հետաքրքիր պայքար էր, մրցակիցները միմյանց չէին թերագնահատում. Հայկ Մարտիրոսյանը՝ կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Հայկ Մարտիրոսյանն ընդգծում է, որ առաջնությունն անցել է հետաքրքիր պայքարում. Հայաստանը ներկայացնող շախմատիստն այն կարծիքին է, որ առաջնության ընթացքում մրցակիցները չէին թերագնահատում միմյանց:
«Կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցում են աշխարհի ուժեղագույն գրոսմայստերները: Մինչ մրցաշարի մեկնարկն էլ գիտեի, որ նման հնարավորություն քիչ է լինում, և սա էլ առիթ է մրցելու մեծագույն շախմատիստների հետ, ինչպիսիք են Մագնուս Կարլսենը, Հիկարու Նակամուրան, Անիշ Գիրին: Ինձ կայծակնային շախմատը շատ հոգեհարազատ է. ես էլ լավ էի նախապատրաստվել»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով մրցաշարի ընթացքին՝ Մարտիրոսյանը շեշտեց, որ թեպետ մեկնարկային տուրում ինքը պարտություն էր կրել, սակայն հաջորդող տուրերում տարած հաղթանակներն օգնել են դառնալ առաջատարներից մեկը:
«Այս առաջնությունում պայքարն իսկապես հետաքրքիր էր: Եվ ակնհայտ էր, որ շախմատիստները չէին թերագնահատում մրցակիցներին»,-ասաց նա:
Մարտիրոսյանի խոսքով` շախմատային էլիտայի համար էլ էր առանձնահատուկ այն, որ երրորդ տեղը զբաղեցնող շախմատիստը լավագույն տասնյակի ներկայացուցիչներից որևէ մեկը չէ:
Հայկ Մարտիրոսյանը բաց կթողնի Հայաստանի առաջնությունը, քանի որ արդեն իսկ ապահովել է իր տեղը ազգային թիմում:
Հայաստանը ներկայացող գրոսմայստեր Հայկ Մարտիրոսյանը 3-րդն է զբաղեցրել կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունում: Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքումավարտվածկայծակնայինշախմատիաշխարհի առաջնությունում Հայկ Մարտիրոսյանը21 հնարավորից հավաքելով 15 միավոր՝ կիսել է 2-3-րդ տեղերը Հիկարու Նակամուրայի հետ, սակայն լրացուցիչ միավորներով գրավել է երրորդ տեղը: Առաջին տեղում աշխարհի չեմպիոն նորվեգացի Մագնուս Կարլսենն է, ով հավաքել է 16 միավոր:

Это был интересный бой, соперники не недооценивали друг друга: Айк Мартиросян о чемпионате мира по блицу
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Айк Мартиросян, бронзовый призер чемпионата мира по блицу, подчеркивает, что чемпионат был интересной битвой. Шахматист, представляющий Армению, считает, что соперники не недооценивали друг друга во время чемпионата.
«В чемпионате мира по блицу участвуют сильнейшие гроссмейстеры мира. Еще до начала турнира я знал, что такая возможность выпадает редко, и это еще и возможность посоревноваться с величайшими шахматистами, такими как Магнус Карлсен, Хикару Накамура, Аниш Гири. Молниеносные шахматы очень близки моему сердцу. Я тоже хорошо подготовился», - сказал Мартиросян в беседе с «Арменпресс».
Касаясь хода турнира, Мартиросян подчеркнул, что хотя он и потерпел поражение в первом туре, победы в следующих турах помогли ему выйти в число лидеров.
«Борьба на этом чемпионате была действительно интересной. И было видно, что шахматисты не недооценили своих соперников", - сказал он.
По словам Мартиросяна, особенным для шахматной элиты было и то, что шахматистка, занявшая третье место, не входила в первую десятку сильнейших.
Айк Мартиросян пропустит чемпионат Армении, так как уже закрепил за собой место в сборной.
Гроссмейстер Айк Мартиросян, представляющий Армению, занял 3-е место на чемпионате мира по блицу. Айк Мартиросян, набрав 15 очков из 21, разделил 2-е и 3-е места с Хикару Накамурой на чемпионате мира по блицу, завершившемся в Алматы, Казахстан, но с дополнительными очками занял третье место. На первом месте норвежец Магнус Карлсен, чемпион мира с 16 очками.