Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նորվեգիայի թագավորության արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյուիթֆելդը կայցելի Հայաստան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Նորվեգիայի կառավարության կայքը:
Աննիկեն Հյուիթֆիլդը հանդիպումներ կունանա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ:
«Նորվեգիայի Արտաքին գործերի նախարարը Հայաստանում կլինի երկրի համար դժվար ժամանակներում։ Տարածաշրջանում լարվածությունը բարձր է ինչպես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության, այնպես էլ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի պատճառով։ Իր ելույթներում տիկին Հյուիթֆելդը ուշադրությունը կկենտրոնացնի Հայաստանի հետ Նորվեգիայի համերաշխության վրա և կուսումնասիրի այն ուղիները, որոնց միջոցով Նորվեգիան կարող է աջակցել կարևոր բարեփոխումներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստան այցի ընթացքում Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը հանդիպումներ կունենա նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որոնք՝ ի թիվս այլ խնդիրների, աշխատում են խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների առաջխաղացման ուղղությամբ:

Foreign Minister of Norway to visit Armenia
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Norway Anniken Huitfeldt will visit Armenia, the government of Norway said in a statement.
The Foreign Minister will meet with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan and President of the National Assembly Alen Simonyan.
“The Foreign Minister is visiting Armenia at a difficult time for the country. Tensions in the region are high due both to the conflict between Armenia and Azerbaijan, and to Russia’s war against Ukraine.
In her talks, Ms Huitfeldt will focus on Norway’s solidarity with Armenia and explore ways in which Norway can support important reforms”, the statement says.
The visit to Armenia will also include talks with civil society representatives working to promote freedom of expression and human rights, among other things.