Մինչ աշխարհը պատրաստվում է Ամանորի տոնակատարությանը, Արցախի հայ բնակչությունը գտնվում է ոչնչացման սպառնալիքի տակ. դեսպան Տիգրան Մկրտչյան
ԵՐԵՎԱՆ,27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում, Կիպրոսում և Ալբանիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը խմբագրականով է հանդես եկել Հունաստանի ամենամեծ շրջանառություն ունեցող «To Vima» օրաթերթում, որը միաժամանակ հունարեն, անգլերեն և ալբաներեն լեզուներով տպվել է Հունաստանի, Կիպրոսի և Ալբանիայի օրաթերթերում և լրատվական կայքերում։
«Էթնիկ զտո՞ւմ, թե՞ գոյատևման պայքար մինչև վերջ» վերտառությամբ հոդվածի հայերեն թարգմանությունը տեղ է գտել նաև Հունաստանում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջում: «Արմենպրես»-ն այն ներկայացնում է ստորև.
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում 120․000 հայեր՝ տղամարդիկ, կանայք ու երեխաներ, իրենց պապենական հայրենիքում՝ Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ), Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր կերպով հայտնվել են արգելափակման մեջ։ Ադրբեջանը շրջափակել է նրանց ու այժմ նրանք ամբողջովին կտրված են արտաքին աշխարհից։
Սա իսկապես հումանիտար աղետ է։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանից մի խումբ կեղծ բնապահպաններ, իբր բնապահպանական մտահոգություններով, փակել են Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ մարդասիրական օղակը՝ Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանի կողմից այս շրջափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է: Եռակողմ հայտարարության մեջ հստակորեն ընդգծված է հետևյալը.
ա) Լաչինի միջանցքը մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի հսկողության տակ։
բ) Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով՝ երկու ուղղություններով։
Ճանապարհի արգելափակումն արցախահայերին թողել է մեկուսացված՝ առաջին անհրաժեշտության սահմանափակ ռեսուրսներով: Սնունդը, դեղորայքը և վառելիքը հետզհետե սպառվում են ձմեռային ցրտաշունչ պայմաններում։ Ադրբեջանը նաև մի քանի օրով դադարեցրել էր Արցախ գազամատակարարումը՝ մարդկային տառապանքը էլ ավելի սաստկացնելու նպատակով։ Բնական գազը գալիս է Հայաստանից ու անցնում ադրբեջանական կողմից վերահսկվող տարածքով։ Ջեռուցման բացակայության պատճառով դպրոցները և մանկապարտեզները ստիպված էին փակվել, իսկ հիվանդանոցները դժվարությամբ էին խնամում ցրտահարված հիվանդներին: Նույնիսկ ծայրահեղ վիճակում գտնվող հիվանդներին բուժում ստանալու և կյանքը փրկելու համար դեռևս չի հաջողվում տեղափոխել Հայաստան։
Ադրբեջանի կողմից այս շրջափակումը արցախահայությանը մարդկային և զանգվածային տառապանք պատճառելու առաջին փորձը չէ։ Բացի վերջին 30 տարում Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված երեք պատերազմներից, վերջինս արցախահայությանը ենթարկել է նաև այլ տարբեր փորձությունների։ Արցախահայության երեք սերունդ ապրել է մահ և դժվարություններ, ենթարկվել ջարդերի ու սպանդի և շարունակում է ապրել Ադրբեջանի կողմից բնաջնջման մշտական սպառնալիքի ներքո։
Սակայն արցախահայությունն այդ ամենին դիմացել է։ Չնայած այն փաստին, որ 2020 թ․ նոյեմբերին ստորագրվել է ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Եռակողմ հայտարարությունը, Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության համար ծայրահեղ ու անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու տարբեր միջոցներ է ձեռնարկում՝ այդ թվում՝ ռազմական սադրանքներ, հոգեբանական ճնշումներ և ահաբեկչություն՝ կրակելով քաղաքացիական նշանակության շենքերի վրա, բազմիցս անջատելով բնական գազի հոսքը ձմռան ցուրտ պայմաններում։ Ադրբեջանը շարունակում է օգտագործել իր զինանոցում եղած ամբողջ գործիքակազմը՝ հայերին իրենց հայրենիքից բնաջնջելու և/կամ արտաքսելու համար։ Ադրբեջանը չի ընդունում, որ գոյություն ունի այնպիսի սուբյեկտ, ինչպիսին է «Լեռնային Ղարաբաղը», և հստակ բացահայտում է իր ցեղասպան մտադրությունները։
Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը առանձին գործողություն չէ։ Դա համակարգված և հետևողական քաղաքականության մի մասն է, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտմանը: Հակահայկական հիստերիան ու ատելության խոսքը, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալացված հայատյացությունը բացահայտում են Ադրբեջանի մտադրությունները։ Ոչնչացնելով և պղծելով դարավոր պատմություն ունեցող հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգությունը, գերեզմանները և խաչքարերը, ինչպես նաև իր տիրապետության տակ գտնվող հողերից ջնջելով ամեն հայկականը՝ Ադրբեջանն ակնհայտորեն բացահայտում է ոչ միայն էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը, այլև իր մտադրությունը, այն է՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործել հերթական ցեղասպանությունը։
Իսկապես, Ադրբեջանը երբեք չի թաքցրել, որ պահանջում է Լեռնային Ղարաբաղը առանց հայերի։ Ադրբեջանը պահանջում է զուտ տարածքը, ու այդ նպատակին հասնելու համար հայերի բնաջնջումը միջոց է՝ հասնելու նպատակին։ Սա գոյաբանական պահ է հայերի համար․ կյանքի և մահի հարց, քանի որ արցախահայերը, անտանելի ու անմարդկային պայմաններում, շարունակաբար պայքարում են իրենց հինավուրց հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար:
Սա դանդաղ զարգացող ցեղասպանություն է։ Ավելի քան 120 000 բնակչությունը կարող է անհետանալ, ամբողջությամբ լիկվիդացվել՝ առանց որևէ մեկի պատասխանատվության։ Մենք նախկինում ականատես ենք եղել նման գործընթացների, որոնք տեղի են ունեցել հայերի, հույների, քրդերի և շատ ուրիշների հանդեպ:
Հունաստանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժման և տրանսպորտի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ առանց որևէ նախապայմանի՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության: «Տեղի բնակչությունը պետք է պաշտպանված լինի դժվարություններից և տառապանքից»:
Ադրբեջանին նման հայտարարություններ և կոչեր են հղել ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ը, Կանադան, Վատիկանը, Ֆրանսիան, Կիպրոսը, Նիդեռլանդները, Գերմանիան, Շվեյցարիան, Մեծ Բրիտանիան, Լիտվան, Էստոնիան և այլն։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հարցը քննարկման է դրել հատուկ նիստում։ Այդ բոլոր հայտարարություններն ընդգծում են, որ շրջափակման շարունակությունը սպառնում է հումանիտար աղետի պատճառ դառնալ։ Փաստացի՝ այն արդեն իսկ ընթացքի մեջ է, քանի որ շրջափակման պատճառով Ստեփանակերտում մահացել է մեկ հիվանդ։ Ադրբեջանը ձևացնում է, թե չի լսում այդ կոչերը և երկու կեղծ փաստարկ է ներկայացնում․
1. Ադրբեջանը չի փակել Լաչինի միջանցքը,
2. Բողոքում են ոչ թե իշխանությունները, այլ «բնապահպանները»։
Սակայն միջազգային արձագանքներից հստակ երևում է, որ ոչ ոք, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, չի հավատում այս փաստարկներին։
Մինչ աշխարհը պատրաստվում է Սուրբ Ծննդյան ու Ամանորի տոնակատարությանը, Արցախի հայ բնակչությունը գտնվում է ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի տակ՝ մեկուսացված և կտրված ողջ աշխարհից։
Հերթական ողբերգությունը կանխելու համար անհրաժեշտ են միջազգային հանրության հրատապ և վճռական գործողությունները: Քաղաքակիրթ աշխարհը և միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունները պետք է միջամտեն՝ իրավիճակի հետագա սրումը կասեցնելու ու Արցախի ժողովրդին ընթացող ցեղասպանությունից փրկելու համար։ Արցախի ժողովուրդը փորձելու է դիմակայել նոր ցեղասպանությանը, սակայն հնարավոր է, որ դա նրա վերջին պայքարն է՝ հանուն գոյատևման։

Пока мир готовится к Новому году, армянское население Арцаха находится под угрозой уничтожения: Посол Тигран Мкртчян
ЕРЕВАН, 27 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Посол РА в Греции, Кипре и Албании Тигран Мкртчян опубликовал редакционную статью в ежедневной газете "To Vima" с самым большим тиражом в Греции, которая одновременно печаталась на греческом, английском и албанском языках в ежедневных газетах и новостных сайтах Греции, Кипра и Албании.
Армянский перевод статьи с заголовком «Этнические чистки или борьба за выживание до конца» был также опубликован на странице посольства Армении в Греции в Facebook. «Арменпресс» представляет его ниже.
"За последние несколько дней 120 000 армян, мужчин, женщин и детей, были преднамеренно заблокированы Азербайджаном на их прародине, в Арцахе (Нагорным Карабахе). Их окружил Азербайджан, и теперь они полностью отрезаны от внешнего мира.
