Սոչիում մեկնարկել է «Ատոմէքսպո 2022» 12-րդ միջազգային համաժողովը
ՍՈՉԻ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում մեկնարկել է ատոմային ոլորտի ամենախոշոր իրադարձություններից մեկը՝ «Ատոմէքսպո» 12-րդ միջազգային համաժողովը:
Ինչպես Սոչիից հայտնում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս տարի երկօրյա (նոյեմբերի 21-22) համաժողովին մասնակցում է 74 երկրից ավելի քան 4100 մասնակից: Մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը: Ներկա էՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Համաժողովը կազմակերպվում է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի նախաձեռնությամբ: «Ատոմէքսպո»-ն խոշորագույն ցուցահանդեսային և գործարար հարթակ է, որում քննարկվում են ատոմային ոլորտի ներկա վիճակը և հետագա զարգացման միտումները: Համաժողովն անցկացվում է 2009 թվականից: «Ատոմէքսպո»-ին մասնակցում են ոլորտի խոշորագույն, առանցքային կազմակերպություններ, պետական կառույցներ, միջազգային կազմակերպություններ և առաջատար փորձագետներ:
Երկօրյա ֆորումի շրջանակում կանցկացվեն լիագումար նիստեր, կլոր սեղան-քննարկումներ: Ֆորումն ուղեկցվում է նաև ցուցահանդեսով, որում ոլորտի ընկերությունները ներկայացնում են իրենց առաջարկած տեխնոլոգիական լուծումները:
Երկօրյա համաժողովի առաջին օրը նախատեսված են կլոր սեղան-քննարկումներ ««Կանաչ» էներգիայի անցման համար լուծումների դիվերսիֆիկացիա», «Միջուկային և ճառագայթային տեխնոլոգիաների ոչ էներգետիկ կիրառություններ», «Արհեստականբանականության կիրառումն արդյունաբերության և ատոմային ոլորտի մեջ» և այլ խորագրերով:

В Сочи проходит XII международная конференция «Атомэкспо 2022»
В Сочи проходит одно из крупнейших событий в атомной сфере - XII международная конференция «Атомэкспо».
Как передает корреспондент «Арменпресс» из Сочи, в этом году в двухдневной конференции, проходящей 21-22 ноября, участвуют более 4100 участников из 74 стран, также и делегация Армении. В составе делегации и заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Акоп Варданян.
Конференция организована по инициативе Государственной корпорации «Росатом». «Атомэкспо» - крупнейшая выставочная бизнес-площадка, на которой обсуждаются состояние атомной сферы и перспективы ее развития. Конференция проводится с 2009 года. В «Атомэкспо» принимают участие крупнейшие, ключевые организации отрасли, государственные учреждения, международные организации и ведущие специалисты.
В рамках двухдневной конференции пройдут пленарные заседания, круглые столы, откроется выставка, на которой компании сферы представят предлагаемые ими технологические решения.
В первый день конференции запланированы круглые столы по темам: «Диверсификация решений по переходу на «зеленую» энергетику», «Неэнергетические применения ядерных и радиационных технологий», «Применение искусственного интеллекта в области промышленности и атомной энергии» и другие темы.