Հաջորդ տարվա պետբյուջեն հիմնված է չորս առաջնահերթությունների վրա. ՀՀ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հաջորդ տարվա պետական բյուջեն հիմնված է չորս առաջնահերթությունների վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանն իր ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«2023 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է հետևյալ 4 առաջնահերթությունների վրա՝ անվտանգային համակարգ, ենթակառուցվածքներ, սոցիալական աջակցության համակարգ, կրթության և գիտության արդիականացում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը ներկայացրեց միջազգային զարգացման գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները՝ կնքված կամ կնքման փուլում գտնվող համակարգային ծրագրերի շրջանակներում, որոնցով նախատեսված առանցքային բարեփոխումներն ուղղակի ազդեցություն կունենան բյուջետային գործընթացների, 2023 թ պետբյուջեի կատարման վրա:
«Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ բարեփոխումների օրակարգը զարգացնելու, 2019 թվականին մեկնարկած եռամյա պահուստային ծրագիր կոչվող համագործակցության շարունակությունն ապահովելու համար ԱՄՀ գործընկերների հետ մշակել ենք և առաջիկա օրերին կհաստատենք եռամյա նոր «Սթենդ բայ» ծրագիրը: Ծրագիրն, ընդհանուր առմամբ, միտված է լինելու բարելավել մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և ֆինանսական կայունությունը, հարկային վարչարարությունը, հանրային ֆինանսների կառավարումը, ֆիսկալ ռիսկերի կառավարումը, ենթակառուցվածքները, բիզնես միջավայրը, զբաղվածության խթանման կարգավորումները»,-ասաց փոխվարչապետը:
Ծրագրի շրջանակում առանձնակի կարևորվում է եկամուտների համատարած հայտարարագրման համակարգի ներդրումը և անկանխիկ վճարումներով գործարքների շարունակական խթանումը:
Ըստ փոխվարչապետի՝ անցնող տարում Կառավարությունն ընդլայնել է համագործակցությունը նաև Համաշխարհային բանկի հետ: Համագործակցության այս փուլը հիմնականում կենտրոնացած է կրթության և առողջապահության ոլորտների վրա: Համաշխարհային բանկի հետ 2022 թ. ստորագրված Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում 22 և 6 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիրը նպատակ ունի ընդլայնելու նախորդ կրթության բարելավում վարկային ծրագրի ուղղությունները: Բանկի հետ շարունակվում են աշխատաքները նաև առողջապահության ոլորտում՝ առողջապահության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրման ուղղությամբ:

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The 2023 state budget of Armenia is based on four priorities, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said during the debate of the budget draft in the Parliament.
“The state budget of 2023 is based on the following 4 priorities – security system, infrastructures, social assistance system, and education and science modernization”, the deputy PM said.
He presented the activities being done with international development partners within the frames of the systematic programs that have been signed or are at a signing stage, and the reforms envisaged by these programs will have a direct effect on the budgetary processes, the performance of the 2023 state budget.
“With the partners of the International Monetary Fund, we have developed and will soon approve a new three-year program Stand-By in order to develop the agenda of reforms with the IMF and ensure the continuation of the cooperation called a three-year researve program. Overall, the program will be aimed at improving the macro-economic, fiscal and financial stability, tax administration, management of public finances, fiscal risks, infrastructures, business climate and regulations to promote employment”, the deputy PM said.
The program attaches a special importance to the introduction of the universal income declaration system and constant promotion of deals in non-cash payments.
According to deputy PM, in 2022 the government has expanded its cooperation also with the World Bank. This stage of cooperation is mainly focused on education and healthcare sectors. The loan agreement worth 22 and 6 million Euros signed with the World Bank in 2022, called Additional Funding for Improvement of Education, aims at expanding the directions of the previous loan program. The works with the Bank continue also in the field of healthcare, in the direction of introducing a comprehensive health insurance system.