Հայաստանի և Հնդկաստանի հարաբերություններն ավելի ընդլայնվել և խորացել են. Չարանջիտ Սինգհ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությանԵվրասիայի բաժնիպաշտոնյաՉարանջիտ Սինգհը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները ընդլայնվել և խորացել են: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,Սինգհն այս մասին հայտարարեց «Հայաստան-Հնդկաստան. հազարամյա հարաբերությունների նոր խթաններ» գիտաժողովի ժամանակ ունեցած բացման իր խոսքում:
«Իսկապես, գնահատում եմ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ անցկացվող «Հայաստան-Հնդկաստան. հազարամյա հարաբերությունների նոր խթաներ» գիտաժողովը: Ողջունելի նախաձեռնություն է, քանի որ մենք տոնում ենք Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը: Սա, իսկապես, ճիշտ ժամանակին է անցկացվել:
Գիտաժողովը մեր փոխշահավետ կապերը վերհանելու, ինչպես նաև՝ հետագայում երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու լավ հնարավորություն է: Հայ-հնդկական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն: Երկու ժողովուրդներին կապող մշակութային ժառանգությունը Հնդկաստանում մինչ օրս պաշտպանվում և պահպանվում է»,- ընդգծեց Սինգհը:
Ըստ պաշտոնյայի՝ Հայաստան-Հնդկաստան երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնվել և խորացել են: Սակայն դիվանագետն անհրաժեշտ է համարում այդ հարաբերություններն առավել ընդլայնել.
«Վերջին մեկ տարում տեղի ունեցան փոխադարձ այցեր՝ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Սա, իսկապես, շատ մեծ թափ հաղորդեց մեր հարաբերությունների զարգացմանը: Մեր համագործակցությունը ընդլայնվել է՝ ներառելով կրթության, տեխնոլոգիայի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներ: Առաջ շարժվելով՝ մենք պետք է համատեղենք մեր գործը և ավելի խոշորացնենք գոյություն ունեցող համագործակցությունը՝ ներգրավվելով հատկապես բժշկագիտության ոլորտը:
Հայաստանի Բժշկական համալսարանում բոլոր տարիների ընթացքում 5 հազարից ավելի հնդիկներ են սովորել: Սակայն ես վստահ եմ՝ մենք շատ ավելի մեծ թվով ուսանողներ ուղարկելու հնարավորություն ունենք»,- եզրափակեց Սինգհը:

YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Charanjeet Singh, Joint Secretary for Eurasia of the Ministry of External Affairs ofIndia praises the fact that the relations between India and Armenia have deepened and expanded.
“I really appreciate the conference “Armenia-India:NewIncentives forMillennial Relations” which is being held at the initiative of the Foreign Ministry and the Oriental Institute of the National Academy of Sciences of Armenia. This initiative is welcome as we celebrate the 30th anniversary of the diplomatic relations between Armenia and India. This was really held at the right time.
The conference is a good opportunity to reveal our mutually beneficial ties and expand the bilateral relations in the future. The Armenian-Indian relations have a history of centuries. The cultural heritage connecting the two nations is still preserved and protected in India”, Charanjeet Singh said.
He stated that the relations between Armenia and India have expanded and deepened, but he emphasized the need for further expanding those ties.
“Mutual visits have taken place over the past year at the level of foreign ministers of the two countries. This really gave a great boost to the development of our relations. Our cooperation has expanded, covering education, technology, tourism and other areas. By moving forward, we must combine our work and further enlarge the existing cooperation, involving particularly the field of medical science.
More than 5000 Indians have studied at the Medical University of Armenia during all those years. But I am sure we have an opportunity to send much more students”, Charanjeet Singh said.