Սոչիում մեկնարկել է «Ատոմէքսպո 2022» 12-րդ միջազգային համաժողովը
ՍՈՉԻ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում մեկնարկել է ատոմային ոլորտի ամենախոշոր իրադարձություններից մեկը՝ «Ատոմէքսպո» 12-րդ միջազգային համաժողովը:
Ինչպես Սոչիից հայտնում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս տարի երկօրյա (նոյեմբերի 21-22) համաժողովին մասնակցում է 74 երկրից ավելի քան 4100 մասնակից: Մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը: Ներկա էՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Համաժողովը կազմակերպվում է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի նախաձեռնությամբ: «Ատոմէքսպո»-ն խոշորագույն ցուցահանդեսային և գործարար հարթակ է, որում քննարկվում են ատոմային ոլորտի ներկա վիճակը և հետագա զարգացման միտումները: Համաժողովն անցկացվում է 2009 թվականից: «Ատոմէքսպո»-ին մասնակցում են ոլորտի խոշորագույն, առանցքային կազմակերպություններ, պետական կառույցներ, միջազգային կազմակերպություններ և առաջատար փորձագետներ:
Երկօրյա ֆորումի շրջանակում կանցկացվեն լիագումար նիստեր, կլոր սեղան-քննարկումներ: Ֆորումն ուղեկցվում է նաև ցուցահանդեսով, որում ոլորտի ընկերությունները ներկայացնում են իրենց առաջարկած տեխնոլոգիական լուծումները:
Երկօրյա համաժողովի առաջին օրը նախատեսված են կլոր սեղան-քննարկումներ ««Կանաչ» էներգիայի անցման համար լուծումների դիվերսիֆիկացիա», «Միջուկային և ճառագայթային տեխնոլոգիաների ոչ էներգետիկ կիրառություններ», «Արհեստականբանականության կիրառումն արդյունաբերության և ատոմային ոլորտի մեջ» և այլ խորագրերով:

YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. 12th ATOMEXPO International Forum, one of the largest events in the atomic field, has launched in the Russian city of Sochi on November 21, ARMENPRESS correspondent reports from Sochi.
This year the two-day conference is attended by more than 4100 participants from 74 countries.
Armenia’s delegation is also participating in the Forum. Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan is attending the event.
ATOMEXPO International Forum is the main event of the global nuclear industry. It is the largest exhibition and business platform for discussing the current state of the nuclear industry and setting future trends, it has been held annually since 2009.
The Forum is attended by executives from the key companies working in the global nuclear industry, government agencies, international and non-commercial organizations, and leading experts.
Forum format includes the Exhibition and the Congress with an extensive business programme centered on a plenary session with top management and chief executives participating. Topics for panel discussions and round tables encompass the most important issues in the nuclear industry today.