ՀՀ-ն համաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն անորոշ ժամանակով հետաձգելու ՌԴ-ի առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերները առաջարկել են Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգել անորոշ ժամանակով, այդ մոտեցումը լիովին համապատասխանում Հայաստանի կառավարության մոտեցմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծիքննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տեղյակ եք, որ քննարկվում է, որ կա ռուսական և ոչ ռուսական հայեցակարգ, փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քայլերը հակասության մեջ են մտնում պայմանական ասած ռուսական հայեցակարգի հետ։ Դա, իհարկե, այդպես չէ։ Ես կարող եմ ներկայացնել, թե ինչու։ Ես ինքս չէի կարող դա հրապարակայնացնել նախկինում, քանի որ դա ինչ-որ առումով կլիներ էթիկայի խախտում։ Բայց, քանի որ հայեցակարգերի հեղինակները որոշակիորեն բացահայտել են նրբությունը, ես կարող եմ այդ դիտանկյունից անդրադառնալ հարցին։ Դուք տեղյակ եք, որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները հայտարարել են, որ իրենց կարծիքով ճիշտ մոտեցումը կլինի այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգվի անորոշ ժամանակով։ Ինչո՞վ է սա հիմնավորվում։ Հիմնավորվում է նրանով, որ այս պահին օբյեկտիվորեն չկա հնարավորություն գտնել մի կարգավիճակ, որ փոխընդունելի կլինի։ Ընդ որում, պետք է խոստովանել, որ դա նոր վիճակ չէ, բայց ամեն դեպքում։ Ինչքանո՞վ է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը համապատասխանում այս տեսլականի հետ։ Ես պետք է ասեմ, որ լիարժեք և 100 տոկոսով է համապատասխանում»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում կա երեք բաղադրիչ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգություն, իրավունքներ և կարգավիճակ։
«Դուք նկատել եք, որ հընթացս կարգավիճակ բառը՝ որպես այսօրվա ամենօրյա լուծման խնդիր, փորձել ենք մի կողմ դնել։ Ինչո՞ւ, հենց այս տեսլականի բերումով, որովհետև մենք համաձայն ենք եղել ռուսաստանցի մեր գործընկերների հետ, որ այդ թեման չարժե գնալ և փորձել լուծել, որովհետև դա կբերի անխուսափելի ճգնաժամի»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Армения согласилась с предложением РФ отложить вопрос статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок
Коллеги из Российской Федерации предложили отложить вопрос статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок, такой подход полностью соответствует подходу правительства Армении. Как передает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения законопроекта о государственном бюджете на 2023 г. заявил Никол Пашинян.
«Вы знаете, что сейчас обсуждается, что есть русская и нерусская концепция, была предпринята попытка создать впечатление, что шаги правительства Республики Армения противоречат, условно говоря, российской концепции. Конечно, это не так. Я могу представить, почему. Раньше я не мог обнародовать это, потому что это, в каком-то смысле, было бы нарушением этики. Но, поскольку авторы концепций в какой-то степени сами раскрыли тонкости, я уже могу подойти к вопросу с этой точки зрения. Вы знаете, что наши российские коллеги заявили, что, по их мнению, было бы правильно отложить вопрос статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок. На чем это основано? На том, что на данный момент нет объективной возможности найти взаимоприемлемый статус. Причем, надо признать, что эта ситуация не нова. Насколько политика правительства РА соответствует этому видению? Должен сказать, что она полностью и на 100 процентов соответствует», - сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, проблема Нагорного Карабаха имеет три составляющие: безопасность, права и статус армян Нагорного Карабаха.
«Вы заметили, что слово «статус», как проблему сегодняшнего решения, мы попытались отложить в сторону. Потому что, мы договорились с нашими российскими коллегами, что не стоит пытаться разрешить эту тему, так какэто приведет к неизбежному кризису», - заключил Пашинян.