ՀՀ ԱԺ-ն ՌԴ-ին կոչ է անում ապահովել եռակողմ հայտարարության դրույթների իրականացումը խաղաղապահների վերահսկողության գոտում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» հայտարարության նախագծով Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ է անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած հայտարարության նախագիծը ԱԺ դեկտեմբերի 14-ի արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանը ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը: Հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
«Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տևական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ և պայթյունավտանգ գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները։ 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում»,-ասված է հայտարարության նախագծում:
Ընդգծվում է նաև այն հանգամանքը, որ ահագնացնելով սադրիչ եւ հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցնել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո: Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն։ Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում: Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը։
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները եւ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասված է հայտարարության նախագծում:

НС РА призывает РФ обеспечить в зоне контроля миротворцев реализацию положений трехстороннего заявления
Национальное собрание РА призывает Российскую Федерацию осуществить необходимые действия для обеспечения полного выполнения положений трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года в зоне, находящейся под контролем российских миротворцев.
Как сообщает «Арменпресс», проект заявления фракции «Гражданский договор» на внеочередном заседании Национального собрания 14 декабря был представлен руководителем фракции Айком Конджоряном.
В заявлении говорится, что утром 12 декабря 2022 года Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом. Вновь грубо нарушая положения трехстороннего заявления премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, Азербайджан стремится лишить Нагорный Карабах связи с внешним миром.
«Азербайджан долгое время создавал пропагандистские лживые предлоги, чтобы подготовиться к провокации. В результате этой крайне провокационной и взрывоопасной операции жители Нагорного Карабаха лишились права на свободное передвижение. Тысячи людей, в том числе и дети, в этот холод остались на дороге. Многие семьи были разлучены, оказавшись по разные стороны блокады. Больные с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и медицинских услуг. Нарушены поставки продовольствия и других товаров первой необходимости. 120 000 человек фактически стали заложниками», - говорится в проекте заявления.
Также подчеркивается, что вечером 13 декабря Азербайджан перекрыл и вентиль газопровода, поставляющего природный газ в Нагорный Карабах, который он установил после взрыва газопровода 7 марта 2022 года. В создавшейся ситуации школы и детские сады вынуждены прекратить работу, 22 000 детей лишились права на образование.
В результате вышеуказанных действий Азербайджана Нагорный Карабах оказался на грани гуманитарной катастрофы, грубо нарушаются основные права и свободы человека, безопасность нагорно-карабахских армян находится под непосредственной угрозой. Все это является еще одним доказательством того, что Азербайджан взял на вооружение политику геноцида по отношению к армянам Нагорного Карабаха. Периодические нарушения режима прекращения огня и провокации со стороны ВС Азербайджана в Нагорном Карабахе конкретизируют опасность жизни армян в Нагорном Карабахе. Закрывая Лачинский коридор, Азербайджан прямо нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор находится под контролем российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, а Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
«Исходя из сложившейся ситуации, призываем Российскую Федерацию предпринять необходимые действия для обеспечения полного выполнения положений, изложенных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, в зоне, находящейся под контролем российских миротворцев.
Призываем международное сообщество решительно и прямо осудить действия Азербайджана и принять меры для предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. В сложившейся ситуации крайне необходимо запустить или перезапустить международные механизмы обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Призываем сопредседателей Минской группы ОБСЕ и государств-членов Совета безопасности ООН, направить в Нагорный Карабах миссию по установлению фактов для мониторинга гуманитарной ситуации», - говорится в проекте заявления.