Անհիմն են շահարկումները, թե Ռուսաստանը երես է թեքում տարածաշրջանից և Հայաստանից. Կոպիրկին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մեծ մասը հայտնի է հանրությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Սոթք համայնքում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել էր, որ ՌԴ բարձրաստիճան ղեկավարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ: Լրագրողի դիտարկմանը, որ այդ քայլերի մեծամասնությունը անհայտ են հասարակությանը և հարցին, թե Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների ալիքի ֆոնին ժամանակը չէ՞ բարձրաձայնելու այդ քայլերը և նշելու, թե կոնկրետ ի՞նչ է ձեռնարկում Ռուսաստանը, Կոպիրկինը պատասխանեց, որ շատ բան հայտնի է, թե ինչ է ձեռնարկվում Ռուսաստանի կողմից, որովհետև աշխատում է լավ հայտնի Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խումբը, որը ստեղծվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների հիման վրա:
«Դա, փաստացի, առաջ քաշած խնդիրներ են, որոնց լուծման դեպքում բոլոր կողմերի կարծիքով կլինի խաղաղություն և զարգացում: Մենք այդ ձևաչափերը գնահատում ենք, մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս դրանց՝ չնայած խնդիրներին և մարտահրավերներին: Մենք ելնում ենք նրանից, որ դա բոլոր կողմերի շահերից է բխում: Եվ հայկական կողմից, և ադրբեջանական կողմից քաղաքական կամք կա: Մենք շարունակելու ենք աշխատել այդ ձևաչափերով»,- ասաց Կոպիրկինը:
ՌԴ դեսպանը հիշեցրեց նաև Ռուսաստանի ներկայությունը սահմանի «խնդրահարույց» շրջաններում:
«Մեր զինվորականները, մեր խաղաղապահները, մեր սահմանապահները երկու կողմերի հետ գտնվում են կապի մեջ: Նրանք այստեղ աշխատում են և գործում են, և դա ևս կարևոր գործոն է կայունության ապահովման և հետագա էսկալացիան զսպելու համար: Միշտ ընթանում են քաղաքական երկխոսություններ և երկկողմ ձևաչափերով, և եռակողմ ձևաչափով: Կան պարբերական շփումներ, նաև բարձր մակարդակում: Այսինք՝ դրանք համալիր քայլեր են և միջոցներ, որոնք ուղղված են նրան, որպեսզի իրավիճակը իսկապես չվատանա և , ի վերջո, առաջընթաց լինի անհրաժեշտ պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ»,- նշեց Կոպիրկինը:
Կոպիրկինը հավելեց, որ անհիմն են շահարկումները, թե Ռուսաստան երես է թեքում տարածաշրջանից ու Հայաստանից: «Պաշտոնապեսև հստակ հայտարարում եմ, որ դա ավելին է, քան սպեկուլյացիան»,- ասել է դեսպանը:

Speculations that Russia turns its back on region and Armenia are groundless – Ambassador
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. Most of the steps of Russia to solve the situation on the Armenian-Azerbaijani border are known to the public, Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin told reporters today.
The Ambassador has recently said that the top leadership of Russia is taking all necessary measures to settle the situation on the Armenian-Azerbaijan border. A reporter said that most of these steps are unknown to the public and asked whether it’s not the time to announce those steps and say what exactly Russia is doing for this situation. In response the Ambassador said that a lot is known about what steps Russia is taking because the Armenia-Russia-Azerbaijan deputy prime ministerial working group, which has been formed based on the 2020 November 9 and 2021 January 11 trilateral statements, is operating quite well.
“These, in fact, are the issues that have been brought forward, and in case of their solution there will be peace and development according to all sides. We appreciate these formats, are attaching great importance to them despite the problems and challenges. We believe that this is in the interests of all sides. There is a political will both from the Armenian and Azerbaijani sides. We will continue working with these formats”, he said.
He also recalled the presence of Russia in the “problematic” sections of the border.
“Our military, our peacekeepers and our border guards are in touch with both sides. They are working and operating here, and this is also an important factor for ensuring stability and preventing further escalation. Political dialogues both at bilateral and trilateral formats are constantly taking place. There are regular contacts also at a high level. In other words, there are complex steps and measures which are directed for not making the situation getting worse, and eventually having progress in the implementation of necessary agreements”, Kopyrkin said.
The Ambassador also said that the speculations that Russia is turning its back on the region and Armenia are groundless. “I officially state clearly that this is more than speculation”, the Ambassador said.