Իռլանդիան կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ և առանց նախապայմանների վերականգնել ազատ և անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իռլանդիան լրջորեն մտահոգված է Լաչինի միջանցքի փակմամբ, որը սկսվել է դեկտեմբերի 12-ին և լրջագույն հետևանքներ ունի տեղի բնակչության համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկմանն ասաց ՄԱԿ-ում Իռլանդիայի ներկայացուցիչը։
«Առանց այս կենսական միջանցքով մարդկանց, պարենի, ապրանքների ու դեղորայքի ազատ տեղաշարժման՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն այս ձմեռ անկասկած կառերեսվի մարդասիրական աղետի։ Որպես Անվտանգության խորհուրդ՝ մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն բան՝ խուսափելու սրանից և կանխելու հերթական մարդածին աղետը, որը զարգանում է մեր աչքի առաջ։
Հետևաբար, Իռլանդիան կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ և առանց նախապայմանների վերականգնել ազատ և անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության»,- նշեց Իռլանդիայի ներկայացուցիչը։
Նա հիշեցրեց, որ որպես քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի անդամներ՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավոր են ապահովել խաղաղ հավաքների իրավունքը և հարգել դրա իրականացումը՝ միաժամանակ երաշխավորելով, որ այն չի խաթարում հանրային անվտանգությունը, առողջությունն ու այլոց իրավունքներն ու ազատությունները։
«Հիմա է ժամանակը զսպվածության և դեէսկալացիայի, ժամանակն է սահմանափակելու հռետորաբանությունը և զերծ մնալու սպառնալիքներից ու սադրանքներից։ Ժամանակն է շարունակելու հաշեցտման կարևոր ջանքերը՝ կանխելով մարդկային կյանքի հետագա անտեղի կորուստները։
Մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն ներգրավված կողմերի երկխոսության և խորհրդատվությունների միջոցով։ Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների քայլերը՝ հաղթահարելու տարբերություններն ու հասնելու տևական ու կայուն խաղաղության տարածաշրջանում։
Իռլանդիան սատարում է խնդիրների բանակցված, համապարփակ և կայուն հանգուցալուծմանը՝ այդ թվում և Լեռնային Ղարաբաղի երկարաժամկետ կարգավիճակին։ Մենք մեր լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափին՝ առաջ մղելու այս հարցը։ Մենք սատարում ենք նաև Եվրամիության շարունակվող ակտիվ ներգրավմանը՝ աջակցելու կողմերին մնացած հարցերը խաղաղ կարգավորելու կարևոր գործում՝ այդ թվում և Բրյուսելի երկխոսության գործընթացի միջոցով»,- հայտարարեց ՄԱԿ-ում Իռլանդիայի ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ ԵՄ մյուս անդամների հետ իրենց նպատակն է Հարավային Կովկասում հասնել կայուն խաղաղության հաստատման։

Ireland calls on Azerbaijan to immediately and unconditionally restore freedom and security in Lachin Corridor
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Ireland calls on the Azerbaijani authorities to immediately and unconditionally restore freedom and security of movement along the Lachin corridor, the Representative of Ireland said in remarks at the UN Security Council meeting.
“Ireland, like others, is seriously concerned by the ongoing obstruction of the Lachin corridor, which began on 12 December and has severe implications for the local population.Without the free movement of people, goods, food and medical supplies through this vital corridor, the people of Nagorno-Karabakh will surely face a humanitarian crisis this winter. As a Council, we must do everything we can to avoid this and prevent another man-made catastrophe emerging on our watch. Ireland therefore calls on the Azerbaijani authorities to immediately and unconditionally restore freedom and security of movement along the Lachin corridor, in line with the Trilateral Statement of 9 November 2020.As States Parties to the International Covenant on Civil and Political Rights, Armenia and Azerbaijan have an obligation to ensure the right to peaceful assembly. Any legitimate exercise of this right should be respected, while also ensuring that it does not compromise public safety, public health, and the rights and freedoms of others. Now is the time for restraint and de-escalation. It is time to moderate rhetoric, and to refrain from threats and provocation. It is time to continue important reconciliation efforts to prevent further unnecessary loss of life. Concerns can, and indeed should, be addressed through dialogue and consultations with the parties involved. We welcome the steps undertaken by the leaders of Armenia and Azerbaijan to overcome their differences and reach a durable and sustainable peace in the region. Ireland supports a negotiated, comprehensive and sustainable settlement of the conflict, including on the long-term status of Nagorno-Karabakh. We maintain our full support to the international format of the OSCE Minsk Group to pursue this objective. We strongly support the continued, active engagement of the European Union to support the sides in their important work to peacefully resolve remaining issues, including through the Brussels dialogue process. Together with our EU partners, Ireland supports the common goal of a South Caucasus where people can live in peace, security and prosperity. I encourage all of us around this table to do the same,” the Irish envoy said.