Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացում առաջընթաց կա. Միրզոյանը հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կլինեն դրական արդյունքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթաց կա, խոսակցությունը շարունակվում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2023 թ պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
«Հանրահայտ է, որ գործընթացն առանց նախապայմանների է և, միևնույն ժամանակ, թուրքական կողմն անընդհատ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ է կապում, որը, ինչ-որ առումով ինքնին մի քիչ նախապայման է հիշեցնում: Այնուամենայնիվ, այս հայտարարություններին զուգահեռ շատ կոնկրետ քննարկումներ են ընթանում, առաջին հերթին՝ հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակում, բայց նաև այդ մակարդակից դուրս՝ մասնագիտական որոշակի ներգրավվածությամբ»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը հայտնեց, որ խոսակցությունը մի քանի կոնկրետ քայլերի մասին է, այդ թվում՝ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար սահմանի բացման, ինչպես նաև՝ երրորդ երկրների քաղաքացների համար սահմանի բացման վերաբերյալ:
«Կարող եմ ասել, որ առաջընթաց կա, խոսակցությունը շարունակվում է: Եվ կարող եմ ասել նաև, որ ակնկալում եմ ու հույս ունեմ, որ դրական արդյունքներ կլինեն մոտ ապագայում»,- եզրափակեց Միրզոյանը:

В процессе урегулирования армяно-турецких отношений есть прогресс: Мирзоян надеется на положительные результаты
В процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией есть прогресс, диалог продолжается. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов.
«Известно, что этот процесс идет без предусловий, но в то же время, турецкая сторона постоянно увязывает его с нормализацией отношений с Азербайджаном, что в некотором роде само по себе напоминает предусловие. Однако параллельно с этими заявлениями есть и вполне конкретные обсуждения, в первую очередь, на уровне спецпредставителей, есть и за пределами, с определенным вовлечением профессионалов», - сказал Мирзоян.
Глава МИД сообщил, что речь о нескольких конкретных шагах, в том числе об открытии границы для лиц с дипломатическими паспортами, а также об открытии границы для граждан третьих стран.
«Могу сказать, что прогресс есть, диалог продолжается. Также могу сказать, что жду и надеюсь, что в ближайшее время будут положительные результаты», - заключил Мирзоян.