Լաչինի միջանցքի արգելափակումը ԼՂ հայության նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության գործնական արտահայտումն է․ ԱԳՆ հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական վերջին սադրանքի վերաբերյալ, որի պատճառով արդեն շուրջ մեկ օր է՝ փակ է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ճանապարհը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարության մեջ ասվում է․
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան, Ադրբեջանական Հանրապետության մի խումբ, ներկայանալով որպես բնապահպանական ակտիվիստներ, Շուշիի մոտակայքում վրաններ են տեղադրել` արգելափակելով բնականոն և անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքում, որը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կապն ապահովելու նպատակով:
Լաչինի միջանցքը փակելու պրոպագանդիստական նախապատրաստությունները մեկնարկել էին դեռ ամիսներ առաջ և ակնհայտ է, որ տվյալ սադրանքը կազմակերպվել է Ադրբեջանի պետական մարմինների կողմից, նպատակ հետապնդելով Լեռնային Ղարաբաղը կտրել Հայաստանի Հանրապետության և այսպիսով՝ արտաքին աշխարհի հետ կապից:
Այս գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է պարենային և հումանիտար ճգնաժամի վերահաս վտանգի առաջ:
Ստեղծված իրավիճակը ուղիղ հակադրության մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հետ, համաձայն որի՝
ա) Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո,
բ) Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը:
Այսպիսով, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունը: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ միայն ակներեև է դարձնում նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու և այդ նպատակով Ստեփանակերտի հետ երկխոսելու մտադրության բացակայությունը, այլև հերթական անգամ վկայում է պաշտոնական Բաքվի՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու քաղաքականության շարունակականության մասին:
Լաչինի միջանցքի արգելափակումը գործնական արտահայտումն է բազմաթիվ ահազանգերի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ ցեղասպանության քաղաքականություն է որդեգրել: Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում:
Ընդգծում ենք, որ միջազգային պարտավորությունների, այդ թվում նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունով ստանձնած հանձնառությունների անշեղորեն կատարումը, ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից հրաժարումը, հրադադարի ռեժիմի խստորեն պահպանումը, Լաչինի միջանցքում՝ ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո տեղաշարժի անխափան իրականացումը առանցքային են ԼՂ հիմնախնդրի քաղաքական հանգուցալուծման, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման, ժողովուրդների խաղաղ համակեցության համար:
Ողջ միջազգային հանրության, այդ թվում` ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրների հրատապ ուշադրությունն ենք հրավիրում, որ Ադրբեջանի գործողությունները կարող են հանգեցնել լայնածավալ հումանիտար աղետի: Ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկման կամ վերագործարկման անհրաժեշտությունը և այս նպատակով առաջիկայում խորհրդակցություններ կսկսենք միջազգային գործընկերների հետ»:

Lachin Corridor blocking is practical expression of many alarms that Azerbaijan has adopted a policy of genocide - MFA
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia released a statement on the Azerbaijani provocation in the Lachin Corridor where the only road linking Nagorno Karabakh with Armenia is blocked by Azerbaijanis since December 12.
The Armenian foreign ministry called the urgent attention of the entire international community, including the UN Security Council, OSCE Minsk Group Co-Chairing and member states, that Azerbaijan's actions may lead to a large-scale humanitarian disaster.
“In the morning of December 12, 2022, a group of the Republic of Azerbaijan, presenting themselves as environmental activists, set up tents near Shushi, blocking the normal and unhindered movement in the Lachin Corridor, which was created by the trilateral statement of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the President of the Republic of Azerbaijan, the President of the Russian Federation on November 9, 2020, in order to ensure the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia.
The propagandistic preparations for closing the Lachin Corridor started months ago and it is obvious that this provocation was organised by the state bodies of Azerbaijan, aiming to cut off Nagorno-Karabakh from the Republic of Armenia and thus from the outside world.
As a result of this operation, the residents of Nagorno-Karabakh have been deprived of the right to free movement, Nagorno-Karabakh is facing the imminent threat of a food and humanitarian crisis.
The unfolded situation is in direct contrast with the point 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020, according to which:
1. a) the Lachin Corridor shall remain under the control of the peacekeeping contingent of the Russian Federation,
2. b) the Republic of Azerbaijan shall guarantee safe movement of citizens, vehicles and cargo in both directions along the Lachin corridor.
Therefore, Azerbaijan grossly violates the international obligation assumed by it. This behaviour of Azerbaijan not only demonstrates its lack of intention to address the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh and to hold a dialogue with Stepanakert for this purpose, but also once again testifies to the fact that official Baku's continues pursuing the policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Blocking the Lachin Corridor is the practical expression of many alarms that Azerbaijan has adopted a policy of genocide against the Armenians of Nagorno-Karabakh. The periodic violations and provocations of the ceasefire regime by the Azerbaijani armed forces on the line of contact in Nagorno-Karabakh make the existential threat for Armenians in Nagorno-Karabakh more substantive.
We underscore that international commitments, including the strict fulfillment of the commitments undertaken by the Trilateral Statement of November 9, the refusal of the use of force or the threat of the use of force, the strict observance of the ceasefire regime, the ensuring uninterrupted movement in the Lachin Corridor under the supervision of Russian peacekeepers are of key importance for the political settlement of the Nagorno-Karabakh problem, the establishment of lasting peace and stability in the region, and for the peaceful coexistence of peoples.
We call the urgent attention of the entire international community, including the UN Security Council, OSCE Minsk Group Co-Chairing and member states, that Azerbaijan's actions may lead to a large-scale humanitarian disaster. We emphasise the necessity of launching or restarting the international mechanisms for ensuring the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, and for this purpose we will start consultations with international partners in the near future.”