Աշխատանք ենք տանում, որ նոր, ավելի ցածր վարձավճարներով բնակարաններ, սենյակներ մտցնենք շուկա. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն անդրադարձել է Հայաստանում, հատկապես Ռուսաստանի քաղաքացիների մեծ հոսքով պայմանավորված, բնակարանների վաճառքի և վարձակալության բարձր գներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝Քերոբյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց. «Հենց նոր իմ ընկերը, որ մի քանի օրով պետք է Հայաստան գա, ասաց, որ 500 եվրոյից պակաս չի կարողանում գիշերավարձով հյուրանոց գտնել»:
Նախարարը նկատեց, որ հիմա նախկինի նման հարմար գներով բնակարաններ հնարավոր չէ վարձել:
«Մենք հիմա մեծ աշխատանք ենք տանում, որ կարողանանք նոր, ավելի ցածր վարձավճարներով բնակարաններ կամ սենյակներ մտցնենք շուկա: Այդ առումով աշխատում ենք թե մասնավոր ընկերությունների հետ, թե ներսում փորձում ենք ստեղծել այնպիսի ծրագիր, որը կօգնի դա անել»,-ասաց Քերոբյանը:
Նրա խոսքով՝ տարվա սկզբին Երևանում մոտ 7 հազար բնակարան, որ դատարկ էր, հիմա շրջանառության մեջ է, այսինքն՝ այնտեղ բնակվողներ կան: Նախարարի խոսքով՝ այդ առումով շարունակում են աշխատանքը, որ երկրորդային շուկայից ավելի շատ բնակարաններ մտնեն շրջանառության մեջ: Քերոբյանը հավելեց, որ հաշվի են առնում մարդկանց այն քանակը, որ ամեն օր գալիս է Հայաստան:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan commented on the increase of real estate prices and rentals in Armenia associated with especially the large flow of Russian citizens.
“A few minutes ago a friend of mine, who’s coming to Armenia for a few days, told me that he is unable to find a hotel room for one night cheaper than 500 euros,” Kerobyan said.
The economy minister said that apartment rentals have also increased.
“We are now working to be able to bring new apartments or rooms with cheaper rent prices into the market. We are working with the private companies, as well as we are trying to create a program that would help doing so,” Kerobyan said.
Nearly 7000 apartments in Yerevan were vacant in early 2022, but now all of them are occupied. He said they are working for more apartments to enter circulation from the secondary market. Kerobyan said they are taking into account the number of people who are arriving to Armenia on a daily basis.