Գերմանիան կցանկանար մասնակցել ՀՀ-ում դիտորդական առաքելությանը․ ԳԴՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիան կցանկանար մասնակցել Հայաստանում դիտորդական առաքելությանը և նախատեսում է իր փորձագետներին առաջարկել նոյեմբերից սկսվող աշխատանքերի համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնել է Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը։
«Դաշնային կառավարությունը ձգտում է, որպեսզի Գերմանիան մասնակցի Հայաստանում դիտորդական առաքելությանը և կարող է փորձագետներ գործուղելու մասին առաջարկով հանդես գալ՝ սկսած նոյեմբերից», - նշել է Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով ՝ որոշումը, թե կոնկրետ ով է ներգրավված լինելու գործընթացում, կկայացնի առաքելության ղեկավարությունը ՝ կախված հստակ կարիքներից:
Եվրոպական Միությունը որոշում է կայացրել 40 հոգանոց դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան, որը կտեղակայվի հայ-ադրբեջանական սահմանին։

Germany would like to participate in the observation mission in Armenia – German MFA
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Germany would like to participate in the observation mission in Armenia and plans to suggest its experts for the work starting from November, ARMENPRESS reports, citing "RIA Novosti", the representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Germany announced.
"The Federal Government strives for Germany to participate in the observation mission in Armenia and may come up with a proposal to send experts, starting from November," said the representative of the German Foreign Ministry.
According to him, the decision of who exactly will be involved in the process will be made by the leadership of the mission, depending on the specific needs.
The European Union has decided to send a 40-person observation mission to Armenia, which will be stationed at the Armenian-Azerbaijani border.