Լաչինի միջանցքի արգելափակումը ԼՂ հայության նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության գործնական արտահայտումն է․ ԱԳՆ հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական վերջին սադրանքի վերաբերյալ, որի պատճառով արդեն շուրջ մեկ օր է՝ փակ է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ճանապարհը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարության մեջ ասվում է․
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան, Ադրբեջանական Հանրապետության մի խումբ, ներկայանալով որպես բնապահպանական ակտիվիստներ, Շուշիի մոտակայքում վրաններ են տեղադրել` արգելափակելով բնականոն և անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքում, որը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կապն ապահովելու նպատակով:
Լաչինի միջանցքը փակելու պրոպագանդիստական նախապատրաստությունները մեկնարկել էին դեռ ամիսներ առաջ և ակնհայտ է, որ տվյալ սադրանքը կազմակերպվել է Ադրբեջանի պետական մարմինների կողմից, նպատակ հետապնդելով Լեռնային Ղարաբաղը կտրել Հայաստանի Հանրապետության և այսպիսով՝ արտաքին աշխարհի հետ կապից:
Այս գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է պարենային և հումանիտար ճգնաժամի վերահաս վտանգի առաջ:
Ստեղծված իրավիճակը ուղիղ հակադրության մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի հետ, համաձայն որի՝
ա) Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո,
բ) Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը:
Այսպիսով, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունը: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ միայն ակներեև է դարձնում նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու և այդ նպատակով Ստեփանակերտի հետ երկխոսելու մտադրության բացակայությունը, այլև հերթական անգամ վկայում է պաշտոնական Բաքվի՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու քաղաքականության շարունակականության մասին:
Լաչինի միջանցքի արգելափակումը գործնական արտահայտումն է բազմաթիվ ահազանգերի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ ցեղասպանության քաղաքականություն է որդեգրել: Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում:
Ընդգծում ենք, որ միջազգային պարտավորությունների, այդ թվում նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունով ստանձնած հանձնառությունների անշեղորեն կատարումը, ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից հրաժարումը, հրադադարի ռեժիմի խստորեն պահպանումը, Լաչինի միջանցքում՝ ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո տեղաշարժի անխափան իրականացումը առանցքային են ԼՂ հիմնախնդրի քաղաքական հանգուցալուծման, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման, ժողովուրդների խաղաղ համակեցության համար:
Ողջ միջազգային հանրության, այդ թվում` ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրների հրատապ ուշադրությունն ենք հրավիրում, որ Ադրբեջանի գործողությունները կարող են հանգեցնել լայնածավալ հումանիտար աղետի: Ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկման կամ վերագործարկման անհրաժեշտությունը և այս նպատակով առաջիկայում խորհրդակցություններ կսկսենք միջազգային գործընկերների հետ»:

Блокирование Лачинского коридора является политикой геноцида Азербайджана в отношении армян Нагорного Карабаха: МИД РА
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с последней провокацией Азербайджана в Лачинском коридоре, из-за которой единственная дорога, соединяющая Армению с Нагорным Карабахом, перекрыта уже на сутки.
Как сообщает «Арменпресс», в заявлении говорится:
«Утром 12 декабря 2022 года группа азербайджанцев, представившихся активистами-экологами, установила палатки вблизи Шуши, заблокировав естественное и беспрепятственное движение по Лачинскому коридору, который согласно трехстороннему заявлению премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики, президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года был создан в целях обеспечения связи между Нагорным Карабахом и Арменией.
Пропагандистская подготовка перекрытия Лачинского коридора началась несколько месяцев назад, и очевидно, что эта провокация была организована государственными властями Азербайджана с целью отрезать Нагорный Карабах от Республики Армения, а значит, и от внешнего мира.
В результате этого действия жители Нагорного Карабаха лишились права на свободное передвижение, Нагорный Карабах встал перед непосредственной угрозой продовольственного и гуманитарного кризиса.
Создавшаяся ситуация прямо противоречит пункту 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому:
а) Лачинский коридор находится под контролем российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе;
б) Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Таким образом, Азербайджан грубо нарушает взятые на себя международные обязательства. Такое поведение Азербайджана не только делает очевидным отсутствие у него намерения адресовать проблему прав и безопасности народа Нагорного Карабаха и вести с этой целью диалог со Степанакертом, но и в очередной раз свидетельствует о продолжении политики этнической чистки Нагорного Карабаха официального Баку.
Блокирование Лачинского коридора является действенным выражением многих опасений, что Азербайджан вооружился политикой геноцида против армян Нагорного Карабаха. Периодические нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана и провокации на линии соприкосновения делают угрозу жизни армян НК более предметной.
Подчеркиваем, что международные обязательства, в том числе и неукоснительное выполнение обязательств, взятых по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г., отказ от применения силы или угрозы применения силы, строгое соблюдение режима прекращения огня, беспрепятственное передвижение в Лачинском коридоре под контролем российских миротворцев являются ключевыми для политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта, установления долгосрочного мира и стабильности в регионе и мирного сосуществования народов.
Срочно обращаем внимание всего международного сообщества, в том числе Совета Безопасности ООН, сопредседателей Минской группы ОБСЕ и государств-членов, на то, что действия Азербайджана могут привести к крупномасштабной гуманитарной катастрофе. Подчеркиваем необходимость запуска или перезапуска международных механизмов обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, и с этой целью в ближайшее время мы начнем консультации с международными партнерами».