ՀՀ ԱԺ-ն ՌԴ-ին կոչ է անում ապահովել եռակողմ հայտարարության դրույթների իրականացումը խաղաղապահների վերահսկողության գոտում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» հայտարարության նախագծով Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ է անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած հայտարարության նախագիծը ԱԺ դեկտեմբերի 14-ի արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանը ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը: Հերթական անգամ կոպտորեն ոտնահարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
«Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տևական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ և պայթյունավտանգ գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները։ 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում»,-ասված է հայտարարության նախագծում:
Ընդգծվում է նաև այն հանգամանքը, որ ահագնացնելով սադրիչ եւ հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցնել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո: Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն։ Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում: Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը։
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները եւ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասված է հայտարարության նախագծում:

Draft statement of parliament calls on UNSC, OSCE members to send mission to Nagorno Karabakh for monitoring
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. The draft statement of the Armenian parliament currently being debated at the extraordinary session is calling on Russia to take necessary steps to ensure the full implementation of the terms in the 9 November 2020 trilateral statement in the area of responsibility of the Russian peacekeepers.
The statement is drafted by the ruling Civil Contract party and is titled On the Humanitarian Crisis Caused by Azerbaijan in Nagorno Karabakh”.
The draft statement notes that in the morning of December 12, Azerbaijan unlawfully blocked the Lachin Corridor which links Armenia with Nagorno Karabakh. By once again grossly violating the terms of the 9 November 2020 trilateral statement signed by the Prime Minister of Armenia, the President of Russia and the President of Azerbaijan, Azerbaijan is seeking to deprive Nagorno Karabakh from communication with the outside world.
“In preparing the provocation Azerbaijan was creating fake propaganda pretexts for a long time. As a result of this extreme provocative and dangerous action the residents of NK are deprived of their right to free movements, thousands of people including children are stranded on roads in freezing winter conditions, many families are separated and appeared blockaded in various sides. Critically-ill people are deprived of medication and healthcare services. Food and other essential supplies are disrupted. 120,000 blockaded people are factually held captive,” the draft statement says.
The statement also notes the provocations and inhumane actions by Azerbaijan when it shut down the gas supply valve in the evening of December 13 which it had installed after the March 7, 2022 bombing. Gas-heated schools and kindergartens were forced to suspend work and 22,000 children are deprived from their right to education.
As a result of the Azerbaijani actions a humanitarian catastrophe is beginning in Nagorno Karabakh, fundamental human rights and freedoms are being violated and the security of the Armenians of Nagorno Karabakh is in direct danger.
This is yet another evidence that Azerbaijan has adopted a policy of genocide against the Armenians of Nagorno Karabakh. The regular ceasefire violations by Azerbaijani military in the NK line of contact and provocations are making the existential danger of the Armenians of Nagorno Karabakh more substantial. By closing the Lachin Corridor Azerbaijan is directly violating the terms of the 9 November 2020 trilateral statement, according to which the Lachin Corridor is under the control of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh and that the Republic of Azerbaijan guarantees the security of movement of citizens, transport and cargo through the Lachin Corridor.
“Given the situation we call on the Russian Federation to take necessary actions to ensure the full implementation of the terms stipulated in the 9 November 2020 trilateral statement in the area of responsibility of the Russian peacekeepers. We call on the international community to condemn the Azerbaijani actions in a strong and addressed manner and take measures to prevent the growing humanitarian disaster in Nagorno Karabakh. In the current situation, the launch or re-launch of international mechanisms for ensuring the rights and security of the Armenians of NK is extremely necessary. We call on UN Security Council, OSCE Minsk Group Co-Chairing and member countries to send a fact finding mission to Nagorno Karabakh to monitor the humanitarian situation,” the statement says.