ՀՀ-ն համաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն անորոշ ժամանակով հետաձգելու ՌԴ-ի առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերները առաջարկել են Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգել անորոշ ժամանակով, այդ մոտեցումը լիովին համապատասխանում Հայաստանի կառավարության մոտեցմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծիքննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տեղյակ եք, որ քննարկվում է, որ կա ռուսական և ոչ ռուսական հայեցակարգ, փորձ էր արվում տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քայլերը հակասության մեջ են մտնում պայմանական ասած ռուսական հայեցակարգի հետ։ Դա, իհարկե, այդպես չէ։ Ես կարող եմ ներկայացնել, թե ինչու։ Ես ինքս չէի կարող դա հրապարակայնացնել նախկինում, քանի որ դա ինչ-որ առումով կլիներ էթիկայի խախտում։ Բայց, քանի որ հայեցակարգերի հեղինակները որոշակիորեն բացահայտել են նրբությունը, ես կարող եմ այդ դիտանկյունից անդրադառնալ հարցին։ Դուք տեղյակ եք, որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները հայտարարել են, որ իրենց կարծիքով ճիշտ մոտեցումը կլինի այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգվի անորոշ ժամանակով։ Ինչո՞վ է սա հիմնավորվում։ Հիմնավորվում է նրանով, որ այս պահին օբյեկտիվորեն չկա հնարավորություն գտնել մի կարգավիճակ, որ փոխընդունելի կլինի։ Ընդ որում, պետք է խոստովանել, որ դա նոր վիճակ չէ, բայց ամեն դեպքում։ Ինչքանո՞վ է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը համապատասխանում այս տեսլականի հետ։ Ես պետք է ասեմ, որ լիարժեք և 100 տոկոսով է համապատասխանում»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում կա երեք բաղադրիչ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգություն, իրավունքներ և կարգավիճակ։
«Դուք նկատել եք, որ հընթացս կարգավիճակ բառը՝ որպես այսօրվա ամենօրյա լուծման խնդիր, փորձել ենք մի կողմ դնել։ Ինչո՞ւ, հենց այս տեսլականի բերումով, որովհետև մենք համաձայն ենք եղել ռուսաստանցի մեր գործընկերների հետ, որ այդ թեման չարժե գնալ և փորձել լուծել, որովհետև դա կբերի անխուսափելի ճգնաժամի»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia agrees to Russia’s proposal to delay issue of status of Nagorno Karabakh for indefinite period of time
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. The Russian partners proposed to delay the issue of the status of Nagorno Karabakh for an indefinite period of time. This approach is in full accordance with the approach of the government of Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the joint session of the parliamentary standing committees relating to the debate of the 2023 state budget draft.
“You know that it is being discussed that there is a Russian and a non-Russian concept, an attempt was made to create an impression that the steps of the Armenian government contradict the conventionally speaking Russian concept. But of course, that’s not the case. I can present why. I myself could not publicize it previously because it would have been a violation of ethics in some sense. But as the authors of the concepts have somehow revealed the subtlety, I can touch upon the issue from this point of view. You are aware that our colleagues of Russia have stated that in their opinion the right approach would be to delay the issue of the status of Nagorno Karabakh for an indefinite period of time. How is this explained? It is explained based on the fact that at the moment there is objectively no opportunity to find a status that will be mutually acceptable. Moreover, it must be admitted that this is not a new situation, but in any case. To what extent is the policy of the government of Armenia in accordance with this vision? I must say that it fully and 100% coincides”, the PM said.
Pashinyan said that there are three components in the NK issue – the security, rights and status of Armenians of Nagorno Karabakh.
“You have noticed that we have tried to put aside the word status as an issue of today’s daily solution. Why? Precisely because of this vision. Because we agreed with our Russian colleagues that it’s not worth going and trying to solve this topic because it will lead to an inevitable crisis”, he said.