Это действительно гуманитарная катастрофа. 12 декабря 2022 года группа фальшивых экологов из Азербайджана якобы из соображений экологии закрыла единственную гуманитарную связь, связывающую Арцах с внешним миром, Лачинский коридор. Эта блокада со стороны Азербайджана является грубым нарушением Трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года. В трехстороннем заявлении четко подчеркивается следующее:
а) Лачинский коридор остается под контролем миротворческих сил Российской Федерации.
б) Азербайджанская Республика гарантирует безопасное движение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Блокирование дороги оставило арцахских армян в изоляции с ограниченными ресурсами для удовлетворения основных потребностей. Еда, лекарства и топливо заканчиваются в условиях морозной зимы. Азербайджан также на несколько дней приостановил подачу газа в Арцах, чтобы еще больше усугубить человеческие страдания. Природный газ поступает из Армении и проходит через территорию, контролируемую Азербайджаном. Из-за отсутствия отопления школы и детские сады были вынуждены закрыться, а больницы с трудом могли вылечить обмороженных. До сих пор нет возможности транспортировать больных в критическом состоянии в Армению для лечения и спасения их жизни.
Эта блокада со стороны Азербайджана – не первая попытка причинить арцахским армянам человеческие и массовые страдания. Помимо трех войн, развязанных против Арцаха Азербайджаном за последние 30 лет, последний также подверг арцахских армян различным испытаниям. Три поколения арцахских армян пережили смерть и лишения, резню и продолжают жить под постоянной угрозой уничтожения со стороны Азербайджана.
Однако арцахские армяне все это выдержали. Несмотря на то, что в ноябре 2020 г. была подписана Трехсторонняя декларация о прекращении боевых действий, Азербайджан предпринимает различные меры по созданию экстремальных и невыносимых условий жизни армянского населения Нагорного Карабаха, в том числе военные провокации, психологическое давление и терроризм, обстрел гражданских зданий, многократное перекрытие подачи природного газа в холодных зимних условиях. Азербайджан продолжает использовать все имеющиеся в его арсенале средства для истребления и/или депортации армян с их родины. Азербайджан не признает существование такого образования, как «Нагорный Карабах», и явно демонстрирует свои геноцидные намерения.
Блокада со стороны Азербайджана не является единичным действием. Это часть планомерной и последовательной политики, направленной на этническую чистку коренного армянского населения Нагорного Карабаха. Антиармянская истерия и разжигание ненависти, а также институционализированная ненависть к армянам раскрывают намерения Азербайджана. Разрушая и оскверняя многовековое армянское религиозное и культурное наследие, могилы и хачкары, а также стирая все армянское с подконтрольных ему земель, Азербайджан ясно выявляет не только свою политику этнической чистки, но и свое намерение, т.е. осуществить очередной геноцид против армянского народа.
Действительно, Азербайджан никогда не скрывал, что требует Нагорный Карабах без армян. Азербайджан требует чистой территории, и для достижения этой цели уничтожение армян является средством достижения цели. Это онтологический момент для армян. вопрос жизни и смерти, ведь армяне Арцаха в невыносимых и бесчеловечных условиях непрерывно борются за право жить на своей древней родине.
Это медленно развивающийся геноцид. Население численностью более 120 000 человек может исчезнуть, быть полностью уничтоженным, и никто не будет нести за это ответственность. Мы были свидетелями таких процессов в прошлом против армян, греков, курдов и многих других.
Министерство иностранных дел Греции призвало власти Азербайджана обеспечить свободу и безопасность передвижения и транспорта по Лачинскому коридору без каких-либо предварительных условий, согласно заявления от 9 ноября. «Местное население должно быть защищено от невзгод и страданий».
Аналогичные заявления и обращения в адрес Азербайджана направили ЕС и США, Канада, Ватикан, Франция, Кипр, Нидерланды, Германия, Швейцария, Великобритания, Литва, Эстония и др. Совет Безопасности ООН обсудил этот вопрос на специальном заседании. Все эти заявления подчеркивают, что продолжение блокады грозит гуманитарной катастрофой. На самом деле она уже идет, потому что в Степанакерте из-за блокады скончался один пациент. Азербайджан делает вид, что не прислушивается к этим призывам, и приводит два ложных аргумента:
- Азербайджан не закрывал Лачинский коридор.
- Протестуют не власти, а «экологи».
Однако из международной реакции видно, что в эти доводы никто, в том числе и Азербайджан, не верит.
Пока мир готовится к празднованию Рождества и Нового года, армянское население Арцаха находится под непосредственной угрозой уничтожения, изолировано и отрезано от остального мира.
Для предотвращения новой трагедии необходимы срочные и решительные действия международного сообщества. Цивилизованный мир и международные специализированные организации должны вмешаться, чтобы остановить дальнейшее обострение ситуации и спасти народ Арцаха от продолжающегося геноцида. Народ Арцаха попытается противостоять новому геноциду, но не исключено, что это его последняя битва за выживание".